4. Oğuz Atay Öykü Ödülü başvuruları başladı

İnebolu Kültür ve Sanat Derneği 4. Oğuz Atay Öykü Ödülü başvuruları başladı.

4. Oğuz Atay Öykü Ödülü başvuruları başladı
banner13
banner3

Türk edebiyatının unutulmayan isimlerinden İnebolu doğumlu yazar Oğuz Atay adına düzenlenerek her yıl geleneksel hale getirilen Oğuz Atay Öykü Ödülü’nün başvuruları başladı.

İnebolu Kültür ve Sanat Derneği tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Oğuz Atay Öykü Ödülü başvuruları 14 Şubat’tan itibaren başladı. Yarışmaya son katılım tarihi 30 Mayıs 2024 olarak belirlendi.

Oğuz Atay Öykü Ödülü 2024 Şartnamesi:

1)KONU:

Yarışmanın konusu serbesttir.

2)AMAÇ:

12 Ekim 1934 İnebolu-Kastamonu doğumlu olan, Türk Edebiyatının usta kalemi ve yazdığı birbirinden değerli eserlerle edebiyatımızda yeri doldurulamaz bir yazar olan Oğuz Atay’ı doğduğu şehirde öykücü kimliğiyle anmak ve anısını yaşatmak, Oğuz Atay’ın öykücü kimliğine dikkat çekmek, Edebiyatımıza yeni eserler kazandırılmasına aracı olmak,  Yazmayı uğraş edinmiş kişilere edebi paylaşım ortamı sağlamak.

3)YARIŞMA ORGANİZASYONU:

Yarışmanın organizasyonu İnebolu Kültür ve Sanat Derneği tarafından yapılmaktadır.

4)KATILMA KOŞULLARI:

1.Katılım herkese açıktır. Konu sınırlaması yoktur. Daha önceki Oğuz Atay Öykü Ödülleri’nde ödül alan yazarlar ödüle başvuru yapamazlar.

2.Sadece öykü başvuruları kabul edilmektedir. Roman, deneme, şiir, vb. türlerde yapılan başvurular değerlendirme dışı bırakılacaktır.

3. Katılım bir öykü ile olacaktır. Bir kişi, birden fazla öykü ile başvuruda bulunamaz.

4.Öyküler, Times New Roman yazı karakteriyle 12 punto olarak 15 sayfayı geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Eser gönderiminde ödülün öykü ödülü olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

5.Daha önce basılı veya sanal herhangi bir ortamda yayımlanmış ve/veya ödül almış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirme süreci devam ederken öykünün tamamının ya da bir kısmının yayımlandığı tespit edilirse değerlendirme dışı bırakılacaktır.

6.Öykülerin Word belgesine kaydedilmiş olarak belirtilen e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

7.Posta, kargo ve elden yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

8.Oğuz Atay Öykü Ödülü’ne katılan öyküler seçici kurula yazar kimlikleri gizli olarak sunulmaktadır. Bu nedenle öykünün yer aldığı dosyada yazarın kimliğine dair bir bilginin yer almamasına dikkat edilmelidir. Yazarlar öykülerinde sağ üst köşesinde bir rumuz kullanmalıdır.

9.Öykü dosyası ile birlikte öykünün adını taşıyan başka bir dosyada yazarlar kimliklerini, rumuzlarını ve iletişim bilgileri ile birlikte kısa özgeçmişlerini belirtmelidir.

10.Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki sorumluluğu yazarına aittir.

11. Eserlerin katılım koşullarını sağlaması, başvuru adresine ulaşması yazarların sorumluluğundadır. Katılımı onaylanan yazarlar bir iletiyle bilgilendirilecektir. Başvuru koşullarına uymayan eserler için herhangi bir geri bildirim yapılmayacaktır.

Ödül alan öykü ve seçici kurul tarafından yayımlanmaya değer görülen öyküler ödül alan öykünün adını taşıyan Oğuz Atay Öykü Ödülü 2024 anı kitap olarak yayımlanacaktır. Bu kitabın dışında kalan öyküler ise başka herhangi bir yerde kullanılmayacaktır.

5) SEÇİCİ KURUL:

Hülya SOYŞEKERCİ, Altay Ö. ERDOĞAN, Ercan y YILMAZ, Hasan ÖZKILIÇ, Hüseyin PEKER

6) ÖDÜLLER:

Ödül, Oğuz Atay Öykü Ödülü adıyla bir öyküye verilir. Seçici kurul gerek duyarsa ödülü paylaştırabilir veya Jüri Özel Ödülü verebilir. Ödül alan yazara Oğuz Atay kitap seti ve Oğuz Atay Öykü Ödülü 2024 adına hazırlanan plaket verilecektir. Çıkacak olan kitapta öyküsü yer alan yazarlara onar adet kitap armağan edilecektir. Bunun dışında herhangi bir telif ödenmeyecektir.

7) 2024 YILI YARIŞMA TAKVİMİ:

Başvuru başlangıç tarihi: 14 Şubat 2024

Son başvuru tarihi: 30 Mayıs 2024

Sonuçların açıklanması: 1 Eylül 2024

Ödül töreni: Oğuz Atay’ın doğum günü anısına 12 Ekim 2024 tarihinde İnebolu’da gerçekleştirilecektir.

8)YARIŞMA İLETİŞİM BİLGİLERİ

Eserlerin gönderileceği e-posta adresi: inebolukulturvesanatdernegi@gmail.com

Yarışma ile ilgili bilgi almak için,

Hasan İLYASOĞLU (İnebolu Kültür ve Sanat Derneği Başkanı)

Tel: 0536 525 91 23

Özlem KESKİN

Tel: 0542 809 74 03

Bu şartname 8 maddeden oluşmuş olup yarışmaya başvuranlar tarafından kabul edilmiş sayılır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER