Vali Karadeniz; Üniversite Yeri Karayolları İle Takas Olabilir

Vali Karadeniz; Üniversite Yeri Karayolları İle Takas Olabilir
banner3

İl Genel Meclisi’nin İnebolu’da yapılan toplantısı için Kaymakamlıkta yapılan toplatıya katılan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz Ticaret Odası’na yaptığı ziyarette oda başkanı Şakir İşeri’nin İnebolu’ya Denizcilik Fakültesi kurulması konusundaki Karayolları ile takas yapılması talebine olumlu cevap verdi.

Vali Karadeniz’in İnebolu Ticaret Odasına yaptığı ziyarette İnebolu’nun yıllardır talebi olan Üniversite öğrenci yurdu ve fakülte sorununun  çözülemediğini belirten Oda Başkanı Şakir İşeri şunları söyledi; "Kastamonu ilçeleri arasında Meslek Yüksek Okullarının açılması hususunda ilk yola çıkan ilçelerdeniz. İnebolu Meslek Yüksek Okulu 2008 yılında 2 bölüm ile faaliyete başladı. Şu an 3 bölüm var. Çevre ilçelerimiz de yokken İnebolu da  meslek yüksek okulu vardı. Ancak bölüm artırma ve bina konusunda şuan en gerilerdeyiz.  2 yıl önce Armatörler Birliği Başkanımız Hemşerimiz Bedri İnce Abimiz İnebolu’ya geldi ve benim cebimde yeteri kadar param var, İnebolu’ya Denizcilik Fakültesi yapacağım, yer gösterin dedi. O günkü heyet İnebolu’da yer arayışına gidildi. Ancak uygun yer bulunamadı. Yurdu kampüsü içine alacak derli, toplu bir yer olarak üstelik yanı başında Denizcilik Lisesi ile Boyranaltı’nda ki 30 dönümlük Karayolları arazisini üniversiteye tahsis edilmesini istiyoruz. Burasının yer ile ilgili mahkeme sorunları vardı sonuçlandı. Hem de şehrin içinde bir yer.   İnebolu MYO da muhasebe ve bilgisayar programcılığı bölümü var ve bu bölümler her yerde var. Yeterli ilgiyi görmüyor. Ama okulda  Liman İşletmeciliği Bölümü var oraya Kıbrıs’tan öğrenci geldi. Fakat Denizcilik Fakültesi geçerli olan bir fakülte. Şuan İnebolu MYO da 350 öğrenci kayıt yaptırmış ancak 150 öğrenci anca burada kalıyor. Karayolları ile arsa değişimi yani becayiş yapılsa bu iş çözülüyor.  Şu an ki Üniversite arsası yanında Karayollarına ait arsa var. Burası Karayollarına verilerek yer takası yapılmasını istiyoruz."

Oda başkanı Şakir İşeri’nin talebine olumlu cevap veren  Vali Karadeniz  takasın yapılabileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü ; "Üniversite’den ekonomik anlamda bir şey istemeyin. Gelişmeye açık yeni bir üniversite olduğu için bütçesi çok sınırlı. Merkezde de Tıp, İlahiyat gibi bazı fakültelerinin binası yok.  Tıp Fakültesi’nin hocaları bir süre Devlet Hastanesi bünyesinde görev yapacak. İlçelere ödenek aktaracak durumda değil. Karayolları tahsis yapmaz. Ama takas konusu gündeme getirilebilir ve değer tespiti yapılarak takas olabilir. Önce Rektörlüğün bu konuda bakanlığa talepte bulunması gerekir" diye konuştu
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER