İnebolu ilçe merkezinden geçen çay taşma noktasına geldi. Dere kenarındaki Erdal Gökcen Parkı, İnebolu Organik Köylü Pazarı ve otopark alanları sular altında kaldı. Taşkının dere yatağını aşarak ilçe merkezi ve mahallelere ulaşmasına ramak kaldı, facia ucuz atlatıldı.

Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan İnebolu’da 27 Haziran 2022 Pazartesi günü sabah saatlerinde çay ve dereler taşmaya başladı.

İlçemiz merkezinden geçen çayın taşma noktasına gelmesinden ötürü iş yerlerinin açılmaması ve giriş ile birinci katta oturan vatandaşlarında defalarca üst katlara çıkması konusunda uyarılar yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan İnebolu’da Pazar günü gece saatlerinden itibaren sağanak yağış etkili olurken vatandaşlar korku dolu anlar yaşadı.

Bu çerçevede geçen yıl sel felaketinin yaşandığı İnebolu’da sabah saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. İlçemizde bulunan Söke Çayının taşma noktasına gelmesinden ötürü ilçede tedbirler arttırıldı.

İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Zabıta ekipleri, araçlarla sık sık devriye atarak vatandaşları olumsuz hava koşullarına yönelik uyarıda bulunuldu. Su seviyesinin yükselmesiyle birlikte İnebolu Devlet Hastanesinin önüne doğru da sel suları gelmeye başladı.

İnebolu’da ilçe merkezinden geçen Söke Çayının taşma noktasına gelmesiyle vatandaşların iş yerlerini açmaması ve giriş kat ile birinci katta oturan ailelerinde de üst katlara çıkarak tedbir almaları istendi. Öte yandan olumsuz hava koşulları sebebiyle oluşturulan kriz masası ile tüm kurumlar teyakkuza geçirildi. Beklenen şiddetli yağış öncesinde Kastamonu Valiliği, 410 personel, 11 dalgıç, 3 kurtarma botu ve 318 makine ekipmanı kuzey kesimlerine konuşlandırdı. Yapılan planlama ile olası riskli durumlara anında müdahale edilmesi hedeflendi. Ayrıca 112 çağrı merkezinde oluşturulan özel ekip ile gelecek olan ihbarlar tek elden hızlı bir şekilde koordine edildi. 

METREKAREYE 152 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre;  Pazar günü gece saatlerinden Pazartesi gününe kadar etkili olan sağanak hava yağışında son 24 saatte yağışın etkili olduğu alanlar Zonguldak, Bartın, Karabük, Sinop ve Kastamonu oldu. İnebolu’da metrekareye 152 kilogram metrekareye yağış düştü. Çatalzeytin ilçesinde 125 kilogram, Küre’de 121 kilogram yağış düşerken diğer ilçelerimizde de metrekareye 50 ila 100 kilogram yağış düştüğü bilgisine ulaşıldı.

Editör: TE Bilisim