Kültür Sanat Derneği Cumhuriyet Balosu'nda buluştu

Kültür Sanat Derneği Cumhuriyet Balosu'nda buluştu
banner3

İnebolu Kültür Sanat Derneği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhuriyet Balosu düzenledi.

İnebolu Kültür Sanat Derneği Cumhuriyetimizin 95.’inci yıl dönümünü kutlamak için Heyemola Restaurant’ta gerçekleştirilen baloda buluştu. 

Kültür Sanat Derneği yönetici Hasan İlyasoğlu yaptığı konuşmasında ‘Cumhuriyetten önce insanlarımız ayakkabı olmadığı için çarık giyiyorlardı. Sümerbank 1933 yılında kuruldu. Hem ayakkabı hem de kumaş fabrikası üretime geçti, Etibank 1935 yılında kuruldu, madenler işletilmeye başlandı. Şeker fabrikaları 1926-1933 yılında kuruldu yerli şeker pancarı üretimi yapıldı. SEKA kağıt fabrikası 1934 yılında kuruldu, yerli kağıt ürettik. Cumhuriyetten önce tüm kurulan bu fabrikaların ürünleri dışardan alınıyordu. Günümüzde şeker fabrikaları ne oldu, Etibank’a ne oldu, SEKA kağıt fabrikasına ne oldu. Cumhuriyetten öncesi gibi kağıt dışardan geliyor, kumaş dışardan geliyor, şeker dışardan geliyor, Cumhuriyet öncesine döndük yine. Doların, dövizin, kölesi olduk tamamen dışarı bağımlı olduk. Cumhuriyetle birlikte günümüze çağdaş dünyaya Avrupa’ya döndük, giyiminden sosyal yaşamına kadar çağdaşlaşmışken günümüze nereye geldiğimizi görüyoruz. Atatürk’ün devrimlerini tam tersi bir yaşam dayatılıyor. Çağdaş bir Avrupa ülkesi olacağımıza, kanın cinayetlerin eksik olmadığı bir Ortadoğu ülkesi haline geldik ama bizler Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete sahip çıkacağız. Atatürk’ün değerlerine sahip çıkacağız onun için buradayız. İnebolu’dan mert, cesur, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, çağdaş, demokrat ve güzel insanların en büyük bayram hepimize kutlu olsun, İnebolu Kültür Sanat Derneği adına hepinize saygılar sunuyorum’’ dedi.

Canlı müzik şöleni ile renklenen baloda hep birlikte şarkılar söylendi. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren baloda hep birlikte Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümü kutlandı.