Milletvekili Demir 'Limana Ruslardan Talep Var'

Milletvekili Demir 'Limana Ruslardan Talep Var'
banner3

veriler noktasında baktığımızda gerek ilimiz, gerekse ülkemiz açısından genel anlamda tablo iyi” dedi.

İnebolu Limanı’nın iptal edilen ihalesinin sadece liman olarak yeninden yapılacağını ifade eden Murat Demir, “Maalesef yerelde bireysel düşünceler, bireysel çalışmalar, kişisel hesaplaşmalar, siyasi hesaplaşmalar Kastamonu’nun önünü hep tıkamıştır. Bunun önünü açmamız gerekiyor. Bizler milletvekilleri arkadaşlarımızla bu engeli aşmak için gayret ediyoruz” diye konuştu.

 “İNEBOLU LİMANI KASTAMONU’NUN VİZYONUDUR”

İnebolu Limanı belki de ilerleyen yıllarda Kastamonu’nun vizyonu olacak bir projedir. Biliyorsunuz liman ihale edildi. Ama bazı noktalarda açılan davalar sonrası ihale iptal edildi. Şuan da İnebolu Limanı sadece liman olarak yeniden ihaleye çıkacak. Ben hızlanmasını istiyorum. Akdeniz’den tarım ürünü üretip Rusya’ya gönderen 3 firma ile görüştüm. Ortak şikayetleri 7-8 günü bulan ulaşım sorunu oldu. Ama Ankara üzerinden Kastamonu’ya ulaşmak 1 gün, buradan da sevkiyat 1 gün sürüyor iki günde bilemediniz 3 günde sevkiyat bitmiş olacak. Romanya ile Gürcistan arasında ki bütün ülkelere ulaştırmak çok kolay olacak.

“İNEBOLU LİMANI’NIN ÖNÜNDE DURANLAR

KASTAMONU’YA KÖTLÜK YAPMIŞTIR”

Bugüne kadar İnebolu Limanı önünde duranlar, İnebolu Limanı’nı engelleyenler Kastamonu’ya kötülük yapmıştır. Buranın önünü açmak demek Kastamonu ihracatını 10 katına katlamak demektir. İnebolu Limanı üzerinden sevk edeceğimiz ürünler veya başkalarını gelip İnebolu Limanı üzerinden yapacağı sevkiyatlar ilimiz hanesine artı olarak yazılacaktır. Maalesef yerelde bireysel düşünceler, bireysel çalışmalar, kişisel hesaplaşmalar, siyasi hesaplaşmalar Kastamonu’nun önünü hep tıkamıştır. Bunun önüne açmamız gerekiyor. Bizler milletvekilleri arkadaşlarımızla bu engeli aşmak için gayret ediyoruz. Her ilden daha stabil bir ilimiz var. Ankara ve İstanbul’a çok yakınız. Buraya yatırım yapılması için daha ne beklenmeli? Bunun önünü açmak için çalışmalıyız. Bunun için İnebolu Limanı, Kastamonu’nun olmazsa olmazıdır. Buna yoğunlaşmamız, yeniden ihale edilerek güçlü bir firmanın buraya alıp geliştirmesini sağlamalıyız.

“RUSLAR’DAN TALEP VAR”

Bunun ile alakalı Rusya’dan gelip Kastamonu’yu araştıran birkaç firma var. İnebolu Limanı’nın Ruslar radarlarına almış. Limana en yakın bölgelere antrapolar kurmak istiyorlar. Rusya’da kış şartlarından dolayı gemi ticareti durma noktasına geliyor. Ruslar gemi ticaretinin sağlandığı aylarda ürünleri stoklayıp Avrupa ülkelerine ulaştırabilecek yerler arıyorlar. Limanın ihalesini yapabilirsek onlar için en ideal yer burasıdır. İşsizlik rakamlarına baktığımızda ülkedeki en düşük işsizlik rakamlarına sahip iliz. Ama sokağa çıktığımızda işsizlikten millet kırılıyor. Kastamonu’da işsizlik diye bir şey yok. İş beğenmeme durumu var. Kamu kurum ve kuruluşlarına doğru ciddi bir yönelme var. Artık bunu önleyip özel sektöre yönlendirme yapmamız gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER