Uzuner'den Terminal Köprüsü açıklaması

Uzuner'den Terminal Köprüsü açıklaması
banner3

Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Özay’ın “Terminal Köprüsü belediyeyi bekliyor” açıklamasına Belediye Başkanı Engin Uzuner basın açıklaması ile cevap verdi.
Uzuner yaptığı açıklamada, daha öncesinde olduğu gibi yine töhmet altında bırakılarak suçlu ilan edildiklerini, işi engelleyen kişi olarak lanse edildiklerini dile getirerek basın açıklaması yapmak zorunda kaldığını belirtti.

Belediye Başkanı Engin Uzuner'in açıklaması şöyle: "Köprüyü İnebolu Belediyesi bekletiyor, diyerek yine bizi töhmet altında bıraktılar. Kendi beceriksizliklerinin hatalarının faturasını yine bize kestiler. Yine anlayıp dinlemeden arayıp sormadan beyanatlar verilip yorumlar yapılarak insanların kafalarını karıştırmaktasınız. Ondan sonrada insanların kafasında Belediyeyi Engin UZUNER’i suçlu, işi engelleyen olarak lanse etmektesiniz.

Son günlerde İnebolu da aldı verdi bir Terminal Köprüsü olayı. Vay efendim neymiş İnebolu Belediyesi İmar planını onaylamamış .Şimdi sizlere soruyorum. Bu köprü olayı nerden çıktı…?

Bu köprü olayı Karayollarının bu bölgede çift yön trafik uygulaması başlattıktan sonra ortaya çıkmış bir sorundur. Daha öncesinde gidiş geliş olarak uygulanan bu yolda böyle bir sorun yoktu. Peki bu uygulamayı başlatan bir kurum buraya bir köprü yapılmasını da düşünmüş mü acaba?

Evet gazetelerde bütçemiz ve projemiz hazır İnebolu Belediyesi planı onaylamıyor deniliyor ama hangi proje ?

Bu yazıları yazanlar beyanatları verenler hiçbir kere bu hazırlanmış olan Köprü projesini önlerine alıp bir kere bakmışlar mı acaba…..

Sayın İnebolulular İnsanlar yine kendi yaptıkları hataları her zaman olduğu gibi Belediyemize ve şahsıma lanse etmektedirler. Bizler öncesinde olduğu gibi yine elimizden gelen her türlü desteği vermemize rağmen(Hastane projesine ve adliye sarayına vermiş olduğumuz desteklere rağmen) töhmet altında bırakılmaktayız.

İlçemizde 1995 yılında onaylanmış halen kullanılan Koruma Amaçlı İmar Planı bulunmaktadır. Toplam 240 Hektarlık bir alandır. İlçe merkezi ve yakın mahallelerin tamamını kapsamaktadır. Kentsel sit, doğal sit, arkeolojik sit gibi sit alanları bulunmaktadır. Bahsi geçen Terminal Köprüsü projesinin bulunduğu alanda ilçemiz Koruma Amaçlı İmar Planı sınırları içerisindedir. Bilindiği gibi koruma amaçlı imar planımızda değişiklik yapılması Ankara 1 nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun uygun görüşüne tabidir. Hal böyle olunca ilgili alanda yapılacak olan plan değişiklikleri sadece Belediye Meclisinin onayına tabi değildir. Yukarıda bahsettiğimiz kurumunda onayının alınması gerekmektedir.

Kastamonu yönü Sahil yolu arasındaki kent içi karayolu DSİ’nin yeni kanal projesi ile de uyumlu olacak şekilde dere yönünde genişletilip çift yönlü refüjlü geniş cadde yapmak yerine karayolları İnebolu kent içi geçişini tek yön uygulamasına çevirmiştir. Bu kapsamda kanalın diğer tarafındaki normal Belediye yolunu(Avara Mahallesi yolu altı) da Karayolları yetkisine almıştır. Karşı yöndeki yolun da tek yön uygulamasına bağlı olarak Karayolları kontrolüne geçmesi, bu yöndeki karayoluna cepheli alanlarda sorunlara neden olmuştur.(Karayolları çekme mesafesi 25 metreye çıkarılmıştır. Karayolları geçiş izni belgesi alınması ve kamulaştırmaların oluşmasına sebebiyet vermiştir.)Karayolları derenin karşı tarafında yetkisine aldığı yolun inşaat projelerini yapmış ve onadığı projelere bağlı olarak yol güzergahını yapıp bitirmiştir. Tek yön uygulamasının İnebolumuza etkisi trafik düzeni ve sorunlar ayrıntılı etüt edilip ilk onanan projelerde düşünülmediği için kent içi trafikte sorunlar çıkmıştır. Yeterince köprü olmadığı için tek yönlü yol uygulaması hayata tam olarak geçememiştir. Zamanında tek yön uygulamasına bağlı yeni köprü ihtiyaçları tesbit edilip yol inşaatı ile birlikte aynı zamanda yapılsa bu gibi sorunlar yaşanmayacaktı. Mevcut İmar planımızda var olan yapılması ön görülen 2 adet köprünün yapılıp aynı yollarda olduğu gibi köprülerde de tek yön uygulamasının doğru olduğu belirtildiği halde karayolları bu önerimizin tam aksine terminal alanımızın giriş-çıkışını bozarak ve terminal alanındaki Belediye Mülkiyetlerine de girerek tek yön uygulaması mantığına aykırı şekilde terminalin deniz tarafına gereksiz büyük kavşak çift yönlü ve refüjlü köprü projesi yapmıştır.

Karayollarının hazırlamış olduğu bu projeler Belediyemize iletilmiştir. Hazırlanmış olan planlar Belediyemizce incelenerek İlçemiz açısından sakıncalı bulunan konuların düzeltilmesi ve ortak karar alınarak tekrar planların hazırlanması istenmiştir.

Hal böyleyken yukarıda da teknik olarak bahsettiğimiz bütün açıklamalar neticesinde Karayollarının hazırlamış olduğu Terminal köprü projesi Belediyemiz Mülkiyetinde olan ve halen komşu parseller ile davalık olan Terminal alanını yaklaşık 400m2’lik bir kısmını kullanım dışı bırakmaktadır. Bizler hiçbir zaman yapılacak olan yeniliklerin karşısında değiliz. Bizler yanlış ve sıkıntılı işlerin karşısındayız. Burada tamamıyla Belediyemiz ve İlçe menfaatleri korunmaktadır. Böyle bir proje ile Terminal esnafı ve halk çok büyük sıkıntıya düşecektir. Terminal alanı tamamen kullanışsız bir şekle gelmektedir. Terminalde otobüslerin giriş ve çıkışlarında sıkıntılar olacaktır. Karayollarını yapmış olduğu bu planda bu tür sıkıntıların oluşacağını gördüğümüz için işin başındayken bunların düzeltilmesini istedik. Ama Belediye projeyi onaylamıyor Belediye sıkıntılar çıkartıyor şeklinde beyanatlar verildi.

Ben bu tür sıkıntıların oluşacağını önceden tahmin ettiğimden İlçe Kaymakamımız Sayın A.Atakan ATASOY’a da ileterek bu sorunun Belediyemizce giderilebileceğini anlattım. Ayrıca Karayolları Bölge müdürlüğünde yapılan toplantıda bu sorunu dile getirerek düzeltilmesini istedik. Ancak teklifimiz uygun bulunmayıp kendilerinin hazırlamış olduğu bu projeyi önümüze sundular.

Kaldı ki beceriksiz işin ehli olmayan kişilerce yapılmış olan bu plan ve projeler ilk değildir bundan önce de yapılmış olan halen eksikleri bitmemiş bir önceki şehir içi köprü ve kavşak Projesi de yine aynı şekilde belediyemiz ve ilgili kurum kuruluşlarca görüşler alınmadan yapıldığından istişareler edilmediğinden hazırlandığını da uygun raporu alamamıştır bazı kurum yatırımlarında yerel yönetimlerden destek alınmadan yapılan projeler hem kurumlar arasında sıkıntılara sebebiyet vermekte hem de projenin gerçekleşmesini geciktirmektedir ben yaptım mantığıyla hareket edildiği sürece yerli yerinde güzel projelerin oluşmayacağı ve böyle sıkıntıların sürekli olarak bu şekilde devam edeceği aşikardır

Şu bilinmelidir ki İlçemin zararına olacak hangi proje olursa olsun hiçbir zaman onaylamam ta ki İlçemiz ve Kamu yararına uygun hale getirilinceye kadar.

kamuoyunun bilgisine duyurulur"