KIŞ GELDİ SOBA SATIŞLARI DURDU

KIŞ GELDİ SOBA SATIŞLARI DURDU
banner3

Kışın artık kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde yılın sadece 3 ayı iş yapabilen sobacılar çok dertli. İnebolu Postası Gazetemize konuşan Sobacılar esnafı, her şeye gelen zamlardan soba ve kömür fiyatlarının da etkilendiğinden, işlerinin iyi olmamasından yakınıyor.

35 yıldır sobacılık  yapan Ahmet Kara, işlerinin çok kötü gittiğini söylüyor. 

Soba Satıcı Ahmet Kara,’’Ben ilçemizde 35 yıldır bu işi yapıyorum. Soba satışlarımız oluyordu ama artık eskisi olmuyor desek yeridir. Eskiye göre satışlarımız çok azaldı ve gün geçtikçe de azalmaya devam ediyor. Vatandaş zaten daha çok tasarrufa yönelik sobalar tercih ediyorlar. Satışlar 5-6 yıldır her geçen gün düşmeye başladı, ama önceden böyle değildi. İlçemizde  Doğalgaz olmadığı  halde satışlarımız çok düştü, bundan 2 yıl önce sobalarımız popülerdi. Soba fiyatları zaten çok pahalı da değil ama yine de çok büyük bir satış olmuyor. Vatandaşlarımız tasarruf amaçlı evlerinde  elektrikli soba kullanıyor. Umarım işlerimiz eskisi gibi yine iyi olur. Genelde kovalı tenekeli sobalara çok talep geliyor. Eskiden millet bu dönemlerde gelip fiyat öğrenir, hava soğuyunca da sobasını almaya gelirdi. Ama şimdi o da yok, millet fiyat öğrenmeye de gelmiyor. Geçen sene hem soba fiyatları daha  uygundu. Hem de kömür fiyatlarında çok bir artış yoktu. Şimdi ise sobalar ithal olduğu için fiyatlar yüzde 25 arttı.”

“150 LİRALIK SOBA 250 LİRA”

İlçemizde uzun yıllar sobacılık yapan Hayri Altmışdört de soba ve kömür fiyatlarından şikâyetçi. “Bizim işte zaten iki ayda para kazanılıyor, ama on ikinci aydayız, kimse soba alımına başlamadı” diyen Altmışdört, iki yıldır işlerin durma noktasına geldiğini ifade ediyor. Altmışdört şöyle devam ediyor: “Bu kriz döneminde kimse soba almak istemiyor, sobalar da çok pahalı artık. 150 liralık sobalar 250 lira oldu. Elimizdeki en ucuz tuğlalı sobalar 400 TL’den başlayarak 1000 TL’ye kadar yükseliyor. Kömür desek o ayrı pahalı, Vatandaşın kömür ya da odun sobalarına yönelmesi gerekiyordu. Fakat sinek avlıyoruz.