Şakir İşeri; 'Koskoca 3-4 Seneyi heba Ettik'

Şakir İşeri; 'Koskoca 3-4 Seneyi heba Ettik'
banner3

İnebolu Limanının özelleştirilmesinin Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararının verilmesine Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şakir İşeri tepki göstererek, “başladığımız yere geri geldik, koskoca 3-4 seneyi heba ettik” dedi.

İnebolu Limanı'nın ihalesinin iptal edilmesini, bölge ticaretini olumsuz etkileyeceğini dile getiren Şakir İşeri gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; "2013-2014'te başladığımız noktaya geri geldik.  Koskoca 3-4 seneyi heba ettik. Yapılıyordu ediliyordu derken yatırım yapılacaktı şu olacak bu olacak derken başladığımız noktaya geri geldik. Limanın faaliyete geçmesini ve tekrar ihaleye çıkmasını en azından 1-2 sene daha bekleyeceğiz gibi gözüküyor." 

İşeri; "İhale İptali İnebolu Kastamonu Yolunu Etkiler mi, Endişe içindeyiz."

İhalenin iptalinin İnebolu için ve Kastamonu için iyi olmadığını belirten İşeri;  "Cengiz İnşaat gibi bir daha güçlü bir yatırımcı bulabilir miyiz orası muallak. Bunlar hep bizim için eksi şeyler yani bu iş İnebolu ve Kastamonu yolunu etkiler mi? bunlarında endişesini taşıyoruz. Çünkü bu Liman ve yol bütün bir projeydi, birbirini tamamlayacak bir projeydi."

"İnebolu Esnafı İş Olanağının Azlığından Bayramı Bekliyor"

"Yaklaşan Ramazan Bayramı bütün İnebolu esnafı tüccarı aşağı yukarı nerden baksan 1 seneden beri bu bayramı bekliyor. Eylül ekim ayından beri bu bayramın gelmesini bekliyoruz. Kış boyunca herkes yattı, kış boyunca iş yapılmadı. Bütün umutlar bu bayramdaydı. Biz burada 2 aylık 3 aylık dönemlerle eğer iş yapmayı planlıyorsak yani şu kötü sukutu hayale uğramak elde değil. Baktığımız zaman artık 2-3 ay 9-10 ayı beslemiyor, o öncedenmiş."

"Herkes şapkayı önüne alıp düşünmesi lazım"

"Biz burada bu şekilde 10-12 aylık veya 12 ay olmasa bile en az 10 ay iş yapacak pozisyona gelmemiz lazım, bunun içinde istihdamı artıracak, ilçeye para girdisini sağlayacak yatırımlara bakmalıyız.  İnebolu Ticaret Odasında ki aidat ödemelerinden esnafın durumunu görüyoruz. Esnaf normal ödemelerini yapmakta zorlanıyor, bide odaya aidat mı ödeyecek biz istemekten utanıyoruz.  O yüzden herkes şapkayı önüne alıp iyi düşünmesi lazım. Buna bizde dâhil siyasilerde dâhil herkes dâhil. Ve biran önce bir araya gelmemiz lazım özelleştirmeye tekrar biran önce çıkılması lazım.  Kapasite artırımını yapacak ciddi bir yatırımcıya burası verilmeli." 

"İnebolu Limanının Bölgenin Lojistik Merkezi Olmalı"

İnebolu limanından beklentimiz

1- İnebolu’nun lojistik merkezi olmasını umuyoruz.

 2. İlçemizde yeni iş kollarının faaliyete geçmesini istiyoruz. Bunlar olabilir bu limanla beraber.

 3. Ankara, Çankırı, Karabük ve Kastamonu üzerinde deniz taşımacılığı olarak yolun bittiği yerdeyiz. Her yol İnebolu’dan denize çıkıyor.

Ankara Çankırı Kastamonu tüccarı İnebolu Limanını kullanarak Rusya’ya, Karadeniz’in başka illerine, yurt dışına buradan ürünlerini gönderebilir. Kastamonu’da ki sanayicilerden bir beklenti vardı. Çankırı’dan görüştüğümüz ticaret erbapları vardı. Atalarımızın kullandığı deniz yolunu biz kullanamadık.  Hep hikâyelerle anlatılıyor Rusya’yla karşı kıyıda böyle ticaret yapılıyordu. Biz hikâye dinlemekten bıktık artık, biz bu anlatılan hikâyelerin kahramanı olmak istiyorduk.

"Liman Kapasitesinin artırılması yeni ihalede olmazsa olmazımız olmalı"

"Sanayici iş adamlarının kapasite artırımı gibi ihtiyaçlarını karşılayacak beklentileri artık resmiyete koydurmak gerekiyor.  RORO, kruvaziyer iskelesi, kapasite artırımı gibi şartları yeni ihale şartnamesine koydurmak gerekiyor

Küre, Hanönü, Devrekani’de çıkan madeni ile Kastamonu madencilik bölgesi bir konuma geldi.  Kastamonu mermer bakımından önemli bir merkez haline gelmeye başladı.  Bugün Hanönünde bir Küre kadar bakır olduğu söyleniyor ve bunlar ispatlı şeyler.

Çalıştıracak, kapasite artıracak, ilçeye dinamizm katacak bir grubun veya holdingin almasını istiyoruz. Çünkü sanatkârlığımızı kaybettik sermayelerimizi kaybettik. Liman bir ümitti bizim için, belki bir çıkış kapısıydı."

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2017, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER