'Yeni ödenekle asfaltsız köy yolu kalmayacak'

Milletvekili Murat Demir, referandum çalışmaları için geldiği ilçemizde KÖYDES ödeneklerinin 3 katına çıkartıldığını söyledi

'Yeni ödenekle asfaltsız köy yolu kalmayacak'
banner3

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, referandum çalışmaları kapsamında İnebolu'ya geldi.

İnebolu Öğretmenevi'nde bazı kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlarla bir araya gelen Milletvekili Murat Demir, İnebolu çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

İnebolu-Kastamonu yolunun Nisan ayında ihalesinin yapılacağını belirten Milletvekili Demir, "İnebolu-Kastamonu yolunun ihalesi Nisan ayı içerisinde yapılacak ve inşallah Nisan ayı sonu Mayıs ayı başı gibi de İnebolu-Kastamonu yoluna ilk kazma vurulacaktır. 1,7 Milyarlık sadece Kastamonu'da değil Türkiye'de büyük ve önemli bir proje. İlçemiz için bölgemiz için Kastamonu için hayırlı olacaktır.  Hep söylüyorum Ilgaz Tüneli'nin anlam kazanması için İnebolu Limanı ve İnebolu-Kastamonu yolunun mutlaka yapılması ve fikir olarak bahsedilen Karadeniz'e bağlantı hattının tamamlanması gerekiyor. Bunu sayın Bakanımız ve Başbakanımız da söylüyor. " dedi.

İnebolu Limanı'nda çalışmaların 3 yıl durdurulduğuna yönelik söylentiler hakkında da konuşan Demir, "Son zamanlarda İnebolu Limanı ile alakalı bir dedikodu var. 2-3 yıllık bir gecikmeden bahsediliyor. Ben böyle bir şey duymadım araştırdım böyle bir şey de şuanda yok. Kaldı ki proje sahibi ve ihaleyi alan firma belirli taahhütlerde bulunmuş. Bu limanı en geç 2020 yılına kadar tamamlayıp hayata geçireceğine dair bir sözleşme imzalamış. Bu dedikodu nereden çıktı bilmiyorum, ama araştıracağız. Gelmeden önce yaptığım araştırmada böyle bir şey yok. Firmadan böyle bir bilgi almadım." şeklinde konuştu.

Kastamonu'nun en önceli gerekli projesinin Karadeniz Sahil Yolu olduğunu belirten Milletvekili Demir, şöyle konuştu: "Bu günlerde bu bölgenin tamamı yatırım programına alındı fakat tabii ki bunun hızlanması gerekiyor. Bu hızlanma noktasında da Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatı gerekiyor. Sayın Başbakanımız da konuyu biliyor, Cumhurbaşkanımıza da bu konuyu en önemli notlar arasında kendisine ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya değineceğini ve sahildeki olan ilçelerimize bir müjde vereceğini düşünüyorum."

İnebolu Yeni Devlet Hastanesi hakkında da konuşan Milletvekili Demir, "İnebolu Yeni Devlet Hastanesi sorunu uzun süredir bekleyen bir sorun. Gelmeden önce teyit aldık. İmar planlarının tamamı bitti, askıdan indi. Müteahhit 1 haftaya kadar ruhsatı alıp inşaata başlayacağı bize bildirildi. İnebolu'nun bana göre şimdiye kadar kaba inşaatının bile bitmiş durumda olması gereken proje inşallah başlayacak. Her şeyde bir hayır vardır diyelim, gerçi "Hayır"ı burada telaffuz etmeyelim ama o noktada inşallah bu projede en kısa sürede tamamlanır ve İnebolu'nun hizmetine sunulur." dedi.

KÖYDES ödeneklerinin 3 katına çıkartılmasıyla Kastamonu'da asfaltsız köy yolu kalmayacağını belirten Milletvekili Demir, şunları söyledi: "Benim milletvekilliğe adaylığım konusunda ilk hayalim Kastamonu'nun bütün köylerinde asfaltlanmamış hiçbir köyün kalmamasıydı. Onunla alakalı biz vekil olduktan sonra ilk çalışmalarımızı başlattık. Diğer vekil arkadaşlarımızla birlikte Ahmet Davutoğlu Başbakanımıza gittik, dahas onra Binali Bey ile görüştük. Bölgemiz coğrafi durumdan oldukça zor bir coğrafya. Köylerimiz yamaç ve dikey yollarla oluştuğundan dolayı özellikle kış aylarından sonra çok büyük sorunların yaşandığı her yıl onarım çalışmalarının yapıldığı hatta hiç asfalt yapılmamış bir çok köyümüzün olduğu bu noktada da ödeneğimizin yeterli olmadığından dolayı muhtarlarımızı memnun edemediğimizi Sayın Başbakanımızla paylaştık. Kastamonu'nun geçen yıl ki KÖYDES ödeneği 17,5 Milyon civarındaydı. Bu yıl 30-35 Milyon civarında bir rakam olacağını düşündük. Rakam 3 katına 44 milyona çıkartıldı. İnebolu KÖYDES geçtiğimiz dönem 700 bin civarında ödenek almıştı. 2017 yılı ödeneği 3 milyon 340 bin liraya çıkartıldı. Haziran ayında 51 ile 800 bin lira civarında bir para daha dağıtılacak. Bu parada gurup yollarında sıcak asfalt yapılmak üzere dağıtılacak. İnşallah önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Kastamonu genelindeki tüm gurup yolları sıcak asfaltla kaplanmış olarak yapılacak.

Önceden kaynak sıkıntısı nedeniyle bahanelerle bazı hizmetlerin yapılamadığını artık bu sorunun aşıldığını belirten Milletvekili Demir "Artık bu dönem biz greyder getiremiyoruz, yolları yapamıyoruz, paramız yok gibi bahanelere ne lüksü var ne şansı var. Bütün muhtarlarımıza duyuruyorum eğer böyle şeyler devam ederse beni bulsunlar. Çünkü 44 milyonluk bir rakamla stabilize olan yol stabilize olacak asfalt olan yol asfalt olacak. Yani ne yapılması gerekiyorsa güzel bir planlama ile inşallah yapılacak. Özel İdare'nin 1 tane plenti vardı ikinci plentin siparişi verildi inşallah Haziran ayına kadar Seydiler'e kurulup oradan bu bölgenin tamamına hizmet edecek. Aynı zamanda da Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Kastamonu Belediyesi ile gerekli protokoller yapılarak inşallah iyi bir çalışma ile bu işi götüreceğiz."

16 Nisan'da gerçekleştirilecek referandum hakkında da konuşan Milletvekili Demir, "Herkes tercihi, hür iradesiyle tercihini yapacak. Biz gerçeği anlatalım karar vermek vatandaşımızın olsun. Kullanılan her oy çok kıymetli ve değerli ama 16 Nisan'da kullanacağınız oy sizin hayatınızda kullanacağınız en kıymetli ve en değerli oy olacaktır." dedi.

Milletvekili Murat Demir, daha sonra Anayasa değişikliği maddeleri açıklayarak 16 Nisan'da vatandaştan "Evet" oyu istedi. İnebolu'nun daha önceki seçimlerde üzerine düşeni yaptığını belirten Milletvekili Demir, "16 Nisan'daki seçimden İnebolu'dan yüzde 70'in üzerinde oy çıkacağından hiç şüphem yok. Çünkü İnebolu'nun nasıl bir milliyetçi memleket olduğunu hepimiz biliyoruz." dedi.

"Hayır" oyu vereceklerinde teröristlerle ortak hareket etmemek adına boş oy atmalarını isteyen Milletvekili Demir "16 Nisan'da 'evet' çıkarsa biteriz diyen terör örgütlerinin yanında mı duracağız, terör bizim en öncelikli işimiz değil mi? Biz terörü bitirmek için 'evet' oyu vereceğiz. Sizler de sandıkta oyunuzu buna göre kullanacaksınız. İnebolu ilçemiz her seçimde üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. 16 Nisan'da da yüzde 70'in üzerinde 'evet' oyu çıkacağına eminim. Sokakta, kahvede, aile ziyaretinde, nerede olursanız olun anlatın. Terör örgütleri, batılı ülkeler, eğer hayır kampanyası yapıyorsa bunun karşısında duracağız. Mutlaka hayır vereceksen git boş oy kullan ama terör örgütlerinin yanında yer alma." dedi

Demir, daha sonra anayasa değişikliği ile ilgili muhtarların sorularını cevaplandırdı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2017, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6

banner5