'ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI OLSAYDIK EN BAŞTA LİMANI VERMEZDİK'

Belediye Başkanı Engin Uzuner, Milletvekili Murat Demir’in açıklamalarına cevap verdi

'ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI OLSAYDIK EN BAŞTA LİMANI VERMEZDİK'
banner3

Belediye Başkanı Engin Uzuner, Milletvekili Murat Demir’in açıklamalarına cevap verdi

“ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI OLSAYDIK EN BAŞTA LİMANI VERMEZDİK”

Uzuner, balıkçısı olmayan kendi köyüne 11 milyon liralık harcamayla balıkçı barınağı yaptırtmakla eleştirdiği Murat Demir’in “Siz hangi okulu bitirdiniz? Üniversite diplomanızı nereden aldınız?” sorusunu cevaplamasını istedi.

İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesine Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararına ilişkin AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir’in kendisine yönelttiği "İnebolu'ya ihanet ediyor" suçlamasına cevap veren İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner; “Milletvekili Murat Demir, İnebolu Yolu projesinin zarar görmemesi için 2.5 ay sonra açıklama yaptığını söylemiş. İnebolu Yolu Projesi, ihalesi yapılmadan önce gerekli kamulaştırmalar yapılmadığı için bugün askıya alındı. Kamulaştırması yapılmayan proje ihale edilmiş. Milletvekili Murat Demir, kendi beceriksizliğini başkalarına maletmeye çalışmamalıdır” diye konuştu.

İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, MHP İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesine ilişkin Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı için İnebolu Belediyesi tarafından dava açılmadığını söyledi. Zeynel Gür adlı kişi tarafından açılan davaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uzuner, Milletvekili Murat Demir’in dava sahibi Zeynel Gür ile ilişiği olduğu iddialarını kabul etmeyerek; “Asla ve asla kişiyle ilgili ne bağım, ne yakınlığım, ne de tanışıklığım vardır. Açılan davanın yegâne sorumlusu Göktürk’teki bir arsadan kaynaklandığıdır. Onun itirazı sonucunda İnebolu Belediye’sinin açmış olduğu imar planı davasına ret veren Danıştay Yüksek Kurulu aynı kişinin itirazını kabul edip, satışı iptal etmiştir” dedi.

UZUNER; “BANA MÜFETTİŞ GÖNDERDİ”

Milletvekili Demir’in kendisine yönelik eleştirilerine yanıt veren İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner; “Son 2 yılda böyle açıklamalar devam ediyor. Hep sustuk bazılarına cevap verdik, bazılarını alttan aldık, ama bardak taştı. Bir ihanettir gidiyor. Bu yapacağım açıklama, AK Parti ve ya hükümet nezdinde kendilerine karşı yapılmış bir açıklama değildir. Açıklamam bana ve belediyeme sürekli olarak iftiralarda bulunan Murat Demir’edir. Vekil ne hikmetse 3-5 esnafla uğraştığımı AK Partili dükkanları mühürlediğime dair sosyal medyada beyanatlarda bulunmuştur. Bundan üç ay önce ‘başkan izin vermiyor, biz yatırım yapmak istiyoruz’ gibi bir açıklamaları oldu. Onu arayıp dükkan mühürlettiğini söylediği insanlardan kaynaklı bana müfettiş gönderdi. İnebolu’ya devlet hastanesi yapacağız diye heyetle bana gelindiğinde 4 tane yer gösterdim. 4 yerden 1 tanesini beğendiler 8 bin 800 metrekare idi. Planlar yapıldı, yanda ki parkları istediler verdik plan değişti. İnebolu’ya hizmet gelsin diye Belediye’nin özel bütçesinden para harcadık, yeter ki hizmet gelsin düşüncesiyle” şeklinde konuştu.

“VEKİL, ‘AK PARTİLİLERE ZULÜM EDİYOR’ DİYOR”

Milletvekili Demir tarafından kendisine Şehircilik ve Çevre Müdürlüğü’nden 2 tane bilirkişi yollandığını öne süren Belediye Başkanı Uzuner; “İncelemeler sonrasında ‘İnebolu Belediyesi hastaneye ruhsat veremez’ diyor. Sebep olarak 18 uygulaması yapmamışsın diyorlar. Türkiye’nin her yerinde 15 uygulama yapılıyor, bana gelince 18 uygulaması geliyor. Engelleme 18 uygulama yapılıncaya kadar geçti bu arada Vekil bize sosyal medyadan laflar savurdu. İnebolu’da 700 tane esnaf var, 500’ü AK Partili, hepsi laf çıkartmıyor da 3 tanesi yetti. Esnafların bir tanesi kendi arazisi olmayan bir arsaya teşhis koyuyor. İşlem yapmaya gidiyoruz Vekil, ‘AK Partililere zulüm ediyor’ diyor. Diğer AK Partilinin yeri, AK Partili belediye zamanında 5 yıllığına verilen mülk. Belediyeye 5 yıl dolduktan sonra geri iade edilmesi gerek. 5 yıl doldu ihaleye çıkartıyoruz ‘arkadaşlar biz AK Partiliyiz, kira ödemeyiz, ben yatırımcıyım’ diyor. Böyle bir kanun yok! Temsili olarak ihaleye çıkar, hangi fiyattan kiraya çıkarılırsa o fiyattan çıkartılır. 3 bin metre tekstil firması kapalı alan ihaleye çıkarttık, ihaleye girmedi arkadaşlar tekrar ihaleye çıkarıldı kira 20 bin TL’ye kadar çıktı. Öbür firma aldı tahliye etmediler. Her geçen gün bize kira borcu var, yargı onları haksız gördü, belediyeyi haklı gördü tahliye kararı aldı. Belediye zamanında 5 yıllığına vereceğine 25 yıllığına vermiş olsaydı bende uğraşmazdım kimsede uğraşmazdı. Belediye kanunun vermiş olduğu yetkileri, kanunlar çerçevesinde zarar görmeme adına işlemler yapıyoruz. Vekil sahneye çıkıp ‘AK Partililere zulüm ediyor’ diyor” sözlerine yer verdi.

“ADÜAŞ’A YÜZDE 10’LUK PAYI ÖDEMEK KAYDIYLA PROTOKOL YAPTIK”

Uzuner; “Liman, Özelleştirme Yüksek Kurulu’na Bakanlık tarafından özelleştirilsin diye gönderildi. Özelleştirme Yüksek Kurulu, kendi şirketlerinden olan Sümer Holding’e İnebolu Limanı’nı sat. Yani Sümer Holding işin içinden çıkamadı. Özelleştirme Yüksek Kurulu, Sümer Holding’den aldı tekrar aynı özelleştirmenin yan ADÜAŞ’a verdi. ADÜAŞ çalışmalarını yaptı, dedi ki ‘Biz İnebolu Limanı’nı şu tarihte özelleştiriyoruz’ Ankara’ya gittik. Biz de liman özelleştirilinceye kadar aynı şekilde hazineye ödediğimiz yüzde 10’luk gelir var yıllık gelirden. Aynı şekilde ADÜAŞ’a yüzde 10’luk payı ödemek kaydıyla protokol yaptık. Özelleştirilinceye kadar işletin dedik. Liman özelleşmesi için ADÜAŞ işlemlerine başladı ve imar planları yapıldı. Plan askıya çıkmadan önce görüşleri soruluyor: İnebolu limanına plan geldi belediyeye. Biz, Özelleştirme Yüksek Kurulu’na dedik ki “Biz limanı bu şekilde değil, büyüyecek şekilde düşünüyorduk. Niye bu? Sonra ikinci bir imar planı geldi. İmar planı gelince bir baktık ki içinde balıkçı barınağı yok. 350 tane balıkçım var, 500 kişi ekmek yiyor. Denildiği gibi Ro-ro gemisi, organizeye hitap edecek şekilde gemi rampaları, 20-30 bin tonluk gemilerin girebileceği iskele-mendirek yok. O arada özelleştirme kurulundan Eti-Bakır AŞ şartname alıyor ve alınca Genel Müdürü, Cengiz İnşaat yetkilisi, başka firmadan yetkililer limanı gezmeye geldiler, oturdular. Biz limana talibiz dediler, buyurun dedik. Ama ne yapacaksınız? Onlar bana yapacağı işle ilgili belge sundu. Dediler ki Eti Bakır ‘Biz limanı mendirek çıkıp iki tane büyük 50’şer bin tonluk geminin geleceği şekilde biz bunu yapacağız, 2013’ün şartları itibariyle 77 trilyonluk yatırım yapacağız” dediler. Biz de tamam dedik, elimizden gelen katkıyı sağlarız, yeter ki ihaleye çıksın. Biz liman büyüsün Kastamonu’ya katkı sağlasın derken nasıl bir tezattır ki sayın vekil beni, İnebolu limanına dava açtı, engelledi diyerek ihanetle suçladı. O zaman da cevabını verdik ama anlamak istemiyor. Daha sonra özelleştirme çıktı, bizim çevre ve belediyeyle ilgili yazdığımız 5 maddeyi hiç gale almadan ‘Ben limanı bu haliyle özelleştiriyorum, hiçbir şey yapmıyorum’ dedi. Biz ona rağmen gelir, sosyal yatırım, kültürel faaliyetlerden, belediye gelirinden de feragat ettik. Biz sadece İnebolu Belediyesi olarak imar planına itiraz ettik. Dedik ki ‘İmar planına ro-ro gemisi, balıkçı barınağı gibi yerler konulsun. Planda olsun ki balıkçılığı garantiye alalım. Sonra itiraz geldi ve bir daha yazdık. Daha sonra imar planı onaylandı Resmi Gazete’de yayınlandı” ifadelerine yer verdi.

“BEN O ZATI HAYATTA TANIMAM, BİLMEM”

Liman’ınla ilgili açılan birinci davanın 50 tane gayrimenkulle açılan dava olduğunu, ikincisinin de imar planına itiraz davası olduğunu ifade eden Uzuner;“Davaların ikisi de 2015-2016’da bitti. Hep kaybettik. Ne hikmetse bir vatandaş dava açıyor, onu da benim açtırdığımı söylüyor, onun üzerinden siyaset yaptığımı, memleketime ihanet ediyorum gibi bir sürü laflarda bulunmuş. Esefle kınıyorum. Ben o zatı hayatta tanımam, bilmem. O zat ile ilgili Özelleştirme Yüksek Kurulu’na Bilgi Edinme Yasası kapsamında yazı yazdım. Bana bilgileri bugün geldi. İstanbul Çekmeköy nüfusuna kayıtlı Zeynel Gür isimli bir kişi olduğunu bana bildirdi. Ben de kendisini arayıp Sayın vekile siz mi bilgi veriyorsunuz, bizi ihanetle suçluyor. Limanın iptalini ben yaptırmışım gibi basında telkinde bulunuyor dedim.  Bana ‘Başkan bey seninle ne alakası var. Kişi kendi davasını açmış, kendiyle ilgili. İstanbul Göktürk’te 4-5 tane arsa var. Burayla ilgili 20 yıldır süren bir dava varmış. Bu kişi de bu davanın hissedarlarından olan bir dava. Dava sonuçlanmış, yer hazineye kalmış. Vatandaş satışta bu yeri görünce kendi arsasının yanı başında bir arsa olduğunu beyan ediyor. O kişinin bireysel açtığı dava. Yani İnebolu Limanı diye bir şey yok. Sadece bu arsa ile ilgili açıyor. Ama satış paket ve grup birlik olarak açıldığında Özelleştirme Yüksek Kurulu Kanunu’na aykırı olduğundan dolayı Danıştay karar veriyor. Şimdi burada ne yapmak lazım sayın vekilim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarından hiç mi feyiz almıyorsun? Sayın Cumhurbaşkanımız, yargı kararına uyacaksınız, saygı göstereceksiniz diyor. Ben ne zaman yargı kanunlarını uygulamaya kalksam sosyal medyadan atlıyorsun, beni aşağılayacak şekilde laflarla töhmet altına sokuyorsun. Yetmiyor, müfettişler gönderiyorsun. Yetmiyor, sağda solda benim hakkımda FETÖ’cüdür diye laflar söylüyorsun. Size yakıştıramıyorum sayın vekilim” sözlerine vurgu yaptı.

“KASTAMONU MİLLETVEKİLİ MURAT DEMİR MUHBİR”

Uzuner konuşmasını şöyle sürdürdü; “Vekil bazen diyor ki şunu yaptım bunu yaptım. Limanı iki buçuk ay niye açıklamadın söyleyince, İnebolu  Limanı engellemesin diye söylemedim diyor. Kastamonu, İnebolu yolu yapılacak toplam 1.8 milyar TL 2019 yıl sonuna kadar bitecek. Bu yolun yapılması, İnebolu Limanına bağlı olduğu için sesimizi çıkarmadık diyor. Bir de 2019 sonuna bitecek diyor. Sayın bölge müdürü Kastamonu, İnebolu arası yapılması planlanan Karayolunun 10 yıla kadar bitirilebileceği söylüyor. Bu kadar yalan konuşulmaz. Bölge müdürü 10 yıla kadar  biter diyor sayın vekil yolu 2019’a kadar bitirecekmiş. İl başkanıma söylemiş ben müfettiş göndermiyorum diye. Kastamonu Milletvekili Murat Demir muhbir. 7 Haziran seçimlerin de 1 Kasım seçimlerinde tehdit ve hareketler de bulunmuşum. Yetmemiş halen siyasi tacizlere devam ediyormuşum. Nerede dedim müfettişim ‘vekil muhbirlik yapıyor’ dedi bana. Benimle neden uğraşıyorsun anlamıyorum. Biz ilçemize ve ilimize ihanet edecek hiçbir ortamın ve işin içinde değiliz.”

“CENGİZ İNŞAAT, İNEBOLU’DAKİ TÜM MASRAFLARINI İSTİYOR”

Nisan 2016’dan beri yüklenici firma ile yazışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Uzuner; “Doğal olarak Cengiz İnşaat da haklı. Çünkü aldığı yerlerde bir takım yatırımlar yapmış. Paralar harcamış. Cengiz İnşaat diyor ki şimdi, ‘ben İnebolu Limanı’nda 2 trilyonluk yatırım yaptım. Paramı bana faiziyle geri iade et’. İnebolu’daki tüm masraflarını istiyor. Peşinden arsalardan, Hopa Termik Santrali’nden diğer yerlerde yapmış olduğu tüm yatırımların tüm bedellerini faiziyle beraber Özelleştirme Yüksek Kurulu Cengiz İnşaat’a iade edecek, Cengiz İnşaat tüm alacaklarını aldıktan sonra İnebolu Limanı’na gelecekler, devir işlemleri yapılacak umut ediyorum ki, en kısa zamanda bu yanlıştan dönülür. En kısa zamanda İnebolu Limanı tek ihaleye çıkarılır, iyi büyük bir firma alır, Kastamonu’muz için de hayırlı olur diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“İNEBOLU YOLU ASKIYA ALINDI”

Murat Demir'in Danıştay'ın verdiği kararın üzerinden 2.5 ay geçtikten sonra açıklama yapmasını da eleştiren Uzuner; “Milletvekili Murat Demir, İnebolu Yolu projesinin zarar görmemesi için 2.5 ay sonra açıklama yaptığını söylemiş. İnebolu Yolu Projesi, ihalesi yapılmadan önce gerekli kamulaştırmalar yapılmadığı için bugün askıya alındı. Kamulaştırması yapılmayan proje ihale edilmiş. Milletvekili Murat Demir, kendi beceriksizliğini başkalarına maletmeye çalışmamalıdır” diye konuştu.

MAŞALACI; “BELEDİYE BAŞKANIMIZDAN MEMNUNUZ”

Toplantıda konuşan MHP İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı ise; “Milliyetçi Hareket Partisi kadroları ‘önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben’ anlayışı çerçevesinde devletçi yaklaşımla ülkenin, şehrin geleceğiyle ilgili her doğrultuda elini değil gövdesini taşın altına koyar. Belediye başkanımız da seçildiği günden bu yana yapmış olduğu çalışmalarla hem ilçenin çehresini değiştirmiş, hem de muhalefette olan bir siyasi parti doğrultusunda iktidarın tüm baskılarına rağmen ilçede ciddi manada çalışmalarını ortaya koyarak bugünlere kadar getirmiştir. Parti olarak belediye başkanımızdan memnunuz. Bundan sonraki süreçte Milletvekili Murat Demir öncesinde kafasında soru işareti olduğu hususlarda başta belediye başkanımız olmak üzere diğer hususlarda bir istişare yolunu ortaya koymuş olsa, bu hususları daha çözümcü şekilde ortaya koyarız” diye konuştu.

“SON 15 YILDIR KASTAMONU YERİNDE SAYIYOR”

“İlimizle ilgili, İlçemizle ilgili, ülkemizle ilgili elimizden geldiği doğrultuda her hizmette varız” diyen İl Başkanı Maşalacı şöyle devam etti; “Bundan sonraki süreçte de iktidar doğrultusunda, muhalefetin şehrin gelişimiyle ilgili yapacağı, bizim üzerimize düşen bir husus var ise biz varız. Öncelikle şehrin, ilçelerin fizibilite çalışmalarını yaparaktan sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte, muhalefetiyle, iktidarıyla el ele vererek bir üst akılı ortay koyup Ankara’da bir lobi oluşturabilmemiz gerekiyor. Bunu yapamadığımız müddetçe maalesef komşu illerimize baktığımızda son 15 yıldır Kastamonu yerinde sayıyor.”

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER