Faruk Öz 'Çankaya Belediyesi Kardeş Belediye Olacak'

Faruk Öz 'Çankaya Belediyesi Kardeş Belediye Olacak'
banner3

CHP’li Belediye Başkan Adayı Faruk Öz, Başkentte giderek Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i, ODTÜ Mimarlık Fakültesini ve Maliye Gelir İdaresi Başkanlığında İnebolu için yaptıkları girişimleri gazetemize değerlendirdi. 

Faruk Öz, açıklamasında, “Bizim genel amacımız Sevdamız İnebolu diyoruz, İnebolu için yola çıkmışız, İnebolu’yu hem imarı açıdan hem ticari acıdan, hem turizm açısından tek yönlü değil çok yönlü görüp, afaki ucube projelerle değil, bilimsel ve teknik kişilerin önerileri ile İnebolu menfaatlerini öne  çıkararak halkımızı bilgilendirerek ikna ederek, güzel bir İnebolu yaratmanın peşinde ve derdindeyiz.” Dedi. 

Çankaya Belediyesi ile Kardeş Belediye Olacağız

CHP Belediye Başkan Adayı Faruk Öz seçildiklerinde Çankaya Belediyesi ile kardeş belediye olacaklarını açıkladı.

Çankaya Belediye Başkanı CHP li Alper Taşdelen’i makamında ziyaret eden Faruk Öz ve İlçe Başkanı Hasan Çelebioğlu, 31 Martta seçimi kazandıklarında kardeş belediye Çankaya belediyesinden çok büyük destekler alacaklarını söylediler.

CHP Belediye Başkan Adayı Faruk Öz yaptığı açıklamada şunları söyledi ;  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen bizleri onurlu bir  şekilde  karşıladı, kendilerine önce  İnebolu’dan  başlayan İstiklal Yolu’nun  bir ucunun İnebolu  diğer ucunun Çankaya olduğunu anlattık. Kendisini ilçemize davet ettik.  daha sonra İnebolu’da yapılabilecek çalışmalarımızı ve görüşlerimizi ilettik. Kardeş Belediyecilik olayını gerçekleştireceğini ve bu olay gerçekleştirildikten sonra da İnebolu’da bize her türlü çalışmalarımıza destek vereceğini söyledi.

Ankara’da İnebolu Pazarı Kurulabilir

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile  görüşmelerimiz de İstanbul’da bir çok İnebolu Pazarı kurulduğunu Ankara’da da bir  İnebolu Pazarı kurma düşüncemizi ilettik. Kendisinden yöresel ürünler pazarlarında veya oluşturulacak mekanlarda yada soğuk hava depolarında İnebolu’ya yer verme sözü aldık. Alper Taşdelen Belediyecilik çalışmalarında yapabilecekleri birçok projeye desteğini esirmeyeceğini belirtti.

Daha sonra CHP li Belediye Başkan Adayı Faruk Öz sözlerini şöyle sürdürdü; biz sadece İnebolu’da kalmak gibi bir düşüncenin dışında, dışarıdan İnebolu’ya nasıl destek alabiliriz, kimlerden destek alabiliriz düşüncesi ile  Orta Doğu Teknik Üniversitesini ziyaret ederek,  İlçemizde 2009-2012 yılında  stajyerlerin  yaptığı bir  çalışma  bulunuyor, Şehir ve  bölge planlama bölümünden Prof. Dr. Ali Türel, Prof. Dr. Melih Pınarcıoğlu ile görüşerek İnebolu ile ilgili neler  yapabilir diye görüştük. İnebolu’daki çalışmaları hakkında bilgiler aldık. Zafer Yolu Caddesinden eski cezaevine ve askerlik şubesine kadar bölümdeki düşüncelerini aldık ve sahille ilgili kıyı projesi ve nasıl bir kıyı projesi yapabiliriz konusunda görüşmelerde bulunduk. Prof. Dr. Ali Türel belli konularda ve özellikle emlak vergisi kapsamında Valiliklerde toplanan bir bütçe vardır, bu paranın bir bölümünü restorasyon işlerinde kullanılmak  üzere ilçelere  belirli yere aktarılması ve  buradan pay verilmesi gerektiğini söyledi.  Yurt içi ve yurt dışı kaynakların olduğunu ve buralardan nasıl yararlanacağı konusunda ana  hatlarıyla ilgili bilgiler aldık.

Bizim buradaki tek hedefimiz İnebolu’yu güzelleştirip geliştirmek adına İnebolu’nun mimarisini doğal yapısını bozmadan, nasıl koruyup imara açılabilir, hangi yöreler imara açılmaya daha uygundur buna bakıyoruz. Doğayı bozmamak adına genel görüşlerini belirttiler. İnebolu sahil ilçesi, ama bir plajımız yok, nereye nasıl bir plaj yapabiliriz onun değerlendirmesinde  bulunduk.

Belediye Konut Projemizi Gerçekleştireceğiz

Konut ve birçok yatırımı daha uygun nasıl yapabiliriz, eski konutları nasıl onarabiliriz düşüncesi ile Maliye Gelir İdaresi Başkanlığını ziyaret ettik. İnebolu’da insanların aldığı gelir düzeyine göre konut konusunda neler yapılabilir, onun arayışındayız. Bir kooperatifleşme mi, yoksa bir iltisak teşekkül mü daha faydalı olur, hangisi vergiden muaf olur, nasıl bir yol izlenebilir konusunda görüşmelerde bulunduk ve bunu projelerimize uygulayacağız.  Özellikle çökmeye yüz tutmuş, tamamen harap olmuş binalar nasıl kolay ve ucuza onarabilir, bunun çözüm yollarına bakıyoruz. Sonuçta bina bir kişininmiş vefat etmiş ve beş kişinin olmuş, o beş kişi vefat etmiş şimdi 50 kişinin olmuş, bu tam bir kördüğüm olmuş ve bunun altından çıkamıyoruz. Yaptığımız ziyaretlerde bunların hepsinin üstesinden gelecek bilgilere ulaştık.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER