‘‘Yiğit İnebolu Okuyor’’ Projesi Tanıtım Programı, Prof. Dr. Fuat Sezgin Anadolu Lisesi Konferans Salonunda İlçe Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Milli Eğitim Müdürü Telat Aktaş, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri ile öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tanıtım programında ‘‘Yiğit İnebolu Okuyor’’ projesinin amaçlarının ve hedeflerinin yanı sıra projenin uygulanma sürecini anlatan tanıtım sunusu yapıldı.

KİTABA AYRILAN ZAMAN İSRAF DEĞİLDİR

Tanıtım programında konuşan İlçe Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar konuşmasında; ‘’ ‘Yiğit İnebolu Okuyor’ projesine kitap okumanın bizim önceliklerimizin en başına alacağımızı hepimiz hem fikir olarak başladık. Yiğit İnebolu Okuyor projesi daha önce başlatılan ve pandemi döneminde maalesef kısıtlamaya maruz kalınan bir proje. Bizde Milli Eğitim Müdürümüzle birlikte bu projenin biraz daha hareketlenmesi, cazibesinin arttırılması kitap sayısının arttırması konusunda istişareler yaparak projenin hızlı bir şekilde biraz daha önem verilerek geniş http://canlisohbethatlari.online cepheye yayılarak yapılması noktasında başlamış olduk.  Yiğit İnebolu okuyor Projesi bugünden itibaren bu lansmandan  sonra biraz daha görselliği ve tanımlığı artmış bir şekilde hayata geçmiş olacak. Arada da ödül törenleri yapacağız ve kitap okuma dönemi olacak sonra da dönem, dönem ödül törenleri yapıp en fazla kitap okuyanlara ödüllerimizi sürpriz hediyemizi vereceğiz. Aslında en güzel ödül en kıymetli ödül okuduğu kitaptır. Kitap okuyan insan kendini geliştiren insandır. Kitap okumanın insana da topluma da sayısız faydası vardır. Kitaba verilen kaynak kitaba ayrılan zaman asla ve asla israf değildir. Kitap okumak en güzel yatırımdır. ‘’ ifadesini kullandı.    

Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, yaptığı konuşmada; ‘’ Gençlerimizin çocuklarımızın İnebolu’daki farkındalığı yaratarak böyle bir projeyi Kaymakam Bey’in öncülüğünde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden çıkmasından çok mutluyuz. Eskiden böyle etkinliklerin çok fazla olduğunu hatırlamıyorum. Şimdi çocuklarımız bilgiye çok çabuk ulaşıyorlar yalnız herkesin elinde bir telefon herkesin elinde bir bilgisayar laptop var ama okumanın verdiği o farklı dünyaları kitap olmadan sağlamamızın imkanı yok. Bundan dolayı bu projede katkısı bulunan herkese ilçem adına şahsım adına gençler adına çok teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Telat Aktaş ; “Eğitimde Proje Şehri İnebolu” sloganıyla başladığımız bu süreçte, ilçemizde proje kültürünü geliştirmek, öğrencilerimizi araştırmaya teşvik ederek  farklı düşünme yollarıyla bilimsel ürünler çıkarmayı amaçlıyoruz. Uluslararası Erasmus+ Projesi, ulusal TÜBİTAK Projesi, yerel projelerden “Yiğit İnebolu Okuyor, Başarıyı Paylaşıyoruz, Şerife Bacının Torunları Başarı Yolunda, Ana Kucağından Anaokuluna”, İnebolu Beledisi ile birlikte yürüttüğümüz Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Projesi “İnebolu’da Atölyeler Gelişiyor, Gençler Çalışıyor” ve Bakanlığımızın “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi”, İl Müdürlüğümüzün Eğitimde Başarının İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Projesi Müdürlüğümüze bağlı okul/kurumlarımızda uygulanmaya devam ediyor.’’ Dedi .

Aktaş; ‘’ Çocuklarımız, özgün ve özgür ruhunun ufkuna yürütecek, özgürleştirecek, kendi kanatları ile uçmayı sağlayacak nesnel, özgür ve eleştirel bir düşünce tarzına sahip olmalıdır. Bunun yolu da kitap okumaktan geçer. Okuma alışkanlığı, kişilerin okumayı öğrendikten sonra bu eylemi zevkle yapmalarını sağlamak için kazanmaları gereken önemli bir beceridir. Erken dönemde okuma alışkanlığı kazanan çocukların kelime hazinesi ve düşünme yeteneği artmakta buna bağlı olarak yaratıcı zekâ, dinleme ve konuşma yeteneği gelişmektedir. Çocukluğun ilk yıllarında kitapla tanışma, onun gelecekteki tüm yıllarını etkiler. Ebeveynler ve öğretmenler, çocuğun okuma alışkanlığını kazanmasında öncü ve rehber olmalıdırlar.  Yapılan araştırmalara göre kitap okumak, çocukların dil gelişimini, özellikle sözcük dağarcığını genişletir. Çocuklarınıza kitap okutun, onlarla birlikte kitap okuyun. Çocukların erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanmaları, kitapları sevmeleri için uğraşıyoruz. Doğumdan itibaren çevrelerinde kitapları görmeleri, onları tutmaları, incelemeleri ve aileleri ile okumaları onlara bu alışkanlığı kazandıracaktır.’’

İlçe Milli Eğitim Müdürü Telat Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü;  ‘’ Geçen yıl başlattığımız ve bu eğitim öğretim yılı içinde geliştirerek devam ettiğimiz ilçemizdeki tüm okul/kurumlarımızdaki  öğrenci ve ailelerini kapsayan Yiğit İnebolu Okuyor adlı projemiz çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak ve ilçemizde okuma kültürü oluşturmak amacıyla verimli bir şekilde yürütülmektedir.  Kaymakamımız Sayın Ahmet Vezir Baycar’ın öncülüğünde okullarımız kütüphanelerindeki kitap çeşidini ve sayısını artırmak için kitap toplama kampanyamız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bakanlığımızın "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" Projesi kapsında ilçemizde 8 okulumuzun kütüphanesinin bakım-onarım ve zenginleştirilmesi başlatılmıştır. Ayrıca Şehit Arif Demirel Anadolu İmam Hatip Lisesi Kendi imkanları ile kütüphanesini yeniliyor. İlçe Milli Müdürlüğü olarak Mustafa Şerbetçi İlkokulu kütüphanesini yaptırıyoruz.  Olgunlaşıp gün yüzüne çıkarmak zaman alsa da artık bu proje sizin. Bizimle birlikte bu projeye destek veren tüm herkes oldukça heyecanlı… Heyecanlıyız çünkü sizlerin de desteğiyle bu projenin bir kuşağın geleceğini şekillendireceğine inanıyoruz. Çocuk gelişimine dair bildiğimiz her şey, bu dönemde çocuklara yapılan yatırımın geri dönüşü en yüksek yatırım olduğunu söylüyor. Yatırım derken kastedilen çocukla kaliteli zaman geçirmek, bunu da kitaplar üzerinden yapmak. Zira ilkokul ve okulöncesi dönemde zeka demek kelime hazinesi demek. O nedenle yapılması gereken, çocukların okula başlamasını beklemeden, her çocuğa doğduğu gün bir kitaplık kurmak ve her anne babaya okulöncesi dönemde kitap okumanın kıymetini anlatmak. Yiğit İnebolu Okuyor projesi işte bu amaçla yola çıkıyor. İstiyoruz ki, varlıklı bir ailede dünyaya gelen çocukla yoksul bir ailede dünyaya gelen çocuk arasında daha okula başladıkları ilk gün derin bir uçurum olmasın. İstiyoruz ki köy, kent veya mahalle ayrımı olmadan, İnebolu’da doğan her çocuk eşit öğrenme fırsatına sahip olsun. İstiyoruz ki coğrafya kader olmasın! Bunlar gerçekleşmesi zor hayaller, biliyorum. Ama zaten hayal kurmak böyle bir şey, kolay olsa hayal olmazdı!. ‘’ diye konuştu.

Yiğit İnebolu Okuyor projesi Logo tasarımı yarışmasında birinci olan Kabalar Ortaokulu Resim Öğretmeni Çiğdem Kıyaklı’nın ödülü İlçe Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, Yiğit İnebolu Okuyor projesi için yaptığı çalışma ile öğrencilere örnek teşkil ederek projeye destek olan Atatürk Ortaokulu Rehber Öğretmeni Alparslan Mahmutoğlu’nun ödülü Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Yiğit İnebolu Okuyor projesi logo yarışması için tasarladığı çalışma ile proje tanıtımına katkıda bulunan Anadolu Lisesi 11/A sınıfı öğrencisi Sinem Çelebioğlu’nun ödülü Milli Eğitim Müdürü Telat Aktaş tarafından takdim edildi.

Proje kapsamında İlkokular adına Mustafa Şerbetçi İlkokulu Müdürü Emrullah Arslan’a, Ortaokullar adına İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mustafa Bedrettin Fidan’a, Liseler adına Prof. Dr. Fuat Sezgin Anadolu Lisesi Müdürü Salih Kuruali’ye İlçe Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar tarafından hediye kitapların temsili takdiminin yapılmasının ardından program sona erdi.

Editör: TE Bilisim