Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu Limanı'na gelen silah ve cephanenin Anadolu'ya sevk edildiği tarihi İstiklal Yolu'nun İnebolu-Kastamonu güzergahında düzenlenen “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü” başladı. Bir kez daha o günleri hatırlamak için Türkiye'nin dört bir tarafından gelen vatandaşların yapacağı tarihi yürüyüşe komando birlikleri ile jandarma ekipleri de katıldı. Komandoların gösterili yürüyüşü herkesin göğsünü kabarttı.

Kurtuluş Savaşı'nda İstanbul'dan İnebolu'ya teknelerle taşınan cephanenin İstiklal Yolu üzerinden kağnı arabalarıyla Ankara’ya taşındığı ‘Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’ başladı. Milli mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynayan tarihi Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşüne Kastamonu Valisi Avni Çakır, Bozkurt Kaymakamı ve İnebolu Kaymakam Vekili Murat Atıcı, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan, Kastamonu İl Jandarma Komutanı Albay Mücahit Avkıran ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşlar ve ilçe halkı katıldı.

Bu yıl Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşüne, Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı (JAKEM), Kastamonu Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrencileri ile Kastamonu İl Jandarma Komutanlığına bağlı jandarma timleri de eşlik etti.

Atlı birlikler yürüyüşçülerin önünde yürüyüşe katılırken, komando birlikleri de ellerinde ellerin de silahlarla gösteri yaparak hareket etti. Türk bayrakları ile Atatürk posterlerinin de yer aldığı yürüyüşte komandolar ile atlı birlikler, ilçeden geçtikleri sırada yaptıkları gösteri ilçe halkından büyük alkış topladı.

Editör: TE Bilisim