Mehmet Reis'ten gençlere hayat dersi

Mehmet Reis'ten gençlere hayat dersi
banner3

İnebolu Kaymakamlığı'nın düzenlediği konferansta Reis Gıda sahibi hemşehrimiz Mehmet Reis, İnebolu'da öğrencilerle buluştu.

25 Ağustos Spor Salonu'nda öğrencilere hayatını anlatan Mehmet Reis, sıfırdan başlayan ve başarılarla dolu ticaret hayatının sırlarını açıkladı.

Babasının hastalığında ailesine külfet olmamak için çocukluğumdan 18 yaşına kadar dağlarda odun taşıdığını belirten Reis, şöyle konuştu: "Çiftte sürdüm tarla da kazdım sığırda güttüm. Hatta biraz önce çok sevdiğim bir Hocamla karşılaştım balık sokağındaki kahvehane de çalıştığımızı dedesi söylemiş ne güzel. İnebolu da pek çok kahvehane de lokantalarda çalıştım. Sinema önlerinde çiklet gazoz satıyordum ve sosyal bir yaşam yoktu o zamanlar. İstanbul’a gittikten sonra o göremediğim sineme binasını satın aldım,  içinde oturdum, eski günlerimi yâd ettim tabi şöyle okul çağlarındaki yıllarıma gittim. ortaokula giderken o dönemin modası olan bir gömlek almıştım bilirsiniz çocuk büyür diye bir iki yaş daha büyüğünü alırlardı. Ben ortaokulda 1. Sınıftan 3. Sınıfa kadar tek bir gömlekle okudum. Ortaokul 3'te iken artık yaka küçülmüş boyu kısalmıştı. Öbür anımı daha sizinle paylaşmak isterim. Bugün hala adı ezberimde kalan bir arkadaşım. Öğretmen sözlüğe kaldırmıştı beni ben tabi dersimi çok iyi anlatmıştım. Öğretmenim öğrencilere sordu nasıl buldunuz diye arkadaşım çıktı sunu söyledi; pantolonu çok ütüsüz efendim ütü yok pantolonda. Evet, bizim ütümüz yoktu ayağımda da tor lastik vardı ama o anımı hiç unutmam, o an ki yaşadığım duyguları unutmuyorum."

İstanbul Hukuk Fakültesinde devam ederken garsonluk yaparak çok iyi para kazandığını belirten Reis, "Bir gün bir arkadaşım geldi ve sana sigortalı bir iş buldum dedi. Tabi o zaman sigortalı bir iş bulmak çok zor ve ben gittim hemen o işe başladım. Daha önceden Aldığım paranın 3’te 1’i kadar maaşlı bir işe başladım. Pirinç işi yapan bir ticarethaneydi sadece pazarlama değil aynı şekilde Şirket’in muhasebesini de tutuyordum. Ve aynı dönem içerisinde hem okula gidiyorum, hem üniversiteye hem de taksi şoförlüğü işi yapıyordum. Tabi üniversitede yaşadığım ve şuan da aranızda olan, hayat arkadaşımla evlenmeyi düşünüyordum ama asgari ücretle bunu yapmam gerçekten çok zordu ve bir karar vermeliydim. 6 yıl çalıştığım iş yerinden hiçbir maddi beklenti içinde olmadan ayrıldım." dedi.

İlk iş yeri açışının güven sermayesi üzerine kurulu olduğuna dikkat çeken Reis, ticari hayatının devamını şöyle dile getirdi: "1975 yılından 1981 yılına kadar o piyasada çalışırken, vermiş olduğum güven ve tecrübe benim sermayem oldu ve 1981 yılında kuruşum olmadan bir iş yeri açtım. Önüme taş koymaya çalıştılar engellemeye çalıştılar. Hakikatten cebinde para olmadan çalışmak çok zordu. Başarısızlık korkusunu başarılı olmak için özgüvenin şart olduğunu öğrendim ve her zorluğun bir çıkış yolu vardır diye düşündüm. 11 Kasım 1981 benim hayatımda bir dönüm noktası hem eşimle evlilik yıl dönümümüz, hem eşimin doğum günü 11 Kasım, hem de kendi işimi açma günüm gerçek anlamda benim dönüm noktam oldu."

Ticarette inavasyon ve değişime ayak uydurmaya dikkat çeken Reis, "1994 yılında ekonomik kriz olmuş birçok firmada ulusal televizyonlarda reklam anlaşmalarını iptal ediyor ama Türkiye de Reis Gıda ilk reklamını yayınlatıyor. 1995 yılında Avrupa birliğinin gıda hijyeni olarak geliştirilen HACCP yönetim sistemi sektörünü alan ilk firmadır.  İlk olmanız, yeni olmanız, uzman olmanız, lider olmanız size farklı bir güç katar. Hep para kazanmak marka olur belki, ama en önemlisi Sosyal Sorumluluk Projesi biz demin ifade edildiği gibi sadece vergi konusunda değil Toplumsal sorunlara çözüm bulmak içinde bütünlerin ötesinde de pek çok kişi olduğuna inandık." dedi.

Türkiye'de yine bir ilk gerçekleştirdiklerini belirten Reis, "Türkiye de enflasyonla mücadele sadece hükümetin işi değil, iş adamlarının da işidir diyerek sabit fiyat uygulamasını yaptık. Mehmet Reis tüketicinin yanında olan, hayata değer katan fiyat artışlarına karşı duran bir işadamıdır. Türkiye’nin en önemli sorunu olan enflasyona karşı savaş açan ilk ve tek kişi olarak tanınan değerli insan benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Tüketiciler hizmetinden yararlandıkları firmaları takip ediyor ve bu takip karşısında bu dünya için ülkesi için neler yaptı ve iyi şeyler yapmasını bekliyor.  İnsanlar şirketi incelerken takip ederken ve ülkesi için yaptıkları noktaya göre de o noktaya geliniyor."

Reis Firması olarak toplumsal sorunlara daima duyarlı olduklarını belirten Mehmet Reis, "Toplumdan kazandıklarını şirketler toplumla paylaşılmalıdır. Ülkesine dair sorumluluklarını yerine getirirse o firmanın da iş adamının da itibarını arttırır. Ve yine Daha sonra Kastamonu Taşköprü’ye Türkiye’ye ilk sarımsak işleme tesisi açtık. O günden bugüne artık Taşköprü de sarımsak değerlendi. Siz geleceğin anneleri ve geleceğin babalarısınız bunu böyle düşünmeniz gerekiyor. Türkiye’nin en önemli sağlıkla ilgili sosyal sorumluluk projesine imza attık. 2009 yılında yaptığımız araştırmada Türkiye’nin sağlıklı beslenmediğini gördük. Türkiye’nin obezite ile mücadele etmesi için cumhurbaşkanımızla görüşerek Başbakanı bilgilendirdik. Hem okullarda hem üniversitelerde Katıldığım tüm toplantılarda toplumumu sağlıklı ve dengeli beslenme için bilinçlendirmeye çalışıyorum. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite toplum sağlığını tehdit eden çok ciddi bir rakama ulaştı. Obezite başta olmak üzere çok hastalığa neden olan bunu Türkiye yaşıyor. Ve bununla ilgili ocak 2017 de de Sağlık Bakanlığından bir açıklama geldi; Türkiye’nin 3’te 1 oranında obezite var ama en ilginci son 25 yıla baktığımız zaman çocuklarda obez oranı %5’lerden %20’lere çıkmış. Bilim insanları fasfood adı verilen atıştırmalık yemek tarzını çocuklarda vitamin eksikliği, kansızlık, obezite, ve zeka eksikliğine neden olduğunu ifade etmiştir. Biz Reis Firması olarak obezite ile mücadele vereceğiz ve ilgileneceğiz Türkiye’nin sağlıklı beslenmesinin önemini anlatacağız bundan vazgeçmeyeceğiz. 2016 yılından sonra okul kantinlerinde özelikle satışı yapılacak daha yüksek kalite kriterlerini yeniden devreye alacağız. Kantinlerde cips kızartma gofret şeker yiyecek gıdası artık satılmıyor. 2009 yılında başlattığımız obezite ile mücadele programımızdan sonra alınan bu karar gençlerimizin geleceği için bizi onurlandırmıştır." diye konuştu.

Son 25 yıl içerisinde bir sürü araştırmalarda Reis markası olarak ilk sıralarda olduklarını ifade eden Mehmet Reis, "Bu günü bu gücü yarınlara taşıyabilmek için bugün olduğu gibi gelecekte de ilgilenilen firma sürdürebilirliğe sağlanılarak kalite standardının en üst seviyede tutacağız. İş hayatında sözün eri olan iş hayatına bağlı kalmak şarttır. Bir iş adamı için bir yönetici için itibar çok önemli. Tüketicilerimizin en çok güvendiği ve tavsiye ettiği sevilen bir marka olarak uzun ömürlü kalmak en büyük dileğim."

Konuşması sonunda sitemli sözleriyle dikkat çeken Reis, "Bazen birileri bizi farklı gösterme çaba cesaretini gösteriyor ve bunu gösterenlerde akıl tutulmasıdır diye düşünüyorum. Bunların vicdanları körelmiş durumda. Tabiki benim memleketime bağlılığım, Türkiye sevdalığıyım, iş ahlakım ve yardım severliğimi hiç kimseyle tartışmam. Hepimiz köylü çocuğuyuz hepimizin ailesinde köylü çiftçi vardır bu Türkiye, kendi kendine yeten bir Türkiye’yiz. Ama biz üretmeniyiz üreten bir Türkiye olmalıyız." diye konuştu.

Programda Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy tarafından Mehmet Reis'e plaket ve hediye takdiminde bulunuldu.

Salonu dolduran yüzlerce öğrenciye Reis Gıda tarafından Kristal Lokantası tarafından hazırlanan ikramlar sunuldu.