Şeref ve Kahramanlığın 101. yıldönümü

9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü kutlandı

Şeref ve Kahramanlığın 101. yıldönümü
banner13
banner3

9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’nün 101. yıl dönümü kutlama etkinlikleri, Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunma töreni ile başladı.

9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’nün 101. yıl dönümü kutlama etkinlikleri başladı. Atatürk Anıtı önünde çelenk sunumuyla başlayan törenler İnebolu Türk Ocağı Binası önünde devam etti. Kutlamalara Kastamonu Valisi Avni Çakır, Bozkurt Kaymakamı ve İnebolu Kaymakam Vekili Murat Atıcı, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, çok sayıda kişi ile ilçe halkı katıldı.

“Kastamonu halkı, Türk istiklal mücadelesinde çok önemli bir görevi başarı ile yerine getirmiştir”

Törende konuşan Kastamonu Valisi Avni Çakır, “Şehit Şerife Bacı’nın torunları bugün burada kurtuluşumuza giden şanlı yürüyüşümün başlangıç noktasında İstiklal meşalemizin ışığının yandığı noktada kıvançla, 101 yıllık gurur ile bir aradayız. Anadolu’nun kadim şehri Kastamonu, tarihin her devrinde her zaman üzerine düşeni layıkıyla yerine getiren müstesna bir şehirdir. Varlığında yetiştirdiği ilim alimleri, bilim insanları, zanaatkarların, sanatçıların ve birçok azimkar insanıyla bu şehir ülkemizin Türk İslam Kültür ve Medeniyetinin gelişmesine her devirde katkılar sunmuştur. Bu şehir ilim ve irfan ışığına sunduğu katkıların yanında bağımsızlık ve bütünlüğüne göz diktiğinde her türlü olumsuz koşula rağmen kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, zenginiyle, fakiriyle, her kesimden insanıyla yüce bir dağ gibi düşmanların karşısına dikilmiş, bağımsızlığına ve istikbaline uzanan elleri kırmasını bilmiştir. 1. Dünya Savaşında, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında ismi bilinen bilinmeyen kahramanlarımız, Şerife Bacılarımız, Halime Çavuşlarımız, Hamamcı Kadı Salih Reislerimiz, tarih sahnesine çıkarak İstiklal destanımızla kanlarıyla imza atmış, Anadolu’nun ebediyen Türk kültürü kalması için tarihe şanlı Kastamonu mührünü vurmuşlardır. Şüphesiz ki tarih, kahraman Kastamonu insanına, kahraman İnebolululara İstiklal Yolunda da hakkı ile şahitlik etmektedir. Amansız kış şartları soğuk, yağmur, engebeli yollar, her türlü zorlu koşullar Türk insanının çelikten iradesi karşısında yenilgiye uğramıştır. Vatan uğruna ana, baba, evlat, genci, yaşlısı topyekun bir kararlılıkla İnebolu Limanına getirilen silah ve cephaneyi, mangalarla kıyıya ulaştırmış, kıyıdan el ele kadın, çocuk, genci ve yaşlısı mühimmatları omuzlarında kağnı arabalarıyla Küre, Seydiler, Kastamonu, Çankırı güzergahından Ankara’ya Kuvai Milliye güçlerine ulaştırmıştır. İnebolulular ve Kastamonu halkı, Türk istiklal mücadelesinde çok önemli bir görevi başarı ile yerine getirmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da” sözü bu güzergahın önemini ortaya koymaktadır. İnebolu’nun destansı mücadelesi Gazi Meclisimizin 11 Şubat 1924 tarihinde çıkardığı 66 numaralı kanunla İnebolu ilçemize Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası verilmesiyle tescillenmiştir. Bizler yine bugün aynı ruh ile genci ile yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle bu kutlu yolu yürüyerek ecdadımızı yad edeceğiz. Bugün bu ruhla kalplerimiz onlar için atacak. Kahramanlarımızın geçtiği yollardan al bayrağımız ellerimizde şarkılarla, türkülerle, marşlarla İstiklal Yolunu yürüyeceğiz. Bugün burada Türk ulusunun çelikten iradesini bir kez daha tüm Dünyaya göstereceğiz. Yiğit İnebolular, 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Gününüzü kutlarım” dedi.

“Kurtuluşun yazıldığı tarihi yolu yürüyeceğiz”

Bozkurt Kaymakamı ve İnebolu Kaymakam Vekili Murat Atıcı ise, “İstanbul’dan İnebolu’ya kano ile Ahmet ve Kerem kardeşimiz Türk bayrağı getirdi. Bu beni gerçekten çok duygulandırdı. Allah kanocu kardeşlerimizden razı olsun. Kurtuluş Savaşında İnebolu Limanına gelen silah ve cephanenin Anadolu’ya sevk edildiği güzergahta düzenlenen Atatürk ve İstiklal Yolu yürüyüşümüze katılan herkese hoş geldin diyorum. Bugün tarihin yazıldığı topraklardayız, Kurtuluşun yazıldığı tarihi bir yolun yürüyüşündeyiz. Anlamlı bir destanın gençlerimizle birlikte yarınlara daha güçlü bir şekilde ulaşabilmesi için şuurla anılması gereken bir yerdeyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün o günlerde dediği, “Gözüm Sakarya Dumlupınar’a, Kulağım İnebolu’da” dediği yerdeyiz. İstiklal Madalyalı tek ilçemiz İnebolu’dayız. Çanakkale’yi, İnebolu’yu, Amasya’yı, Sivas’ı, Erzurum’u bilen Kurtuluş Mücadelesini hisseden bir gençlik İstikbalin teminatı olacaktır. Ülkemizin dört bir yanından gelen katılımcılara ilçem adına şükranlarımı sunuyorum. Bu topraklarda kurtuluşun ışığına doğru inançla yürüyen tüm kahramanları hayır ile yad ediyorum. Bu topraklar için şehit olan herkese Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

“Türkiye’yi geçmişinden aldığı ilhamla geleceğe taşımanın gayretindeyiz”

Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de, 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’nün İnebolu ve Kastamonu için hayırlı olmasını dileyerek, “Bundan 101 yıl önce Kurtuluş Savaşı’nın en çetin günlerinde deniz yoluyla gelen cephanenin, İstiklal Yolu üzerinden cepheye ulaştırıldığını anlayan düşman Yunan donanması, İnebolu açıklarına 2 adet gemi gönderiyor. İnebolu’yu bu 2 Yunan savaş gemisi bombalamaya başlıyor. Ama İnebolu’daki topçu birliği azimli bir savunmayla bu iki yunan savaş gemisini püskürtüyor ve karaya çıkmalarını engelliyor. İşte bugünün önemi bu kahramanlık hadisesinden kaynaklanıyor. Bu kahramanlık nedeniyle, bugünün anısına İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü olarak kutlamaya devam ediyoruz. Bu lojistik hattın önemini Cumhuriyetimizin banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başkumandan o günlerde şöyle diyor; “Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da.” Buranın önemi, buradaki gayret, buradaki emek, buradaki fedakarlık, buradaki vatan aşkının önemi ancak bu kadar anlamlı bir şekilde ifade edilebilirdi. Kastamonulu Şerife bacı ve nice Kastamonulu yaşlı kadın genç demeden, bu İstiklal Yolu üzerinden askerimizin ihtiyacı olan mühimmatı savaş boyunca taşıdılar. Allah onlardan razı olsun. Şehitlerimizin, gazilerimizin mekanları cennet olsun. Onlar bu vatanı bizlere emanet ettiler. Biz bugün Türkiye’yi, geçmişinden aldığı ilhamla daha güçlü bir geleceğe taşımanın gayreti içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

“Bu güçlü ülke bugün dünyada gündem belirliyor”

Türkiye’nin düşmanlarının bitmediğini belirten Milletvekili Çelik, “100 yıl önce neler yaşamışsak, Türkiye üzerinde hain emelleri olan güçler, bugün de değişik araçlarla içerideki işbirlikçileriyle, taşeron terör örgütleriyle, bunların siyasi uzantılarıyla, Türkiye’yi yolundan döndürmeye çalışıyorlar. Türkiye’yi yolundan kimse döndüremez. Türkiye 20 yıl önce yerli ve milli savunma sanayinde yüzde 20’lerdedi, bugün hamdolsun yüzde 80’lere ulaştık. 15 Temmuz hain kalkışmasını darbe teşebbüsüne tiyatro, kontrollü darbe dedirtenler aynı merkezlerdedir, aynı güçlerdir. Bunlara asla geçit vermeyeceğiz. Kastamonu Türkiye İnebolu asla geçit vermeyecek bunlara. Buna gönülden inanıyorum. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Bu güçlü ülke bugün dünyada gündem belirliyor. Sadece bölgesel bir güç değil, ateş çemberi içerisindeyiz. Kuzeyimizde savaş, güneyimizde savaş… Ama güçlü Türkiye her şeye rağmen yoluna devam ediyor. Elbette etkileniyoruz ama etilensek bile hem dünya siyasetini şekillendirmeye, ön almaya, dış politikada etkin bir güç olarak rol almaya etkin bir şekilde devam ediyoruz. Hem de ülkemizi büyük ve güçlü Türkiye idealine aynı emin adımlarla yürütmeye devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu İstiklal Mücadelesinin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi gazilerimizi rahmetle minnetle şükranla anıyorum. Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşünün hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu topraklar, geleceğe yürüyüşümüzün ayak izleridir”

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu da, şunları kaydetti: “Geçen hafta geleneksel hale getirdiğimiz Türk Dünyası Günleri’ni yaptık. Bu sene kapsamı çok daha genişleterek yaptık. 27 tane bölgeden gelen oldu. 20’si bağımsız Cumhuriyet, 7 tanesi de özerk bölgeydi. Sanki gurbete çıkmış teyze oğulları dayı kızı gelmişte, onlarla kucaklaşmışız gibi bir arada dolu dolu bir 3 gün geçirdik. Hemen hepsinin de dile getirdiği: Ana vatan Türkiye, abi Türkiye, baba Türkiye sözleri oldu. Türkiye’nin nasıl ki onlar için abi konumu varsa, bütün mazlum milletlerin bize bakışı da böyle. Kimliğiniz sizin kaderinizse eğer, o insanların umudunu diri tutan yerin adı Türkiye’yse, Türkiye’nin umudunu da bir zamanlar diri tutan yerin adı İnebolu’ydu. İnebolu’dan taşınan cephaneler, bağımsızlığımıza çok büyük katkı verdi. İnebolu olmasaydı İstiklal Harbimizin bir tarafı eksik kalırdı. Dün de çok ayrı bir gündü. Şerife Bacı kağnısıyla yavrusuyla cephaneyi taşıyorsa, bizi korumak için bekçilik yapan ve yine eğitim ordusuna katkı vermek için bu konuda emek veren Şerife’nin de şehit oluşunun yıl dönümüydü. Memlekette Şerifeler bitmez. Bu toprakların mayası sağlamdır, ülkenin geleceğinin teminatıdır. Bu topraklar, geleceğe yürüyüşümüzün ayak izi olduğu topraklardır. Daha çok uzun yıllar cumhuriyetimizin payidar kalacağına inanıyorum. Büyük gazinin gösterdiği hedefte yürümeye devam edeceğiz. Bizle beraber yürümeye devam edenler yürüyeceklerdir. İnanıyorum ki İnebolu bizimledir, Bozkurt bizimledir, Abana bizimledir. Yürüyüşümüz bu şekilde devam edecektir. Bugün burada bu kadar konuşmalarımızı yapabiliyorsak, elimizde bayraklarla dolaşabiliyorsak, İstiklalimizin sembolünü elimizde rahat rahat sallayarak caddelerde dolaşabiliyorsak bu dün verdiğimiz şehitlerdendi ve o büyük emeği veren gazilerdendir. Allah hepsinden razı olsun, mekânları cennet olsun. Varlığımız Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene!”

İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Hüner Özay ise, şunları söyledi: “Ecdadımızın üç yıl boyunca cephaneleri gemilerden alıp kağnılara yüklediği ve bizim ecdadımızın bu Cumhuriyeti hediye ettiği yerdeyiz. Bizim için burasının önemi çok büyük. Biz, herhangi bir savaşa girmedik ama Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasının milim taşlarından en önemlilerinden bir tanesiyiz. Bu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Gazi Meclis tarafından ilçemize Türkiye’de tek olarak verilen İstiklal Madalyası ile belgelendirmiş oluyoruz. İlçemize gelenlere hoş geldin diyor, yürüyüşümüzün de kazasız belasız tamamlanmasını temenni ediyorum”

Konuşmaların ardından tiyatro gösterisi ve müzik dinletisi sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER