Muhtar Ersin Codur ‘Çürük okulu tamir etmemi istiyorlar’

Göçkün Köyü, yıllar önce boşaltılmış, atıl durumda ki, tavanı tabanı ve duvarları çürümüş eski okulun yerine, yıkıp yerine köy konağı yapmak istiyorlar.

banner3

Tabanı patlamış, duvarları ve tavanı tamamen çürümüş köy okulunun tamir edilmesi şerhiyle muhtarlığa verildiği söyleyen Göçkün Köyü Muhtarı Ersin Codur şerh yazısının kaldırılması için defalarca dilekçe vermiş. Çürük binanın tamir edilecek yeri kalmadığını, bu şekilde yapılsa dahi hiçbir işe yaramayacağını ve tehlike arz edeceğini, şerh yazısı kaldırılırsa okul binası yerine köy konağı yapmak istediklerini söyledi.

Göçkün Köyü Muhtarı Ersin Codur gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Okulumuz çok eski ve yıllardır kullanılmıyor. Tamamen çürümüş. Tabanı patlamış, tavanı çürümüş, duvarları taşımaz durumda. Köyümüz 500’ün üzerinde nüfusu olan, göç yaşanmamış, ilçemizin en kalabalık köylerinden bir tanesi. Öğrencilerimiz 500 metre yukarıda ki 9 Haziran okuluna gidiyor. Köyümüze gelen doktorlar kadınlarımızı camide muayene ediyorlar. Tarım memurları dışarıda bilgilendirme yapıyor. Mülki amirlerimiz bürokratlarımız gelse onları ağırlayacak bir konağımız yok.  Bir ailenin evi yansa, yıkılsa kalacak yeri yok. Buraya köy konağı yapmak istiyoruz. Yaptığımız girişimler sonucu 22.01.2020 tarihinde Valilik oluru ile burası köyün ortak giderleri için geçici olarak köye tahsis edildi. Daha sonra yapılan incelemede binaya çürük raporu verildi. Buraya eski okulu yıkıp köyümüzün ihtiyacı olan ve köyümüze hizmet edecek şekilde yeni bir konak yapmak istediğimizi, binaların tamamen çürüdüğünü gösteren fotoğraflarla birlikte başvuru yaptık. Ancak binada tamir yapabilirsin, değişiklik yapamazsın ve burayı yıkamazsın şeklinde şerh yazısı koydular” dedi.

Tamamen çürümüş bir okul binasının yıkılarak topluma ve köye kazandırılması için yetkilerden şerh yazısının kaldırılmasını beklediklerini belirten Muhtar Ersin Codur, köylerine ait herkesin gelebileceği, ihtiyaç halinde konaklayabileceği, içinde kütüphanesi olan, tarımsal veya her türlü toplantı yapılabilinecek, veterinerlerin bilgi verebileceği, doktorların muayene yapabileceği çok amaçlı bir köy konağı yapmak istediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER