'Kış etkisini tamamen hissettirmeden araçların kışlık bakımı yaptırılmalı'

'Kış etkisini tamamen hissettirmeden araçların kışlık bakımı yaptırılmalı'
banner3

İnebolu Şoförler ve Nakliyeciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sıtkı Ercankal'dan kış mevsiminin başlaması nedeniyle tüm ticari ve hususi araç sürücülerine uyarı;

‘Kış etkisini tamamen hissettirmeden araçların kışlık bakımı yaptırılmalı’

-"Hem kendi can güvenliğimizi hem de başkalarını düşünelim"

Kış aylarının etkisini hissettirmeye başladığı bu günlerde araçların kışlık bakımının unutulmamasını gerektiğini  belirten Şoförler Odası Başkanı Mehmet Sıtkı Ercankal "Artık soğuk havalar ve kış mevsimi kendisini hissettirmeye başladı. Dolayısıyla nasıl ki kendimizi korumak için önlemler alıyorsak, araçlarımız için de tedbir almalıyız. Kışa, aracın motor bakımından başlayarak hiçbir detay atlanmadan tüm önlemleri alarak girelim. Aynı zamanda araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, hortumları, akü ve lastiklerin kontrol edilmesi çok önemlidir. Kışlık bakımı yapılmayan aracın performansı düşüyor ve yakıt sarfiyatı da artıyor. Bakımı yapılmayan araç, sürücüye normalden daha fazla masraf çıkarıyor. 200-300 liralık masraftan kaçarken daha büyük masrafla karşılaşmamak için kışlık bakımları unutmayalım" dedi.

‘’Kış Gelmeden Araçların Kışlık Bakımı Yapılmalı’’

Vatandaşların ve ticari araç sürücülerinin araçlarının kışlık bakımların unutmaması gerektiğini söyleyen İnebolu Şoförler ve Nakliyeciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sıtkı Ercankal "Önceden önlem almak her konuda çok önemlidir. Hele de bu hayatımızı birinci dereceden etkileyen araçlarımız ise çok daha önemlidir. Kış kendini tam anlamayla hissettirmeden araçların kışlık bakim unutulmamalı ve umursamazlık yapılmamalı. Araçların motor bakin, antifriz kontrolü gibi tedbirlerini alması gerekiyor. Bu hem kış şartları için hem de kendimizi ve sevdiklerimizi korumamız için gerekli. Her geçen gün trafiğe giren araç sayısı artıyor. Buna olumsuz hava şartları da eklendiğinde trafik kazalarına davetiye çıkıyor. Kış aylarında yaz aylarına göre daha az trafik kazası yaşansa da yine de kaza verileri yüksek. Bu sebeple kendimizi, sevdiklerimizi, yolda diğer sürücüleri korumak adına tüm önlemlerimizi alarak yola çıkmalıyız. "şeklinde uyardı.

‘’Lastiklerinizi de değiştirmeyi unutmayın’’

Hem canınız hem de keseniz zarar görmesin, Kış lastiği takmayan ticari araçlara cezai müeyyide uygulanacak olup; karşılığı 625,00 TL'dir. 01. Nisan 2017 tarih ve 30025 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ gereği, Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 01.Aralık 2018 ile 01.Nisan 2019 tarihleri arası kış lastiği kullanılması zorunludur. Hususi araçlarda kendi can güvenlikleri için kış lastiği kullanmaları menfaatlerinedir. Ayrıca il sınırları içerisinde ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ilgili valiliklerce belirlenecektir. Aynı zamanda araç kullanırken emniyet kemeri takmayı unutmayalım  cep telefonu ve kullanmayalım aksi halde cezai müeyyide ile karşılaşabilirsiniz diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER