Kız Yurdu Tahliye Edildi

Kız yurdu arkasındaki koruma amaçlı yapılan duvarın çökmesi sonucu kız yurdu tahliye edildi

Kız Yurdu Tahliye Edildi
banner3

Kız Yurdu Koruma Duvarı Çöktü

Yeni Adliye Binası inşaatında hafriyat kazımı yapılırken Kız Yurdu bahçesi duvarının ve tel örgülü koruma istinat duvarının yıkılmasına neden olduğu, istinat duvarının temelinin olmadığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Avara Mahallesi Şehit Er Rahmi Yılmazer Caddesi üzerine Adalet Bakanlığına bağlı Adalet Sarayı inşaatı için temel açma hafriyat çalışmaları başlamıştı. Ancak çalışmanın hatalı yapıldığı ve Mehmet Bülent Özyürük Kız Yurdu bahçesi sınırının geçilerek duvarının yok edildiği ve yurdun arkasındaki koruma amaçlı yapılan tel örgülü istinat duvarının altındaki toprağın alındığı ve temeli sağlam olmayan duvarın çöktüğü görüldü.

İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy,  AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram ve MEB İl Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu’nun olay yerinde yaptıkları incelemede, yüklenici firmanın temel açma hafriyat çalışmasında kız yurdunun duvarını yıktığı, kız yurdu sınırlarını korumaya almadan tabanına kadar girdiği, yurdun arkasındaki istinat duvarının yıkılmasına sebep olduğunu tespit etti.

  Tel Örgülü İstinat Duvarı Çöktü

Kız yurtlarının arkasına Ağustos 2017 tarihinde heyelana karşı koruma amaçlı proje hazırlanarak 2 metre yüksekliğinde 150 metre uzunluğunda duvar ve üzerine 4 metre yüksekliğinde tel örgü bariyeri yapılmıştı. AFAD bu proje için 745 TL ödenek gönderdi. Ancak geçtiğimiz günlerde ki kütle olarak çok büyük olmasa da kayan toprak uygulanan projeyi yok etti.

AFAD İNCELEME YAPTI

Avara Mahallesi Şehit Er Rahmi Yılmazer Caddesi üzerine yeni yapılacak Adliye Sarayı inşaatı Haziran 2017 tarihindeki ihaleden sonra başlamıştı. Temel hafriyatına başlayan firma yol düzeyinden yaklaşık 2 metre derinliğe indi.  Ancak, yüklenici Bayındır İnşaat Firması hafriyat çalışmalarında Kız Yurdunun duvarını yıktı. Binanın zeminine ve istinat duvarının tabanına kadar girdi. Yağan sağanak yağış sonrası kayan toprak ve kaya parçaları, kız yurdunu koruma amaçlı yapılan tel örgülü istinat duvarı çöktürdü.

Yüklenici firma yetkilisi yurdun bahçesine 2 metre girdiği halde yaptığı hatayı kabul etmek istemedi.

Oluşan toprak kayması sebebi ile Kız Yurdu boşaltıldı.

Olay hakkında soruşturma başlatıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 18:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER