Milletvekili Metin Çelik'ten mecliste 9 Haziran kutlaması

Milletvekili Metin Çelik'ten mecliste 9 Haziran kutlaması
banner3

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, dün akşam Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’nü kutladı.

Milletvekili Çelik, yaptığı konuşmada “Bugün 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü. İstiklal Mücadelemizin başından sonuna kadar İstanbul’dan deniz yoluyla İnebolu’ya getirilen cephaneler yaşlı- genç, çocuk-kadın demeden tüm Kastamonu’lular tarafından İnebolu-Kastamonu İstiklal yolu üzerinden Ankara’ya ulaştırılmıştır.

Kahraman Türk askerine, İnebolu üzerinden yapılan sevkiyatı kesmek için Yunan donanmasına ait 2 savaş gemisi 9 Haziran 1921’de İnebolu‘yu bombalamış, ancak İnebolu Topçu birliğinin azimli savunması karşısında karaya çıkamadan geri dönmüşlerdir. İnebolu’lu kayıkçılar da gayret ve başarılarından dolayı 9 Nisan 1924 tarihli TBMM kararıyla Beyaz Şeritli İstiklal Madalyasıyla ödüllendirilmişlerdir. Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da kulağım İnebolu’da” sözleriyle kahramanlığı tarihe kazınan İstiklal Madalyalı tek ilçe olan İnebolu’muzun Şeref ve Kahramanlık Gününü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER