Şeref ve Kahramanlığın 98. Yıldönümü Kutlandı

9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’nün 98. yıldönümü kutlama etkinlikleri coşku ve gururla gerçekleştirildi.

Şeref ve Kahramanlığın 98. Yıldönümü Kutlandı
banner3

Milli Mücadele’nin lojistik merkezi İstiklal Madalyalı İnebolu, Yunan donanmasına ait zırhlıların saldırısına karşı direnişinin yıldönümü olan 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günü’nü

kutladı.

98. yıl kutlamaları İnebolu Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Kutlamalar, HEM el sanatları sergisinin açılışı ile devam etti. Kutlamanın ana programı limanda gerçekleşti.

Kutlamalara Vali Yaşar Karadeniz, İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin de katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, 9 Haziran’ın İnebolu halkının kahramanlığının tescil edildiği gün olduğunu belirterek şunları söyledi: “ İlçemiz Milli Mücadelinin her türlü ikmal kapısı olmuştur. İnebolu, Kurtuluş Savaşı boyunca cepheye sevk edilen cephanenin yola çıkarıldığı İstiklal Yolu’nun başlangıç noktasıdır. 340 kilometrelik İstiklal Yolu, ordunun lojistik ihtiyacını sağlamış, Ankara’nın dış dünyaya açılan kapısı olmuştur. Fedakar halkımızın çalışmalarıyla gemilerden alınan cephane, kağnılar aracılığıyla genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden patika yollardan “Ya İstiklal Ya Ölüm” düşüncesiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün ordusuna ulaştırılmıştır. Ulu Önder Atatürk de “Gözüm Sakarya ve Dumlupınar’da, Kulağım ise İnebolu’da” diyerek bu yolun önemini vurgulamıştır. Bu bağlamda İnebolu Milli Mücadele’nin kilit noktası olmuştur. TBMM tarafından da beyaz şeritli İstiklal Madalyası ve beratı ile ödüllendirilmiştir. Yiğit İnebolulular’ın torunları olmak bizler için övünç kaynağıdır.”

Milletvekili Metin Çelik, ise yaptığı konuşmada yapılan çalışmalar ile İstiklal Yolu’nun, Tarihi Milli Park statüsü kazandığını belirterek “Bu güzergahta bu tarihi hatırayı ilelebet yaşatacağımız güzel çalışmaları gerçekleştireceğiz. İstiklal Madalyalı tek ilçe olan İnebolulu hemşehrilerimi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Şeref ve Kahramanlık günümüz kutlu olsun.” Diye konuştu.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz de yaptığı konuşmada “İnebolu’nun Şeref ve Kahramanlık Günü bu ilçemiz için ayrı bir öneme sahip. Bu kahramanlık sözle canlandırılabilecek bir olay değildir. İmkansız denilecek işleri başarmışlardır. O gün gösterilen fedakarlığı gözümüzün önünden mutlaka geçirmeliyiz. Ülkemizde yapmamız gerekenleri planlarken onları örnek almalıyız ki, onlara layık evlatlar olalım. Bu ruhun yaşatılması açısından bu etkinliklerin daha coşkulu bir şekilde gerçekleşmesi lazım. Atalarımız sayesinde güçlü bir ülke olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Bu gücümüz bundan sonra da devam edecektir. İstiklal Yolu’nun Tarihi Milli Park ilan edilmesi çok önemli. Tarihimize sahip çıkma açısından çok önemli. İstiklal Yolu bizim için İnebolu’dur. İnanıyorum ki bu Milli parkın yönetimi de İnebolu’da olacaktır.” Dedi.

Daha sonra temsili gösteri ile Kurtuluş Savaşında silah ve cephanenin deniz yolu ile İnebolu Limanına getirilişi ve yöre halkının omuzlarında kağnı arabasına yüklenerek cepheye sevki canlandırıldı. Heyamola oyunu gösterisi sonrasında okullar arası resim, şiir, kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.  

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 17:40

BARIŞ İLYASOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER