NASA'ya sistem satan İnebolulu girişimci

NASA'ya sistem satan İnebolulu girişimci
banner3

Yıldırım fotoğraflamak için sistem geliştirdiler, ortaya çıkan cihazı NASA ve Amerikan ordusuna sattılar. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkı'nda Türk girişimcilerinin ürettiği görüntüleme sistemi 30 ülkeye ihraç ediliyor.

İnebolulu elektronik mühendisi Onur Çelik’in mezun olduğu Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesindeki TeknoPark'ta ekip arkadaşlarıyla birlikte ürettikleri, fotoğraf makinelerine katılabilen cihazla sese ve harekete duyarlı fotoğraf çekilebiliyor.

Geliştirdikleri yazılımla cihaz ses yada görüntüye duyarlı oluyor, hareketi algılıyor ve fotoğraf çekiyor.

Normalde fotoğrafçıların refleksleriyle çekemeyecekleri anlık olayları cihazımız vasıtasıyla anlık olarak algılıyoruz ve fotoğraf makinesini tetikliyoruz. Bardağın kırılma anı, bir balonun patlama anı yada bir şimşeğin çakma anını çok kolay bir şekilde fotoğraflayabiliyorlar.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ve Amerikan Ordusu'nun cihazı kullanmaya başladığını belirten Onur Çelik, "Hedef kitlemiz fotoğrafçılardı ama zaman içerisinde çok farklı kullanım alanları olduğunu gördük. Bizim de hayal etmediğimiz kullanım alanları olan mesela Amerika'da NASA tarafından kullanıldı. Özellikle NASA'nın roket kalkış anlarını fotoğraflamak için kullanılıyor. Bir başka kullanım alanı da Amerikan Ordusu oldu. Amerikan Ordusu bunlardan 20 civarında sipariş verdi. Onların da kullanım amacı bomba infilak testlerinde bombanın patlama anını fotoğraflamak için aldılar ve şuanda aktif olarak kullanıyorlar." diye konuştu.

Genç bilim insanları İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Tekno Parkında okulun desteklediği bu projeyi daha çok geliştirme ve siparişleri arttırmaya çalışıyorlar. (ntv.com.tr)

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER