İnebolu ilçemizde bu yıl ilk kez Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) heyecanı yaşandı. İlçemizde 7 okulda yaklaşık 860 öğrenci Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) sınavına girdi.

Bu hafta sonu 8-9 Haziran tarihlerinde tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de öğrenciler YKS heyecanını yaşadı.

İlk olarak Temel Yeterlilik Testi (TYT) Cumartesi günü gerçekleştirildi. Cumartesi günü saat 10.15’te başlayan TYT 165 dakika sürdü ve 13.00’da tamamlandı. Cumartesi günü öğrenciler, İnebolu Meslek Yüksek Okulu, Piri Reis MTAL, Atatürk Ortaokulu, Anadolu Lisesi, Şehit Arif Demirel AİHL, Mustafa Şerbetçi İlkokulu, Fuat Sezgin Anadolu Lisesi okullarında sınava girdi.

Pazar günü ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) saat 10.15’te başladı. 180 dakika süren AYT 13.15’te tamamlandı. Pazar günü AYT, Anadolu Lisesi, Şehit Arif Demirel AİHL, Mustafa Şerbetçi ilkokulu, Fuat Sezgin Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

Pazar günü son oturum ise Mustafa Şerbetçi İlkokulu’nda Yabancı Dil Tesi (YDT) gerçekleştirildi. Saat 15.45’te başlayan YDT, 120 dakika sürdü ve 17.45’te sona erdi.

İlçemizde ilk kez gerçekleştirilen YKS için geniş güvenlik önemleri alındı. Sınavın gerçekleştirileceği okul çevrelerinde ve sınav girişlerinde polis ve jandarma ekipleri olumsuz bir durum yaşanmaması için önlemleri arttırdı.

YÜRÜYÜŞ SESSİZ GERÇEKLEŞTİ

İlçemizde Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü başlangıç töreni ile YKS zamanının aynı ana denk gelmesi nedeniyle İnebolu Kaymakamlığı ve İnebolu Belediyesi’nin aldığı önlemler kapsamında Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü ilçe merkezinden sessizce ilerledi.

Öğrencilerin sınav anında motivasyonunun bozulmaması için kontrollü bir şekilde ilerleyen yürüyüş programında ses sistemi ile müzik açılmazken yürüyüşçüler de slogan atmadan ilçe merkezinden geçti.

ÖĞRENCİLERİN ESERLERİ SERGİLENDİ ÖĞRENCİLERİN ESERLERİ SERGİLENDİ

CİVELEKOĞLU’NDAN TEŞEKKÜR

YKS Maratonunun tamamlanmasının ardından açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Civelekoğlu "İlçemizde ilk defa yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavının sorunsuz bir şekilde uygulanmasını, tamamlamasını sağlayan Başta Kaymakamımız Sayın Ahmet Vezir Baycar’ a , Belediye Başkanımız Sayın Engin Uzuner’ e, İlçe Jandarma Komutanımız Sayın Recep Özbek’ e, İlçe Emniyet Müdürümüz Sayın Cihan Gündüz’e , sınavlarda görev alan İdareci ve Öğretmen arkadaşlarımıza , güvenlik görevlilerimize teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

Editör: Barış İlyasoğlu