İYİ Parti'den Liman, Cezaevi ve Sanayi Çarşısı açıklaması

İYİ Parti İnebolu İlçe Başkanı Ahmet Nuri Çelebi, İnebolu'nun sorunları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti'den Liman, Cezaevi ve Sanayi Çarşısı açıklaması
banner3

İYİ Parti İnebolu İlçe Başkanı Ahmet Nuri Çelebi, İnebolu'nun sorunları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
İnebolu Limanı, İnebolu Cezaevi ve İnebolu Sanayi Çarşısı konularını ele alan Çelebi, "İnebolu’nun sorunlarının susarak ve sessiz kalarak çözülebileceğini düşünmediğimiz için, bekleyen sorunlarla ilgili partimizin görüşlerini kamuoyuyla paylaşma gereği doğmuştur." dedi.
İnebolu Cezaevi'nin günden güne düşürülen mahkum sayısının İnebolu'ya verdiği ekonomik zarara değinen İYİ Parti İlçe Başkanı Çelebi, Yeni Cezaevi için gösterilen arazinin uygun bulunmaması sonrası ne gibi çalışmalar yapıldığını bilmenin İnebolu kamuoyunun hakkı olduğunu savundu. Yeni Cezaevi için uygun görülmeyen Esenyurt Köyü Demirci Mahallesi'ndeki arazinin İnebolu'nun sanayi çarşısı olabileceği önerisinde de bulunan Ahmet Nuri Çelebi'nin açıklaması şöyle:
“TEK DÜŞÜNCEMİZ İNEBOLU LİMANI BÜYÜTÜLEREK BİR İHRACAT, İTHALAT VE İHTİSAS LİMANI OLMASIDIR”
Geçtiğimiz hafta yerel basında İnebolu Limanı özelleştirmesinin iptal edildiği haber olarak yer aldı. Bunun hepimiz için bir fırsat olduğunu, bu fırsatı iyi kullanmak için de ortaya bir liman projesi konulması gerektiğini ve bu projenin bir yatırım şartı haline getirilmesi gerektiğini açıklamış ve Liman Projesi’ni hem kamuoyuyla hem de Kastamonu Milletvekilleri’yle paylaşmıştık.
Bu projeyi umursamayanlar, olumlu ya da olumsuz görüş beyan etmeyenler belki son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun İnebolu’da yaptığı konuşmadaki İnebolu Limanı vurgusundan sonra harekete geçip, kamuoyunu da hareketlendirirler. Umudumuz odur ki milletvekillerimiz ortaya koyduğumuz projeye “Bu işleri ben bilirim, olmaz, mümkün değil, bu benim işim.” üslubundan uzak durarak yaklaşırlar ya da akıllarındaki projeyi kamuoyuyla paylaşırlar. Çünkü tek düşüncemiz İnebolu Limanı’nın büyütülmesi ve bir ihracat, ithalat ve ihtisas limanı olmasıdır.
“CEZAEVİ KONUSUNDA BAŞINDAN BERİ TİYATRO SERGİLENMİŞ”
Cezaevi’nin geleceği ile ilgili hem partimizin hem de kamuoyunun başından beri taşıdığı endişeler artarak devam etmektedir.
Hem Kastamonu milletvekillerinin hem de iktidarın ilçe yöneticilerinin haftalardan beri İnebolu Cezaevi’nin kapatılması ile ilgili sessizlikleri sürerken, İnebolu Cezaevi’nden toplu sevklerin sürdüğü, 141 kişinin paket sevk, 29 kişinin de paralı özel sevk ile cezaevinden gönderileceği ve Cezaevi mevcudunun 100 kişiye kadar düşeceği, gardiyanların evlerini satışa çıkarmaya başladıkları konuşulmaktadır.
Yeni Cezaevi için gösterilen arazinin uygun bulunmaması sonrası ne gibi çalışmalar yapıldığını bilmek İnebolu kamuoyunun hakkıdır.
Bugün iktidarın sessizliğe gömülmesinden anladığımız şudur:
Bu işin başından beri bir tiyatro sergilenmiş, tiyatronun birinci perdesinde kamuoyu Cezaevi’nin kapatılması fikrine hazırlanmış, Kastamonu milletvekilleri her Allah’ın günü yerel gazetelere birbirinden farklı beyanatlar vermiştir. Bu beyanatların birinde “kapatılacak”, diğerinde “kapatılmayacak”, öteki sayfasında “eninde sonunda kapatılacak” ve beriki sayısında “Haziran gibi kapanır” ifadelerine rastlamak mümkündür.
Tiyatronun ikinci perdesinde İnebolu kamuoyunu Devlet görevlileri eliyle toplantılar yaparak oyalama taktiğinin uygulanması sergilenmiştir. Bir takım toplantılar yapılmış, bu toplantılar başka ziyaretlere bağlanmış, sonrasında yer gösterilmiş, Yeni Cezaevi alanı olarak düşünülen alanın kontrolü için ancak 1 ayda İnebolu’ya gelen görevliler, 1 günde “uygun değil” raporu vermiştir.
Tahminimiz odur ki bundan sonraki süreçte tiyatronun son perdesi oynanacak, Cezaevi’nin kapatılarak, Murat Demir’in Cezaevini Cide’ye, Hakkı Köylü’nün de Devrekani’ye götürme mücadelesini, İnebolu’nun iktidar partisi yöneticilerinin uzaktan seyretmesi, Devlet görevlilerinin de “Aslında kapanmadı, bunlar kötü niyetli yaklaşımlar” diye İnebolu’yu hipnoz etmesiyle perde kapanacaktır.
Kamuoyunun önünde bir kez daha açık yüreklilikle iktidar partisi yöneticilerine şunu söylüyoruz: Bütün parti ve fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak, İnebolu Cezaevi’nin kapanmaması için bizden ne istiyorsanız yapmaya, yapacaklarınıza da destek vermeye hazırız. Bayrağı Yeni İnebolu Cezaevi’nin inşaatına dikerseniz ilk alkışlayan biz olacağız.
“CEZAEVİ İÇİN UYGUN GÖRÜLMEYEN ARAZİ SANAYİ ÇARŞISI
OLARAK DEĞERLENDİRİLSİN”

Karadeniz Otoyolu’nun devamı olarak yapılacak olan yol, geçecek yer kalmamış gibi hepimizin Sanayi Çarşısı Arsası olarak bildiği yerden geçmektedir. Belediye Başkanı Engin Uzuner’in projede 70 metrelik bir kaydırma yapılarak arsanın kurtarılması ile ilgili talebi kabul edilmemiş, bu konuda arsa sahibi kooperatifin yöneticilerine yaptığı konuyla ilgili siyasi girişimde bulunulması önerisi ise nedense kooperatif yöneticilerince değerlendirilmemiştir. Arsası giden kooperatiftir, sesi çıkmayan kooperatiftir.
İYİ Parti olarak bu konuda da bir önerimiz var. 1 günde Cezaevi için uygun olmadığı raporlanan alan Sanayi Çarşısı olarak değerlendirilebilir. Sanayi Çarşılarının hızla şehir merkezlerinin dışına taşındığı, İnebolu-Kastamonu Karayolu’nun yapıldığı bir süreçte bu konu hem kooperatif yöneticilerince hem de iktidar partisi tarafından takip edilmelidir.
Saygılarımızla.”  (Haber Merkezi)

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 21:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER