TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan İnebolu'ya Okul Sözü

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan İnebolu'ya Okul Sözü
banner3

İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası görkemli bir törenle açıldı.

Açılışa katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İnebolu TSO Başkanı Şakir İşeri'nin okul talebine olumlu cevap vererek, "Onun olması için önce Allah'ın ömür vermesi sonra görev vermesi lazım. Bu ikisi olduktan sonra sözüm söz haberiniz olsun." diye konuştu.

İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası açılış töreni gerçekleşti.

Yapılan duanın ardından kurdelesi kesilen yeni hizmet binası konferans salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmasını İnebolu TSO Başkanı Şakir İşeri yaptı.

Oda tarihi ve çalışmaları hakkında bilgiler veren İnebolu TSO Başkanı Şakir İşeri, "İnebolu'muzu ve sorumluluk alanındaki ilçeleri güzel günler bekliyor. Yıllardan beri konuşulan İnebolu-Kastamonu duble yol yapımı başladı. Bu yolla Karadeniz-Akdeniz bağlantısında önemli bir nokta olacağız. Limanımızın özelleşmesi ile ilgili de vekilimizle görüştüm inşallah kısa zamanda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımızın onaylamasıyla, Cumhurbaşkanın da onay vermesiyle liman özelleştirilmesi tekrar başlatılacak. Limanın büyütülmesi ve kapasite arttırımı demek bize para demek. Bu yatırımlar için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Binali Yıldırım'a, milletvekillerimize, her toplantıda bunu dile getiren Kastamonu Ticaret Odası Başkanımız Selçuk Arslan'a, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri'ye ve ufak tefek bu işlere gönül veren herkese çok teşekkür ederim." dedi.

"İLK YAPACAĞINIZ OKULU İNEBOLU'DA YAPILMASINI İSTİYORUZ"

Biz küçük bir ilçeyiz, bizim buraların deyimiyle çay kaşığıyla çay kuşu avlamaya çalışan insanlarız. Biz burada Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin faydalandığı devlet destekli ucuz maliyetli kredilerden faydalanmak istiyoruz. Bizim gibi küçük ilçeler için böyle bir çalışma yaparsanız çok yardımcı olmuş olursunuz. Göreve gelirken benim 3 tane sözüm vardı. Bunlardan birincisi odamızı tadilat yapmaktı, biz yıkıp yeniden yaptık. Artık konferans ve eğitim salonları olan modern bir odamız var. Sayın başkanım izniniz olursa bu salonumuza da sizin isminizi vermek istiyoruz. Artık İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası'nın hedefi akredite oda olmaktır. 3 sözümün diğeri Rifat Başkanımızı İnebolu'da ağırlamaktı görevimizin son haftasında sizleri 17 yıl sonra burada görmek bizlere şeref verdi. 3. sözüm de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin desteğiyle İnebolu'ya bir okul kazandırmaktı. Biliyorum ki siz bize okul sözü vereceksiniz bundan eminim. 1881 yılında kurulmuş bir oda olarak bizden daha önce kurulmuş bir ilçe odası yok. Bu tarihe istinaden sizden ilk yapacağınız okulu İnebolu'da yapılmasını istirham ediyorum. Yerimiz hazır, buraya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak sizden bunu istiyoruz.  

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu sözlerine Afrin'de şehit olan İnebolulu Jandarma Uzman Çavuş Arif Demirel ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet dileyerek başladı. Hisarcıklıoğlu, konuşmasında "Çok şükür Afrin merkezini ülkemizin güvenliği açısından kontrol altına almış durumdayız. Allah askerlerimizin ayağında taş değdirmesin. Türk iş adamları olarak devletimizin sonuna kadar yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum." dedi.

"İNEBOLU'NUN AKLI VE ZEKASINI GÖRÜYORUM."

2001 yılının Kasım ayından sonra ilk defa İnebolu'ya geldiğini ve bundan duyduğu mutluluğu ifade eden Hisarcıklıoğlu, "İnebolu'nun aklı ve zekasını görüyorum. Belediye Başkanımız içimizden çıkma birisi, bu meclisten çıkma birisi. İlçe başkanlarımızda tüccar, ticaret hayatının içinden gelen birisi. Bu aslında İnebolu'nun geleceğinin nerede olduğunun en somut göstergesi. Çünkü ticaret olmadan zenginlik yok. Bu kapsamda da zenginliğe ulaştıracak kişilerin birini belediye başkanı yapmışsınız ikisini ilçe başkanı yapmışsınız. Aslında bu sizlerin zekasını gösteriyor" dedi.

"NE KADAR ÖVÜNSENİZ AZDIR"

İnebolu denince akla ilk İstiklal Madalyası geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, memleketin kurtulmasında en büyük payı İnebolu'nun vatansever halkı ve kayıkçılarının olduğunu söyledi. "Kurtuluş Savaşı sizin sayenizde kazanıldı. Bütün mühimmat Anadolu'ya sizden geldi. Mustafa Kemal Paşa da bunu çok güzel tarif ediyor "Gözüm Sakarya'da, Dumlupınar'da, Kulağım İnebolu'da" diyor. Bugün bu ülkede rahat, huzurlu, 80 milyon kardeş olarak yaşıyorsak sizin atalarınızın imzası sayesinde olmuştur. Ne kadar övünseniz azdır.Bu kapsamda da ilk ve tek Gazi ilçemizin İstiklal Madalyası var. Hepimiz İnebolu ile iftihar ediyoruz." dedi.

KASTAMONU EKONOMİSİNDEN EKONOMİ RAKAMLARI

 Kastamonu ekonomisi ile ilgili bazı çarpıcı rakamları paylaşan TOBB Başkanı şunları söyledi: “2017 yılı ile 2016 yılını mukayese ettiğinizde Türkiye ortalaması yüzde 11’ken, Kastamonu’da yüzde 16 olmuş. Sigortalı çalışan sayısındaki artış Türkiye genelinde yüzde 10’ken Kastamonu’da yüzde 23 artmış. İhracat rakamlarına baktığınızda Türkiye’de ihracat yüzde 10 artarken, Kastamonu’nun ihracattaki artışı tam 190 olmuş. Bu müthiş bir rakam. Protestolu senet sayısı artışı Türkiye ortalamasında yüzde 1’ken, Kastamonu’da yüzde 17 azalmış. Bu şu demek: Kastamonuluya güvenin. Sözünün arkasındadır.”

"MÜTHİŞ BİR TURİZM POTANSİYELİNİZ VAR"

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada İnebolu’nun, tarihi kadar, doğasıyla da müthiş bir yer olduğuna işaret ederek, “Deniz turizminden, doğa ve kış turizmine kadar, yılın 12 ayı burası turizme uygun. Turizmde potansiyelimiz yüksek fakat tesis eksikliğinden dolayı bunu yeterince değerlendiremiyoruz. Demek ki bu konuda daha çok çalışmamız lazım. Bir çok zengininiz var biliyorum. İnebolu'ya sadece nostalji olarak gitmesinler, buraya yatırım yapsınlar, para kazansınlar aynı zamanda. Körfez ülkesi vatandaşlarının, Arapların Karadeniz’e müthiş ilgisi var. Bunların hepsi paralı müşteri. Esasen önümüzde güzel birde fırsat var. Haziran ayında İstanbul’da, Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İşbirliği Fuarı düzenleniyor. Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel fuarı olacak. Bu fuarın, bölgeye ciddi kazanımlar getirmesini, hem yatırımcı hem de turist çekmesini bekliyoruz. Bunu en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

"LİMAN VE YOL BİTERSE İNEBOLU; İÇ ANADOLU’NUN KAPISI OLUR."

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ilgaz Tüneli’nin ardından Kastamonu-İnebolu yolunun hızla tamamlanması gerektiğini belirtirken, “İnebolu Limanı konusu da bir an önce çözülmeli. Bu bölgede sanayileşmenin temeli bu liman. Bu 2 iş biterse, İnebolu; İç Anadolu’nun kapısı olur. Karadeniz ülkelerine ihracatın yolu açılır. Açık söylüyorum siz bile İnebolu'yu tanıyamazsınız. Güney ve Ege limanlarında doluluk var Karadeniz Limanları arasında da en yakın liman İnebolu Limanı” dedi.​

Zenginleşme için önemli bir fırsatın da, coğrafi işaretler konusu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “İnebolu Ticaret ve Sanayi Odamız, İnebolu ekmeği ve İnebolu Kızılcık tarhanasına coğrafi işaret için çalışma başlattı. İnşallah Türk Patent Kurumu onayladığında, İnebolu’nun bu 2 lezzeti korunma altına alınmış olacak” ifadesini kullandı.

“İNEBOLU’YU TAKİP EDİYORUM”

 İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmalarını yakında takip ettiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, yeni hizmet binasının Odanın hem hizmet kapasitesini hem de kalitesini artıracağını ifade etti. Hisarcıklıoğlu İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası için yeni hedefin akredite oda olarak ‘5 yıldızlı’ ünvanını almak olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Yeni hizmet binası, esasında bir vizyon işi. Para-pul yok. Odamızın, İnebolu’nun geleceğine inandığını, daha güzel hizmetlerde bulunmayı hedeflediğini gösteriyor. Başkanımızdan Yönetimine, Meclisinden, Genel Sekreter ve tüm çalışanlarına kadar, Allah hepsinden razı olsun.   Şakir İşeri Başkanımızla, Ankara’da da birlikte çalışıyoruz. TOBB’un Ekonomi raporları hazırlayan komisyonunda ekonomiyle ilgili raporlarımız, Şakir kardeşimin katkısıyla ve incelemesinden sonra geçiyor. Kendisinin de emekleriyle, Odalarımızda çok önemli 2 adım attık: Online oda ve şirket kurulumlarında tek durak ofis.

"BİRBİRİNİZİ SEVİN KARDEŞİM"

80 milyonun 80 milyondan başka dostu olmadığını belirten Hisarcıklıoğlu birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak şöyle söyledi: "Dışarda dost yok dost içimizde. Onun için ne olur birbirimizi ötekileştirmeyelim. Birbirimizi siyasi fikrimizden dolayı, mezhebimizden dolayı, etnik kökenimizden dolayı birbirimizi dışlamayalım. Allah istese hepimizi bir yaratırdı ama kimse kimseye benzemiyor. Elbette farklı düşüneceğiz. Ama bu farklı düşüncelerimizi oturup kavga dövüş etmeden tartışıp ortak fikir bulacağız. Bunu yaparsak işte o zaman kazanırız, yapamazsak kaybederiz haberiniz olsun. Birbirinizi sevin kardeşim. Eksiğiyle, hatasıyla, noksanıyla birbirinizi sevin. Şu kısa dünyada birbirimizi sevelim ki bizden sonraki nesle güçlü bir ülke bırakalım. Sevginin olduğu yerde birlik beraberlik olur o zamanda rahmet olur bereket olur.

OKUL SÖZÜ

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İnebolu'ya okul sözünü verdi. İnebolu TSO Başkanı Şakir İşeri'nin okul isteğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Onun olması için önce Allah'ın ömür vermesi sonra görev vermesi lazım. Bu ikisi olduktan sonra sözüm söz haberiniz olsun." diye konuştu.

Açılış töreninin ardından tüm katılımcılara İnebolu Öğretmenevi'nde yemek ikram edildi.

>>>FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN<<<

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER