AK Parti’nin İBB adayı Hemşehrimiz Abdullah Özdemir mi?

AK Parti’nin İBB için düşündüğü isimlerin başında hemşehrimiz Abdullah Özdemir’in adı ön plana çıkıyor

AK Parti’nin İBB adayı Hemşehrimiz Abdullah Özdemir mi?
banner13
banner3

AK Parti'nin 2024 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) için aday gösterme stratejisi merak konusu olmaya başladı. Bu strateji, parti içinde yapılan çalışmalar sonucunda şekilleniyor ve özellikle hizmetleriyle öne çıkan, polemikten uzak, vatandaş ve teşkilatla iyi ilişkilere sahip ilçe belediye başkanlarının İBB adaylığı için düşünüldüğünü gösteriyor. Bu bağlamda, İnebolulu hemşerimiz Bağcılar'ın sevilen ve çalışkan Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, İBB adaylığı için öne çıkan isimler arasında yer alıyor.

2024 yerel seçimlerine yönelik aday belirleme çalışmaları sırasında AK Parti, ulusal düzeyde çok tanınmamış isimlerin yerine yerel düzeyde daha tanınmış ve saygı gören isimleri İBB adaylığı için değerlendirmeye başladı. Bu yaklaşım, seçmenler arasında "değişim" algısı yaratarak partinin başarısını artırmayı hedefliyor. Ayrıca, yerel seçimlerde doğru aday tercihinin seçmen kitlesinin başka partilere yönelmesini engelleyeceği düşünülüyor.

ANKET SONUÇLARINA GÖRE DEĞERLENDİRME

Son yapılan bir ankette, İBB adayı olarak düşünülen 5 isim için "Oy vermem" diyenlerin oranı yüksek çıktı. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel hizmet bilgi ve donanımına sahip, genç, üretken, halkla iyi iletişim kuran, çalışkan bir belediye başkanını İBB adayı olarak görmeyi arzu ediyor. Bu bağlamda, İnebolulu hemşerimiz Bağcılar’ın sevilen ve çalışkan Belediye Başkanı Abdullah Özdemir'in İBB için şansının yüksek olduğu söyleniyor.

İBB İÇİN GENÇ VE DİNAMİK İSİM

2019’da Ekrem İmamoğlu’na kaybeden Binali Yıldırım profilinden uzaklaşıldığına dikkat çekilen yeni yerel seçim stratejisine göre 2024 Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde AK Parti İBB Başkan Adayı şu anda Bağcılar Belediye Başkanı görevini yürüten Abdullah Özdemir.

Özdemir geçtiğimiz yıl sağlık sorunları gerekçesiyle başkanlığı bırakan Lokman Çağırıcı’nın yerine Bağcılar Belediye Meclisi’nde yapılan başkanlık seçimini kazanarak göreve başlamıştı.

ABDULLAH ÖZDEMİR KİMDİR?

Abdullah Özdemir, 1983 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde dünyaya geldi. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ise “Deprem ve Yapılar” alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Özdemir, çok sevdiği siyasete Bağcılar İlçe Gençlik Kolları’nda başladı. 2007 - 2013 yılları arasında da Bağcılar İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı.​ Özdemir, bu 7 yıllık süreçte partili arkadaşlarıyla birlikte ilçesine büyük hizmetlerde bulundu.

AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı Uluslararası İlişkiler Çalışma Grubunda görevinde yer alan Özdemir, Kasım 2013 yılında Gençlik Kolları İlçe Başkanlığı’ndan ayrıldı.

Her zaman aktif siyaset içinde bulunan ve başarılı bir grafik çizen Özdemir, 2014 yılında AK Parti’den Bağcılar Belediye Meclis üyesi seçildi. Bu dönemde AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Teşkilatlanma ve Çevre Şehircilik ve Kültür biriminde görev yaptı. 2019 yılında da yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi oldu.

Özdemir, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılmasının ardından Bağcılar Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Nisan ayındaki toplantısında yapılan seçimde meclis üyelerinin teveccühleriyle belediye başkanlığı görevine seçildi.

En genç belediye başkanlarından biri olan Özdemir, göreve geldiği 15 Nisan 2022 tarihinden itibaren sosyal yaşamdan kentsel dönüşüme kadar ilçenin çehresini değiştiren çok sayıda projeyi hayata geçirdi. Toplumun her kesimi tarafından sevilen bir belediye başkanı olan Özdemir, hâlen Ulaşım ve Trafik Komisyon Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

Evli ve 2 çocuk babası olan Özdemir, 1993 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2023, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER