Hastane yolunda kazaya davetiye

İnebolu Kastamonu karayolu üzerine yapılan İnebolu Devlet Hastanesi yerleşkesi giriş ve çıkış kapısı kazaya davetiye çıkarıyor, her an kaza olabilir.

31 Mart 2019 seçimlerine yetiştiren 50 yataklı İnebolu Devlet Hastanesi yeni hizmet binasının yapımı 18.01.2019 tarihinde tamamlanarak hasta kabulüne başladı. Ancak hastanenin çıkışı birçok yerde görülmeyen bir ilke imza attı. Hasta, hasta yakını, ambülans ve çalışanların giriş ve çıkış yolu olarak kullandığı yol şehirlerarası karayoluna çıkıyor.

Şu bilinmelidir ki kimse hastaneye keyfi olarak gitmez. Ya hastadır, ya bir yakını hastadır, ya en sevdiği biri ölümle pençeleşiyordur veya ölmüştür. Dalgındır, yorgundur, streslidir, acelecidir, yaşlıdır.

Hastaneden çarşı merkezine gelmek zorunda kalan her kişi hastane çıkışından şehirlerarası ana yola çıkarken sola bakmayı geciktirebilir, acele edebilir, dalgın olabilir. Ancak şehirlerarası yol olduğu için her an tehlike ile karşı karşıya kalıyor. 

Hız sınırının belirsiz olduğu hastane bölgesinde, ilçe merkezinden Kastamonu yönüne gidecek araçların kaç km hızla gidecekleri belli değil. 80-100 km ve üzeri hızla seyir eden araçlar, muayeneden veya tedaviden çıkan, hasta yakını olup dalgın olan, cenaze sahipleri, acil hastaya yetişmek zorunda kalarak hastaneden çıkan ambülans için her an kazaya davetiye çıkarıyor. Çünkü İnebolu Devlet Hastanesi giriş çıkışı şehirlerarası karayoluna bağlanıyor.

Üstelik hastane giriş ve çıkışının tehlike yarattığı yetmiyormuş gibi, çarşı merkezine gelecek her araç ikiçay mevkiinde ki köprüye kadar gidip dönmek zorunda kalıyor. Hastaların yada olabilecek kazalarda kazazedelerin saniyelerle boğuştuğu bir durumda ambülansın zaman kaybetmesi de ayrı bir sorun.

Oysa ki oluşabilecek herhangi bir kazayı önlemek, ambülansın hastasına daha kısa ulaşmasını sağlamak için yetkililerin bir an önce hastane giriş ve çıkışının yerini değiştirmesi ve yeni bir düzenleme yapılması gerekir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tevfik TUN
Tevfik TUN - 3 hafta Önce

Yazınıza kesinlikle katılıyorum. Ayrıca hastane giriş çıkışı tam virajda kalıyor insanlar hastaneye aceleyle gidiyorlar virajda bir anda gördükleri giriş yerinde sinyal vermeden yavaşlayıp girebiliyorlar. Her haliyle giriş çıkışı kazaya davetiye çıkarıyor. Çözüm bulunmazsa çok yakın bir zamanda kaza haberlerini alırız.

Ersin küm
Ersin küm - 3 hafta Önce

Evet bi duzenleme yapilmasi lazim en kisa surede bu yol icin