TMO fındık alımlarına başladı

TMO fındık alımlarına başladı
banner13
banner3

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) İnebolu’da fındık alımına başladı. Bu yıl Giresun kalite fındığın kilosuna 27 lira, sivri fındığın kilosuna 25 lira ödenecek.

Hasat ve ayıklama işlemlerinin tamamlanmasının ardından yeni sezon fındık artık pazarda. Toprak Mahsulleri Ofisince fındık alımları başladı. İnebolu Belediyesi’ne ait Yeşilöz Mahallesi Salman Çayı’nın kenarındaki mezbahanede, TMO fındık alım hizmeti veriyor. 

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan açıklamada; fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarının tamamlandığı belirtilerek “TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup, alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlayarak, alım açılış tarihine göre düzenlenen ekli listedeki alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. Kabuklu fındık alım esasları; sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri, rutubet oranı %6'ya kadar, buruşuk iç fındık oranı %10 ve altı, çürük ve bozuk iç fındık oranı %3 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı %5 ve altı, yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) %0,5 ve altı, olan tüm fındıklar satın alınacaktır ‘’ denildi.

ESKİ YIL MAHSUL ALINMAYACAK

Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünlerin  kesinlikle satın alınmayacağı vurgulanarak “Bunların yanında üreticilerimizin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. ‘’

ÜRÜN BEDELİ ÖDEMELERİ 21 GÜN İÇERİSİNDE YAPILACAK

‘’Üreticiler randevularını; İnternet üzerinden //randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir. Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan “Alo Ürün Hattı'ndan 0 312 416 34 10 (8 Hat)]’’ fındık alımları konusunda bilgi alabileceklerdir. Ayrıca, üreticilerimiz alım noktalarımızın bağlı bulunduğu Şube Müdürlüklerimizin aşağıda belirtilen telefon numaralarına ulaşarak bilgi alabilirler. 2021/2022 dönemi kabuklu fındık alımlarının ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını ve bereketli kazançlar getirmesini dileriz.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER