HÜKÜMLÜLERDEN EĞİTİME HİZMET

HÜKÜMLÜLERDEN EĞİTİME HİZMET
banner3

İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı yargı sınırı çerçevesindeki ilçelerimizde bulunan toplam yedi okulda,  yarıyıl tatili boyunca denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülerce okulların temizlik, bakım ve boyama işleri yerine getirilmek suretiyle okullarımız yeni eğitim öğretim dönemine hazırlanıyor.

Denetimli serbestlik hükümlülerinin toplum içinde denetim, takip ve iyileştirilmesini amaçlarken  toplumunda korunmasını hedefleyen toplum temelli bir infaz sistemi ve uygulamalar bütünüdür.

Denetimli serbestlik uygulamalarından biri olan kamu yararına çalışma cezası; hükümlülerin cezalarını ceza infaz kurumunda çektirmek yerine topluma verdikleri zararı kamu hizmetinde ücretsiz çalışarak, zararın geri ödemesini ve bu şekilde kamu düzeninin sağlanmasını esas alan bir seçenek yaptırımdır. Yapılan uygulamalar gösteriyor ki; yükümlüler kamu yararına ücretsiz çalıştırılarak cezalarını infaz ederken bir yandan toplum içinde ve  aileleriyle birlikte sosyalleşme imkanı bulup bir yandan da çalışma alışkanlığı, sorumluluk bilinci ve  öz disiplin kazanmaktadırlar.

21 Ocak Pazartesi günü İnebolu İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde başlatılan etkinlikle, okullarının bakımı için yapılacak günü çalışmalar 1 Şubat Cuma günü sona erecek. Etkinlik kapsamında İnebolu Başsavcısı Hüseyin Yavuz, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Özey, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Çakır, Denetimli Serbestlik Müdür V. Öznur Canatan ile  birlikte İnebolu İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hakan Civelekoğlu ve Müdür Yardımcısı Halise Vural  ev sahipliliğinde etkinliğe katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER