Selçuk Arslan 'Tekrar İhaleye Çıkarılmalıdır'

Selçuk Arslan 'Tekrar İhaleye Çıkarılmalıdır'
banner3

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan; "Birliği bozacak suçlamalara ve engellere izin vermemeliyiz" diyerek suçlayıcı tartışmalardan ziyade diyalog oluşturulması gerektiğini vurguladı.

"Tekrar İhaleye Çıkarılmalıdır"

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan, İnebolu Limanının ihalesinin iptal edilmesine tepki göstererek; "Ticari olarak bölgemizin kaybedeceği bu konuda hiçbir söylentiye ve birliği bozacak engellere, suçlamalara izin vermeden, önce İnebolu’da bir platform oluşturup ardından Kastamonu’da ki sivil toplum kuruluşları ile birlikte platformu büyütüp Valimizi ziyaretle yola çıkarak sesimizi duyurmalıyız" dedi.

İnebolu Limanına sahip çıkma konusunda Armatörler Birliği Başkanı Bedri İnce’nin hazırladığı liman projesinin de gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek İnebolu Limanının önemini gazetemize değerlendirdi. "Kastamonu’nun kurtuluşundan bir tanesi İnebolu Limanının tam olarak faaliyette olmasıdır. İnebolu Limanının önemi Anadolu’ya açılan en yakın Limandır. Burası için, Ilgaz tüneliyle, İnebolu yoluyla çok büyük hayallerimiz vardı.  Telafisinin giderilmesinin gerektiğini düşünüyorum.  Kastamonu sanayicilerinin, Kastamonu için, İnebolu Limanı olmazsa olmazlardan bir tanesidir.  Kastamonu’nun ve İnebolu’nun ekonomisine çok değerli katkıları olacak."

"Liman Olmayınca İnebolu-Kastamonu Yolunun Bir Anlamı Kalmıyor"

"El birliğiyle, birlik beraberlik içerisinde o şikâyeti yapan vatandaş kim onu da bilmiyorum neden yaptığına da anlam veremedim.  Biliyorsunuz ki 1.8 milyar civarında İnebolu yoluna bir ihale yapıldı. İhale bitmek üzere Liman olmayınca bir anlamı olmuyor ki. Gerek Cengiz Holding yetkililerinden, gerekse Özelleştirme İdaresi’nden, burasının daha büyük bir liman olacağına dair sözler alınmıştı.  Ama belki bunda bir hayır vardır diye düşünüyorum. Armatörler birliğinde limanlar konusunda çok deneyimli olan Bedri İnce Beyin Liman projesi de var. Şimdiden sonra bunun da değerlendirilmesi lazım."

"Partili partisiz herkesin sahip çıkması gerekir"

"Yeni baştan başlayıp Evrenye’den Bedri İnce, Hasan Gürsoy, Kemal Akar gibi isimlerle de toplanarak partili partisiz herkesin buna sahiplenmesi gerektiğini, Sayın Cumhurbaşkanımıza Bakanlarımıza bizim taleplerimiz iletilmeli kesinlikle bu konunun tekrar masaya yatırılıp limanın özelleştirilmesi sağlanmalı diye düşünüyorum. 

Özelleştirme İdaresini, Bakanlığı bizlerin oluşturacağı birlik harekete geçirecek. Biz Kastamonu Ticaret Odası ve şahsım olarak buradaki Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte bu konuda ne yapmak gerekirse İnebolu’nun yanında hiç tereddütsüz olacağız. Muhalefetten ziyade yapıcı olarak bir çatı altında toplanıp bir şeyler düşünmeliyiz ve Limanın çok daha işlevsel kapasitesinin artırılacağı şekilde tekrar ihaleye çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.  Türkiye’nin, Kastamonu’nun ve bölgemizin kaybedeceği bu konuda hiçbir söylentiye ve birliği bozacak engellere, suçlamalara izin vermeden, önce İnebolu’da Kaymakam, Belediye Başkanı, il genel meclis üyeleri ile birlikte Ak Partilisi, CHP lisi, MHP lisiyle sivil toplum örgütlerinin olduğu bir platform oluşturup ardından Kastamonu’da ki sivil toplum kuruluşları ile birlikte platformu büyütüp önce Valimizi ziyaretle yola çıkarak sesimizi duyurmalıyız."

"Suçlayıcı tartışmalardan ziyade diyalog oluşturmalıyız"

"Kör siyasetten ziyade yapıcı olarak bir masanın etrafında oturulup diyalog oluşturmak gerekiyor.  Hep beraber gidelim derdimizi hükümete anlatalım. İstediğimizi koparalım. Belki bu Kastamonu için de çok büyük bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Biz sonunu kadar her zaman İnebolu’nun arkasındayız" dedi.               

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2017, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER