Yaralı bulunan Peçeli Baykuş emin ellerde

Türkiye'de nadir bulunan kuş türleri arasında yer alan peçeli baykuş, İnebolu’da yaralı şekilde bulundu.

Yaralı bulunan Peçeli Baykuş emin ellerde
banner13
banner3

İlçemizde bağlı Dikili köyünden çarşı merkezine giden Hüseyin Çakır, Uğrak köyü Orza mahallesi yolunda bulduğu kanadı ve ayağı yaralı olan Peçeli Baykuş'u veterinere götürerek tedavi ettirdi.

İnebolu Veteriner Kliği hekimleri tarafından tedavisi yapılan baykuşun kanadın da saçma yarası ve ayağında da yaralı olduğu belirtildi.

Baykuşu ilk muayenesinin ardından tedaviye alan İnebolu Veteriner Kliği hekimleri Temel Özkan ve Ayhan Mert; ‘’ Yaralı kuşun öncelikle birkaç gün iyi beslenerek kaybettiği enerjiyi kazanmasının sağlanacağını, ondan sonra da yaralı kanadın ve ayağının tedavisine başlanacağını söylediler.

Peçeli baykuşun nesli tükenme tehlikesi altında olan türler arasında olduğunu ve çiftçi dostu bir kuş olduğunu söyleyen Veteriner hekimleri, Bölgemizde endemik bir tür olan peçeli baykuş ilçemizde görüldü. Yaralı olan kuşun tedavisini biz üstleneceğiz. Ayrıca bu kuşlar çiftçi dostudur. Çünkü yiyecek olarak tarlalarda bulunan fare ve sıçan gibi zararlılarla beslenirler. Baykuş türleri içinde insana en yakın türdür. Kanadında ciddi bir yara ve buna yönelik tedavisine başlayacağız. Amacımız en kısa sürede bu kuşu sağlığına kavuşturmak ve doğal ortamıyla tekrar buluşturmak. Duyarlı vatandaşımızı yaban hayatına karşı sergilediği bu duyarlılıktan ötürü teşekkür ederiz.” dedi.

Duyarlı vatandaş Hüseyin Çakır, yaralı baykuş hakkında gazetemize şu açıklamalarda bulundu: ‘’ Sabah Dikili Köyümden İlçe merkezine gitmek için aracım ile yola çıktım. Aracım ile seyir ederken Uğrak Köyü Orza Mahallesine geldiğimde yolda uçamadığını fark ettim. Aracımı park ettim ve kuşun yayına ilerleme başladım ama içimi bir korku sardı, aslında zararlı olabileceğini düşündüm. Korktum. Üzerimdeki gömleği çıkartarak kuşun yanına yaklaştım. Ben yaklaştık o kaçmıyordu. Yaralı olduğunu fark ettim ve  üzerimden çıkardığım göleğim ile kuşu sardım ve  aracımda bulunan kutu ’ya koyarak ilçe merkezinde bulunan veteriner hekimliğine getirdim. İnebolu Veteriner Kliği hekimleri baykuşun kanadında kanadın da ve ayağında olduğunu söylediler. Baykuş Kuşunun önce  iyi beslenerek kaybettiği enerjiyi kazanmasının sağlanacağını daha sonra da gerekli tedaviyi yapacaklarını söylediler. İnşallah kuş iyileştiğinde tekrar doğa ile buluşturacağız. İlgi ve alakalarından dolayı İnebolu Veteriner Kliği hekimleri olan Temel Özkan ve Ayhan Mert’e teşekkürlerimi sunuyorum.’’ Diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 10:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih can
Fatih can - 3 yıl Önce

Helal olsun arkadaşlar işinize önem vefiyonuz

SIRADAKİ HABER