Gazetemizde 1 Ağustos tarihinde gündeme getirdiğimiz Rota Virüsü Enfeksiyonu haberi sonrası vatandaşların dikkati sonrası salgında düşüş yaşandı. 
İnebolu’da son günlerde ishal, kusma ve mide bulantısı şikayetleriyle hastanelere başvuran çocuk sayısında artış görülmeye başlanmıştı. İnebolu Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Faruk, hasta sayısında mevsim normallerine göre artış gözlemlediklerini belirterek, "Bu olguların önemli bir kısmında rota virüsü saptanmakla beraber diğer nedenlere bağlı olarak da ishal vakaları görmekteyiz" diyerek vatandaşları uyarmıştı. 
İnebolu Postası gazetesinde 1 Ağustos tarihinde  ‘Rota Virüsü’ salgını haberinden sonra önlem alan vatandaşlar sayesine geçtiğimiz hafta Rota virüs enfeksiyonu ise hiçbir hastada saptanmadı.
İnebolu Devlet Hastanemizde önce haftada ortalama 18 ishal-kusma hastası yatırılırken haberden sonra yatış sayısında hızlı bir düşüş yaşandı. Bir haftada sadece 6 gastroenterit hastası yatışı yapıldı. 
İnebolu Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Faruk gazetemize yaptığı açıklamada; ‘’ İnebolu postası gazetesindeki salgın haberinden önce haftada ortalama 18 ishal-kusma hastası yatırılırken haberden sonra yatış sayısında hızlı bir düşüş yaşandı. Bir haftada sadece 6 gastroenterit hastası yatışı yapıldı. Rota virüs enfeksiyonu ise hiçbir hastada saptanmadı. Hasta vaka sayılarından bahsetmek istiyorum. 04.07.2023- 11-07.2023 arası 17 hasta, 11.07.2023- 18.07.2023 arası 20 hasta, 18.07.2023-25.07.2023 arası 13 hasta, 25.08.2023-01.08.2023 arası22 hasta, 01.08.2023- 08.08.2023 arası 6 hasta polikliniğimize başvuruda bulundu. İnebolu Postası gazetesine haberi servisi için katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. ‘’ dedi.


ROTA VİRÜSÜ NEDİR?
Rota virüsü, bağırsak enfeksiyonuna ve ishale neden olan ve çok yüksek bulaşıcılık oranına sahip bir virüstür. Dünya genelinde görülen bu virüs bebeklerde ve çocuklarda ishal başlangıcının ilk sırada gelen nedenidir. Rota virüsü her yerde bulunur ve hemen hemen her çocuğa 3 - 5 yaşına kadar bulaşır. 2003 yılında, 5 yaşın altındaki çocuklarda küresel çapta 114 milyon rota virüsü enfeksiyonu vakası bildirilmiştir. Bu vakaların 24 milyonu ayakta tedavi edilirken, 2, 3 milyon vaka hastanede yatarak tedavi edilmiştir. Bir başka çalışmaya göre Rota virüsü, dünya çapında 5 yaşın altındaki çocuklarda yıllık 214.000’den fazla ölüme sebebiyet vermektedir. İshal sebebiyle hastaneye yatırılan çocuklar arasında rota virüsü enfeksiyonu yaygınlığı dünya çapında benzer oranlarda olsa da (~% 30-50), rota virüsü enfeksiyonu ölümle sonuçlanan vakaların % 90'ından fazlası düşük gelirli ülkelerde görülür. Bu ülkelerde sağlık hizmetlerine sınırlı erişim zorluğu gibi faktörlerin yanı sıra modern hidrasyon tedavilerine kolay ulaşım olmaması ve yine bu ülkelerde malnütrisyon, yani açlık ve kıtlık gibi şartların daha yaygın olmasının ölüm oranlarını arttırdığı düşünülmektedir.


ROTA VİRÜSÜNDEN 
NASIL KORUNULUR?

Hemen bütün viral hastalıklarda olduğu üzere düzenli olarak elleri yıkamak gibi iyi hijyen alışkanlıkları rota virüsüne karşı alınabilecek iyi bir önemlidir. Ancak rota virüsü enfeksiyonunu önlemenin en etkili yolu rota virüsü aşısıdır.

Editör: TE Bilisim