Doğanyurtlu vatandaşlar, ilçenin Kastamonu’ya Azdavay ve Ağlı üzerinden bağlantısını sağlayacak karayolu projesinin yapımı için bayramın 3’üncü günü Kestane Boğazı Mevkiinde basın açıklaması yapılarak eylem gerçekleştiridi.  

İstanbul’da faaliyet gösteren İnebolu ve Doğanyurtlular Derneği Başkanı Ercan Özdemir tarafından 50 dernek ve 25 muhtarlığın desteğiyle düzenlenecek olan etkinlik, 18 Haziran Salı günü saat 14.00’te Doğanyurt-Azdavay grup yolunun ortasında yer alan Kestane Boğazı Mevkiinde gerçekleştirildi. 

İnebolu ve Doğanyurtlular Derneği Başkanı Ercan Özdemir yaptığı basın açıklamasında; ‘’Kastamonu İli Doğanyurt ilçesinin çevresinde, İnebolu – Cide – Azdavay – Küre ve Şenpazar ilçeleri vardır. İlçemizin Kastamonu Merkeze karayolu ile ulaşım mesafesi 155 km’dir. Bu kadar uzak olmasının sebebi kara yolu ulaşımının farklı ilçe merkezleri üzerinden olmasıdır. İlimizin fiziki coğrafi yapısı aşırı derece engebeli arazilerden oluşmaktadır. Bu yapıdaki araziler de ulaşımın aşırı derece zor olması beraberinde zaman kaybını ve yaşam zorluklarını getirmektedir. Zaten zor şartlarda yaşamlarını sürdüren bölge halkının İl merkezlerine ulaşma isteği farklı ilçe güzergâhların da olması hayatlarındaki mücadeleyi daha çok arttırmaktadır. Kışın çamur ve kar engeli, yazın toz engeli ile birleşerek orman köylülerimizin sağlık ve acil ihtiyaçlarının karşılamasını zora sokmaktadır. Traktörler ile ve çeşitli arazi araçlarıyla vatandaşlarımızın hastanelere yetiştirilme gibi ilkel durumlara başvurulmaktadır. 2024 yılı itibariyle hizmette geri kalma konusunda ne yazık ki birinci sırada yer almaktayız. Yangın ve afetlerde hızlı ve seri bir şekilde kullanabileceğimiz asfaltlanmış yolumuz bulunmamaktadır. Yukarıda sunulan sebeplerden dolayı ilçelerin il Merkezine ulaşabilirliğini arttırmak üzere 2011 yılında çalışmaları başlatılan toplamda 36 km olan AğlıAzdavay-Doğanyurt Alternatif Yolu projesi geliştirilmiştir. Bu yolun planı Doğanyurt'a bağlı Başköy ile Azdavay ilçesine bağlı Kanlıdağ, Çömlektepe ve Maden köylerinden geçerek Cide-Kastamonu karayoluna bağlanmasıdır. Zaman içerisinde mücadelelerle yol çalışmaları sürdürülmüş Doğanyurt Şenpazar yoluna bağlanmış ve Maden güzergâhın da bulunan 27 kilometrelik yol yapımı tamamlanarak yol açılmıştır. Fakat bu 27 km’lik yolun sadece 4 kilometrelik kısmı asfaltlanmış olup, 15 yıldır 23 kilometrelik kısmının asfaltlanması tamamlanamamıştır. Bu yol tamamlandığı takdirde sadece Doğanyurt değil, Azdavay, Şenpazar ve Küre’nin yol güzergâhında bulunan yaklaşık 40 köyü bu yoldan istifade edecektir. Devletimizin tüm kurumlarına çağrımızdır. Yıllardır çektiğimiz bu sıkıntılarımızı karayolları ağına alınarak son bulmasını ve sesimize kulak verilmesini arz ederiz. ‘’ denildi.  

D S C 0234 1600X1067

D S C 0062 1600X1067

D S C 0042 1600X1067

KUTLU YÜRÜYÜŞ İNEBOLU’DAN BAŞLADI KUTLU YÜRÜYÜŞ İNEBOLU’DAN BAŞLADI

Editör: Barış İlyasoğlu