Bodrum'dan Samsun'a yelkenli yatla açılan 6 kadın denizci İnebolu'da

Bodrum'dan Samsun'a yelkenli yatla açılan 6 kadın denizci İnebolu'da
banner3

19 Mayıs’ta Samsun’da olmayı hedefleyerek 23 Nisan’da yelkenli yatla Bodrum'dan denize açılan 6 kadın denizci, İnebolu’ya ulaştı.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 6 kadın yelkenci, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla hayata geçirilen "Türk Kadınının 100. Yıl Seyri" adlı proje kapsamında yelkenli tekneyle Samsun'a doğru yola çıkan 6 kadın denizci İnebolu’da mola verdi.

Limana demirleyen kadınları İnebolu Kültür ve  Sanat Derneği yönetim kurulu üyeleri tafından  çiçeklerle  karşıladı. 

‘ONUR VE GURURLUYUZ’

İnebolu limanına ulaşarak kenti gezdiklerini belirten tekne kaptanı Neşe Hasipek,“ Onurla ve  gururla bu yola çıktık, 23 Nisan’da Bodrum’dan çıktık. Hedefimiz 19 Mayıs’ta Samsun’da olmak. Biz, barış için yelken açan kadınlarız. Bu uzun soluklu üçüncü projemiz. Daha önce 44 gün süren bir yolculuğumuz oldu. Kıbrıs’a kadar gittik. Sonra Batum’a kadar devam edeceğiz. Dönüşümüz 1 Temmuz’da Bodrum’da bitmiş olacak, ayrıca bizim projelerimiz daha var onları da gerçekleştireceğiz. Projelerimizin içerisinde Üniversitede okuyan burslu kız öğrencilerimizi Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında teknemizde misafir ederek, öğrencilerimize tekne ile tatil imkânı sağlamayı çalışıyoruz. Ayrıca; Eylül ayında ise Yunanlı ve Türk kadınlarını bir araya getiren barış seyri gezimiz olacak. Bu seyrimiz 31 Ağustos’ta başlayacak ve 4 Eylül’de Türk ve Yunan kadınlarının yelken yaptığı bir 5 günlük bir seyir planımız olacak. Bu projemizi de her yıl gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Cide ve  İnebolu ilçemiz denizden yemyeşil görünüyor, harika bir doğası var, gerçekten çok güzel ve sahil ilçelerimiz, dönüşümüzü aynı güzergahtan yaparak ilçelerimizi tekrardan gezme ve  görme imkanı bulacağız. İnebolu’da  bizleri limanda karşılayan ve yalnız  bırakmayan İnebolu Kültür ve sanat Derneğine  ve yönetim kuruluna bizleri yalnız bırakmadıkları ve misafirperverliklerinden dolayı da sonsuz  teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

‘UZUN SEYİR YAPAN TEK KADIN EKİBİZ’ 

Belirli duraklarda buluşarak yola çıktıklarını söyleyen Ceyda Güleçyüz ise, “Bu duraklardan binen kadınlarımız, belli bir yere geldikten sonra iniyorlar. Bu arkadaşlarımızı İstanbul’dan aldık. Samsun’a kadar götüreceğiz. Orada inecekler. Yelkenimize başka kadınlar binecek. Amacımız daha çok kadına ulaşabilmek. Kadının gücünü gösterebilmek. En önemlisi de 100 yılda bir olan 19 Mayıs törenlerinde Samsun’da bir şansı yakalamak. Biz, 50 yaş üstü kadınlarız. Kadınların kenara çekilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Barışında kadınların elinden çıkacağına inanıyoruz. Bu yüzdende üç yıldır barış için yelken açıyoruz. Heyecanlıyız. Yelken bir teknik işi. Elbette güç gerektiriyor ama tekniğiyle yaparsanız gücünüzü kullanmayı bilirsiniz. Erkekler bir kerede çekerek yapıyorsa biz üç kerede çekerek yapıyoruz ama yapıyoruz. Güçlüklerle karşılaşıyoruz ama bunlara çözüm üretiyoruz. Biz yine de şanslıyız Türk kara sularında. Başka yerde salata attığımızda bizi alacak kimseyi bulamadık. Ama buralarda sağ olsunlar bizleri karşılıyorlar. Türkiye’de en uzun seyir yapan tek kadın ekibiyiz. İstiklal madalyalı İnebolu ilçemizi ziyaret ettiğimiz için çok mutlu ve gururluyuz. ” diye konuştu.

6 yelkenci kadın, İnebolu Limanında İnebolu Kültür ve Sanat Derneği Yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Daha Sonra 6 yelkenci kadın, İnebolu Kültür ve Sanat Derneği Yönetim kurulu üyeleri tarafından  İlçe ’de tarihi kültürel yerlerini gezerek İnebolu Kültür  ve Sanat Derneğini ziyaret ettiler.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER