'İNEBOLU'YA İHANET EDİYOR, BAŞKANLIĞI BIRAKSIN'

'İNEBOLU'YA İHANET EDİYOR, BAŞKANLIĞI BIRAKSIN'
banner3

Milletvekili Murat Demir, Danıştay'ın İnebolu Limanı'nın özelleştirmesinin iptal kararından Belediye Başkanı Engin Uzuner'i sorumlu tuttu

"İNEBOLU'YA İHANET EDİYOR, BAŞKANLIĞI BIRAKSIN"

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, İnebolu Limanı’nın özelleştirme ihalesinin İstanbul Zeytinburnu'nda Zeynel Gür isimli bir vatandaşın açtığı dava ile Danıştay’ın verdiği kararla durdurulmasının ardından İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner hakkında zehir zemberek açıklamalarda bulundu. 

“İHANET EDİYOR”

Engin Uzuner’in İnebolu Limanı ihalesini iptal ettirmek için birçok dava açtığını söyleyen Murat Demir, “Bu davalardan kendisi sonuç alamayınca, İstanbul’da ikamet eden Zeynel Gür isimli bir vatandaşa dava açtırdı. Danıştay, Zeynel Gür isimli vatandaşın açtığı davaya istinaden liman ihalesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. İnebolu Belediye Başkanının ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum. Belki 2019 yerel seçimlerine kadar limanın özelleştirmesi yapılmasın, bende yerel seçimlere elim güçlü gireyim, limanı da siyasi rant olarak sahada kullanayım diyordur. Ama açıkça söylüyorum İnebolu Belediye Başkanı uygulamaları ile İnebolu'ya ihanet ediyor” dedi.

İnebolu Limanı’nın sadece İnebolu için değil il için hatta bölge için büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Demir, “Eğer biz Kastamonu’yu büyüteceksek, geliştireceksek, Kastamonu ülkenin önemli illerinden olup göçü çevirecekse bunun başarmamız için elimizde ki en önemli envanter İnebolu Limanı'dır. İnebolu Limanı, o kadar çok şeyi değiştirecek ki, ama İnebolu Belediye Başkanı'nın bunu anlaması mümkün değil” diye konuştu.

“İNEBOLU YOLU'NUNDA ÖNÜNÜ KESTİ”

İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner'in yaptıkları ile İnebolu Yolu'nun da önünü kestiğini belirten Demir, "İnebolu Limanı ihalesi yapıldığında Özelleştirme Dairesi Başkanlığı'na ben bütün davalarımdan vazgeçtim diye bir belge göndermiş. Fakat öyle bir kurnazlık yapmış ki bu belgeyi sadece Özelleştirme Dairesi Başkanlığı'na göndermiş. Danıştay'a göndermemiş. Yani kısacası vazgeçtim dediği davaların hiçbirinden vazgeçmemiş. Açıkça söylüyorum. İnebolu'ya yaptığı ihaneti açıkça belgeledik. İnebolu Belediye Başkanı bu yaptıkları ile İnebolu Yolu'nun da önünü kesiyor. Bütün süreci takip ediyoruz. Ancak karşımızda kendi ilçesinin gelişmesini istemeyen, İnebolu Limanı'nın işletmesinin kendisinde kalmasını isteyen ve buradan gelir elde etmek isteyen bir belediye başkanı var" diye konuştu.

“LİMANI SİYASİ RANT İÇİN KULLANMAK İSTİYOR”

Engin Uzuner'in İnebolu Limanı'nı siyasi rant için kullanmak istediğini iddia eden Milletvekili Demir, "Belediye başkanı kendi meclis üyelerini de kandırıyor. İnebolu Limanı'nın işletmesinin belediyeye verilme gibi bir ihtimali olmamasına rağmen belediye meclisinde limana güvenlik görevlisi almak için karar aldırmış. Özelleştirme Dairesi Başkanlığı tarafından İnebolu Belediye Başkanlığı'na gönderilen yazı ile limanın işletmesinin belediyeye geçişi gibi bir durum olmadığı belirilmiştir.”

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA SİTEM

Sivil toplum kuruluşlarının bu olaya sessiz kalmasına üzüldüğünü dile getiren Murat Demir, "Sivil toplum kuruluşları olarak Kastamonu'yu düşünüyorsanız, buna tepki göstermeniz gerekiyordu. Birisi çıkıyor demir yolundan bahsediyor. Ne İnebolu Limanı'ndan anladıkları var. Ne de demiryolundan anladıkları var. Hiç bir bilgi birikimi olmadan sadece siyasi rant için bunu yapıyorlar. Hiçbir şeyde bilgileri yok sadece konuşuyorlar. Sivil toplum örgütleri eğer Kastamonu’yu düşünüyorlarsa İnebolu Belediye Başkanı'nın açtığı davaların hesabını gidip sormaları gerekirdi. Sadece satırlar dolsun diye açıklama yapılırsa bu herkesi zedeler" dedi.

“DEMİRYOLU İÇİNDE LİMAN ŞART”

Kastamonu'ya demiryolunun gelebilmesi için limanın faal halde olması gerektiğini belirten Demir, "Demiryolu için konuşuyorlar ancak, bizim demir yolu için genel müdürlüğe gidip taslak proje hazırladığımızı ve rica ettiğimizi kimse biliyor mu? Hayır kimse bilmiyor. Zamanı geldiğinde açıklayacağız. Peki Kastamonu'ya demiryolunun gelmesi fizıbılmı, hiçte fizıbıl değil. Peki bu ne zaman fizıbıl hale gelir, İnebolu Limanı faaliyete geçer, ciddi bir ihracat limanı haline gelirse demiryolu olmazsa olmaz olur.  Evet Murat Demir'in dili sivri, ama yeri geldiğinde Murat Demir'in dili daha da sivrilecek. Murat Demir'in tek amacı var o da Kastamonu'dur" şeklinde konuştu.

“KASTAMONU İÇİN SERBEST BÖLGE TALEP ETTİM”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den, Kastamonu için Serbest Bölge talep ettiğini açıklayan Murat Demir, "Eski milletvekillerimizden bir tanesi benim hakkımda ‘Otomobil fabrikasını Kastamonu'ya getireceğim, demiştin ne oldu’ diyor. Ben otomobil fabrikasını Kastamonu'ya getireceğim demedim. Kastamonu'ya isteyeceğim dedim. Bunu her iki başbakanımızdan da talep ettim. Geçtiğimiz günlerde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü geldi. Sayın bakana da bu talebimi yineledim. Ancak sayın bakandan Kastamonu ile alakalı başka bir talebim oldu. Mutlaka stratejik bir yatırım için bana yardımcı olun dedim. Bunun sözünü aldım. Geçtiğimiz günlerde sayın bakanın yanına gittiğimde İnebolu Limanı bitme noktasına geldiğinde sizden birde Serbest Bölge istiyorum dedim. Serbest bölge ne demek bir gümrüklü saha demek. İthalat ve ihracattaki mallara tek kuruş ödemezsiniz, oralarda depolayıp dünyanın her yerine gönderirsiniz. Bu ne demek oluyor. Ankara gibi çevre illerde serbest bölge olmadığı için malları buraya getirip depolayıp göndermeleri anlamına geliyor" diye konuştu.

“KASTAMONU İÇİN EN BÜYÜK PROJE ELDEN GİDİYOR”

İnebolu Limanı’nın bölge için önemine değinen Demir, “Kastamonu için en büyük proje elden gidiyor. Bütün sivil toplum örgütlerine sesleniyorum. Derdiniz Kastamonu'ysa gelin ne yapmamız gerekiyorsa beraber yapalım. Geçtiğimiz günlerde İnebolu Limanı için Ruslar ulaştı bana. Yılda 10 milyon ton tahıl üretip ihraç eden bir firma. Adamlar Karadeniz Bölgesi'nde bir liman bulmayı hedeflemişler. ‘Bize 300 ile 500 dönüm arasında arazi bulabilecek misiniz?’ dediler. ‘Burada lisanslı depolama tesisleri kurup liman sayesinde ihraç edeceğiz’ dediler. Bu Rusya’da üretilen bir ürünün Kastamonu üzerinden dünyaya dağılması anlamına geliyordu. Bu durumun İnebolu’ya ve bölgeye katkısı çok büyük olacaktı. Konya'dan da aynı talep vardı. Bakın bütün İç Anadolu Bölgesi'nin ihracatını çekeceğimiz alan burasıydı. İnebolu Limanı içerisinde o kadar çok avantaj yatıyor ki ama bunu Engin Uzuner'e anlatamazsınız. İnebolu Limanı'nın bu memlekete kazandırılması için son dakikaya kadar uğraşacağım” şeklinde konuştu.

“BİR PARTİDE BÖYLE BELEDİYE BAŞKANI OLMAZ”

Engin Uzuner’in Milliyetçi Hareket Partisi’nin ruhuna uygun olmayan işler yaptığını dile getiren Demir, “Danıştay tarafından davaları reddolunca İstanbul'dan birisine dava açtırıyor. Neymiş efendim peşkeş çekiyormuşum. Bu yatırımcı İnebolu Limanı'na 76 milyon lira para ödeyecek İnebolu'ya da 200 milyon lirada yatırım yapacak. Emin Çınar, İnebolu Limanı'nı bana soracağına gitsin partisinin belediye başkanına sorsun. Hiç kimse ona bir şey söyleyemiyor. Bana soracak olursanız bir partide böyle belediye başkanı olmaz. Özellikle Milliyetçi Hareket Partisi'nin ruhuna uygun olmayan işler yapıyor. Birincisi 2. Bahar Tekstil'i İnebolu'dan gönderdi, ikincisi ise İnebolu Limanı'nın özelleştirme ihalesinin iptali için yaptıkları ortada. Engin Uzuner sen başkanlığı bırak” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin ruhuna uygun olmayan işler yapıyor. Engin Uzuner sen başkanlığı bırak.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER