Kastamonu Valiliği’nce ilimiz genelinde ormanlık alanlara yetkisiz kişilerin izinsiz girişi ve piknik yapmanın ve ateş yakmanın 31.07.2021-30.09.2021 tarihleri arasında iki ay süre ile yasaklanmasına karar verildi.

Kastamonu Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu, kararı gereğince

Gerek ilimizde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrelmesi, gerekse de ilimiz genelinde oluşan aşın nüfus hareketliliğine bağlı olarak orman yangınlarında artışlar olabileceği düşüncesiyle 31 Temmuz 2021 tarihi ile 30 Eylül 2021 tarihleri arasında:

1- Kastamonu ili dâhilinde Valilik ve Kaymakamlıklar taralından belirlenmiş. Orman Bölge Müdürlüğü. Doğa Koruma ve Milli Parklar II Şube Müdürlüğü tarafından tescilli piknik ve mesire alanları dışında piknik yapılmasının, mangal, semaver ve ateş yakılmasının yasaklanmasına.

2 - Piknik yapılmasına müsaade edilen tescilli mesire alanlarında yukarıda belirtilen tarihler arasında saat 19:00 dan itibaren ateş, mangal ve semaver yakılmasının yasaklanmasına.

3- Ormancılık faaliyetlerinin gereği olarak üretim çalışmalarının devamı, fidan dikme, bakım ve onarım gibi orman idaresinden ihale veya tahsisli sözleşmelerle iş almış kişiler ile bu çalışmaları denetleyen ve kontrol eden orman idaresi personelleri haricindeki vatandaşlarımızın ormanlara giriş ve çıkışlarının yasaklanmasına.

4- Ormanlık alanlar civarında bağ, bahçe temizliği amaçlı ateş yakılması, çoban ve avcı ateşi yakılması ve anız yakılmasının yasaklanmasına.

5- Ormanlık alanlar civarında yapılacak düğün ve ben/eri organizasyonlarda orman yangınlarına neden olabilecek havai fişek, niyet balonu gibi yanıcı madde kullanılmasının yasaklanmasına.

6- Komisyonumuzca alınan kararların vatandaşlarımıza en seri ve en geniş şekilde ulaştırılması için Orman idaresince el ilanları ve broşürler basılıp dağıtılmasına. Belediyeler ve camiler hoparlörlerinden ilan edilmesine. Müftülüklerce orman yangınları tehlikeleri konusunda camilerde vatandaşların bilgilendirilmesine.

7- Denelim, kontrol, adli ve idari iş ve işlemlerin Orman Bölge Müdürlüğü. II Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı yetkili personellerce ilgili mevzuatlar çerçevesinde yapılmasına.

Karar verildi.

Editör: TE Bilisim