İnebolu Kaymakamlığı İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü PRODES projesi kapsamında açılan seracılık BAKAP projesi kapsamında kurulan topraklı topraksız tarım serasına inceleme gezisinde bulunuldu.

Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hülya Karaaslan, İnebolu Tarım Kadın Kooperatifi Üyeleri ve kursiyerlerle yapılan çalışmaları değerlendirdi.

LÜTFEN BU SERACILIĞI DEVAM ETTİRİN VE SÜRDÜRÜN

Kaymakam Ahmet Vezir Baycar gazetemize yaptığı açıklamada; “Seracılıkta kursiyerimiz teorik eğitimlerini tamamladı. Yaklaşık iki yıldır biz bu sera ile uğraşıyoruz arazi seçiminden bu aşamaya kadar her aşamasıyla ciddi bir uğraş verdik. İnebolu’da arazi için gezmediğimiz yer kalmadı ve sadece 6 ay yer seçimi için uğraştık. Yeşilöz Mahallemizdeki bu yeri bizlere hibe gibi bizlere burayı kiraladı ve yer seçimini gerçekleştirdik. Modern seracılıkta bizim için ilk tecrübe olacağı için bizim de acemiliğimizi atlatma gibi oldu ama geldiğimiz nokta da çok profesyonel bir iş yapmış olduk. İki dönüm kapalı sera bunun bir dönümü topraksız bir dönümü de topraklı domates, salatalık, fasulye ve biber ektik. Hepsinin hasat dönemine de gelmiş olduk, burada projemizin üçayağı var, bir modern seracılık uygulamalı eğitimi sağlayacak bir yer, ikincisi yaygın seracılıkla bu güne kadar 610 ailemize vermiş olduk, üçüncü ayağı da eğitimdir. Biz teorik ve pratik eğitimleri de bu serada gerçekleştirdik. Bence en önemli kazanımlarımızdan kadın kooperatifimiz kadınlarımızı örgütleyerek burada bir kadın kooperatifi kurduk, bayanlarımız artık para kazanmaya da başladılar. İlk ürünlerimizi beraber hasatını gerçekleştirdik. 70 kilo bir çilek satışımızı gerçekleştirdik ve paramızı da kooperatifimizin hesabına yatırdık. İkinci asıl verimi de iki hafta sonra alacağız. Ben bu seracılığın devam etmesini istiyorum, bizim hedefimiz olan seracılıkta bin aile sera vererek kapatmak istiyorduk biz aynı hedefe burada ulaştığımızı düşünüyorum. Seracılık sizlere hayırlı uğurlu olsun, eğitimiz de hayırlı olsun. Lütfen bu seracılığı devam ettirin ve sürdürün. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayın. Seracılık biraz sabır ve emek isteyen bir şeydir. Lütfen sabır edin, sabreden muhakkak zafere ulaşır, seracılıkta kendimizi tanıtıp bu işi yayma dönemi bununla da kalmasın. Seracılık sadece burası ile kalmasın ve çeşitlendirelim. Devletimizin imkânları hep bizlerin yanında olacaktır. Devlet her zaman üreticiden yanadır. Aldığınız eğitimler sizlere ilçemize hayırlı uğurlu olsun. ‘’ dedi.

İNEBOLU SERACILIKTA İYİ BİR NOKTAYA GELDİ

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hülya Karaaslan ise yaptığı açıklamada ‘’ Seracılıkta 168 saatlik seracılık kurs programı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde 4 ay kadar sürdü ve sınavını da yaptık. Bu seracılık kursunda sera verdiğimiz yaklaşık 25 kursiyerimiz belge alacak ve zaten yaptıkları işi daha çok yapmak için uğraşıyorlar bizde onun onların yanındayız. Bizlerde Kaymakam Bey’in himayelerinde seracılıkta iyi bir noktaya geldik. Kurduğumuz kooperatifimiz 7 üye ile devam ediyor ve sebze serası üyelerimizin kontrolünde çok şükür para kazanmaya da başladılar. İnşallah daha çok olacak, çileklerde ikinci gerçek verimini aldı. Çileklerimizin 15 gün sonra hasadını gerçekleştireceğiz inşallah bereketli olur. Eğitimleriniz hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı. 

I M G 7433 1600X1067

I M G 7469 1600X1067

İNEBOLU'DA SU SIKINTISI! İNEBOLU'DA SU SIKINTISI!

I M G 7425 1600X1067

Editör: Barış İlyasoğlu