İşeri: Limanın ne olduğu belli değil. Tekrardan Bölgenin İhtiyacına Göre Satılmalı

Limanın ne olduğunun bilinmediğini söyleyen işeri tekrardan bölgenin ihtiyacına göre ihalesinin yapılması gerektiğini belirterek gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Cemal İlyasoğlu’nun sorularını şöyle cevaplandırdı.

İşeri: Limanın ne olduğu belli değil. Tekrardan Bölgenin İhtiyacına Göre Satılmalı
banner3

 

 

 

Cemal İlyasoğlu; İnebolu Limanının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

 

Şakir İşeri; Bölgemiz için önümüzde tarihi bir fırsat var. Türkiye Cumhuriyeti devleti 90 yıl öncesi olduğu gibi Rusya ile yakınlaştı. Bizim bu fırsatı kaçırmamamız lazım. Liman olarak, ticaretolarak, lojistik üs olarak, her türlü düşünebiliriz ve bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk döneminde kurtuluş savaşındaki ülkenin kurtulmasındaki Sovyetlerin katkısından bu yana 90-100 sene geçti. Bu sıcak gelişmelerden sonra belki bu fırsat bizim elimizde, biz bu fırsatı doğru yerlerinden yakalarsak, doğru şekilde yönetirsek, İnebolu tekrar güzel günlerine geri dönebilir.

Limanın şu anda ne durumda olduğunu ben dahil sivil toplum kuruluşlarının hiç biri bilmiyor, vatandaş bilmiyor ve bu arada yetkililerden ciddi manada açıklama bekleniyor. Ben İnebolu limanının özelleştirilmesinden yanayım.Öze l sektörün işletmesinden yanayım ama bu demek değil ki birileri alsın bu limanı kendileri istediği gibi kullansın. Ben ona karşıyım. Biz İnebolu’daki

küçüğünden büyüğüne esnafından tüccarlarına, çevredeki üreticilere kadar herkes bu limandan bir şekilde para kazanmak istiyoruz. Biz bir toplantıya gidiyoruz. Kastamonu Ticaret Odası mensupları, Çankırı Ticaret Odası mensupları bize soruyorlar. İnebolu Limanı ne oldu. Bizim ihtiyacımıza cevap verecek mi?

Cemal İlyasoğlu; Eski Kastamonu Ak Parti Milletvekili Murat Demir’in, temyiz yolu kapalı olarak iptal edilen ihale kararını tekrardan bozduğu ve limanı Cengiz İnşaat’a verdiği yönündeki açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Şakir İşeri; Resmiyet olarak hiçbir yerden açıklama gelmedi. En son Kastamonu Milletvekili

Metin Çelik’in bir açıklamasında tam olarak kendisi de doğrulamadığını hatırlıyorum. İnebolu Limanı hakkında resmi ağızdan herhangi bir şey söylenmiyor. İşte bazen bize kızıyorlar bu limanla neden bu kadar çok ilgileniyorsunuz, diye. İnebolu’daki insanların babası dedesi bu liman sayesinde para kazanmış, herkesin mayasında sermayesinde limanın parası var. Sabahları bazı esnaflarımız yar başına gelip denize dua okuyup işlerine öyle gidiyorlar. İnebolu’da bu kaybolsa da bir gelenek, Denizden para kazanmış olmanın sermayenin mayanın buradan geldiğinin bir göstergesidir.

 

Cemal İlyasoğlu; Geldiğimiz süreçte en son İnebolu Limanını Cengiz İnşaata vereceğiz

dediler ve verdiler. Bunu öncesinde hatta sizin de içerisinde bulunduğunuz ÇED toplantısında Cengiz İnşaat yetkilisi dedi ki bizim İnebolu limanını geliştirme gibi tasarrufumuz yok, biz kendi ürünlerimizi Küre’den İnebolu’ya İnebolu’dan da Samsun’a en ucuz en kolay nasıl taşırız biz ona bakarız. Siz hatta orada ‘’Kandırılmışız ‘’ demiştiniz. Liman ile ilgili geldiğimiz süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Şakir İşeri ; Evet Kandırıldık. Çünki Kastamonu Çankırı Karabük sanayicilerine hep denildi ki İnebolu Limanı sanayi limanı olacak. RORO iskelesi, kruvazör konteynır ve yolcu gemileri gelecek. Limanı 3 misli büyüteceğiz. Oradan ihracat ve ithalatı sağlayacağız. Ama hiçbiri olmadı. Şuan İnebolu Limanı akıbeti hakkında bilgi sahibi değil. Limanı Cengiz İnşaat alsın, başkası alsın, biz ona bakmıyoruz. Biz İnebolu’daki esnafın üreticinin tüccarın yararlanmasından bir pay kapmasından yanayız.

 

Cemal İlyasoğlu: İnebolu Limanı Nasıl Olmalı ?

 

Şakir İşeri; Bu Limanı Cengiz İnşaat alıyorsa babasının hayrına almıyor. Para kazanacak, ama şu bir gerçek, bölgenin ihtiyacına yönelik bir alt yapı oluşturulması lazım. Bundan dolayı şartlı satıştan yanayım. Devletin yetkilileri limanı satarken bizi iyi dinlemesi lazım. Bizim içimiz açıyor. Örneğin Ağlı’dan tır almış blok mermeri, 500 km uzaktaki Derince limanına getiriyor. Ağlı’dan İnebolu’ya gelse 50 km yol gidecek. Neden İnebolu Limanına gelmiyor. Şimdi Ağlı’da mermerciyi düşünün, Tosya’daki kapıcıyı düşünün, Kastamonu organize sanayiinde ihracat yapanları düşünün.

 

Cemal İlyasoğlu; İnebolu Kastamonu Çankırı ve Ankara’ya 125 yıllık İnebolu limanının

geliştirilmesi ve büyütülmesi ile ilgili birçok vaat verilirken Binali Yıldırım geçtiğimiz

dönem yeni yapılan Zonguldak Filyos Limanının Türkiye’nin 3. Limanı olacak diye temelini attı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Şakir İşeri ; Filyos Limanı Çandallı Limanı ile birlikte devletin kalkınma planıdır. İnebolu Limanını

Devlete yaptıracak gücümüz yok. Belediyenin elindeydi. Belediyenin bu limanı çalıştırabilecek gücü var mı? Çünkü limanlarda Yok tel çekilecek, yok kamera konulacak, İnebolu Belediyesinin değil normal bir belediyenin gücünü aşan bir durumdur. Şuanda bildiğim kadarıyla limanı Cengiz İnşaat çalıştırıyor. Buradan sunta da geliyor, bu arada sunta ihracatı olduğu zaman bile kamyoncunun esnafa faydası var. Liman demek, İnebolu için insanlarımız için can damarı demek.

 

İnebolu Kastamonu Yolu Devletin ikmal ve Lojistik Yolu

 

Cemal İlyasoğlu; İnebolu Mersin arası transit yol olmalı projesine inanıyor musunuz?

Rusya ile Türkiye Cumhuriyetinin yakınlaşma fırsatını kaçırmayalım. Türkiye Cumhuriyeti karayolları yapımına ilk başladığı yıllarda İnebolu-Kastamonu yolunu devletin resmi ikmal yolu olarak belirlemiş. Karadeniz kıyılarında liman ve yol yapımı nedense devlet politikası olarak bırakılıyor.

 

Şakir İşeri; Evet ben inanıyorum. Devletin bazı güvenlik belgelerinde, İnebolu-Ankara arasındaki

yolun devletin ikmal ve lojistik yolu olduğu geçiyor.

 

Balıkçı Barınağında Geldiğimiz Nokta Sıfır

 

Cemal İlyasoğlu :Limanla beraber eş değer Balıkçı Barınağı var, ne yazık ki bizim

balıkçılarımız limanın kuruluşundan bu tarafa liman içerisindeler, buradan ekmek yemişler, 450 civarında balıkçı var,150 civarında küçüğünden büyüğüne kadar tekne var. Onlara bir balıkçı barınağı yapılmadı.

 

Şakir İşeri ; Balıkçı barınağında limanda olduğu gibi bir boşlama var, balıkçılarında sesi çıkmıyor,

bu arada bizlerde suçluyuz, siz hiç gördünüz mü İnebolu Ticaret Odası şunu istiyor, bunu istiyor

diye, bizimde 1 seneden bu tarafa sesimiz çıkmıyor. Biz konuşmuyoruz, Kastamonu Ticaret Odası da konuşmuyor. Ne bekliyoruz, fırsat bu fırsat birlikte olmak zorundayız. Kastamonu’da 5 tane Ticaret Odası ve Borsa var ama ses yok. Son bir senedir özellikle sanki birileri İnebolu’nun

üzerine okudu üfledi, ölü toprağı attı. Kendi içimizdeki çekişmelere döndük, ne balıkçının derdini,

ne esnafın, tüccarın derdini ne öğrencinin derdini düşünüyoruz. Kendi içimizdeki çekişmelere

takıldık kaldık. Ve bizde bundan İnebolu Ticaret Odası olarak memnun değiliz. Bir sandalye dört

ayaklıdır, bu dört ayaklı sandalyenin birisi kırıldığı zaman sandalye düşer. Bizde hiçbir şey yapmıyoruz ki. İnebolu göç vermesin istiyoruz. 2. Seçim geceli bir tane Kastamonu Milletvekili Metin Çelik aradı, birde Milletvekili Hasan Baltacı Teşekkür ziyaretinde bulundu. Onun dışında arayıp da soran yok. Ne iktidardan ne muhalefetten doğru düzgün gelen yok, sizin derdiniz ve sıkıntınız var mı, İnebolu’daki sıkıntılar nedir, soran yok. Biz Ticaret odası olarak 7 ilçenin bileşeniyiz. Ağlı’daki Mermer ocağının, Küre’deki maden ocağının, Doğanyurt’taki arıcıların sorunu, Bozkurttaki ağaç işlemecilerin, balıkçıların, İnebolu, Abana, Çatalzeytin deki esnafların sorunlarını biz biliyoruz. 7 İlçeye hizmet ediyoruz, 7 ilçenin hizmetine yön vermeye çalışıyoruz .

 

İşeri: Ağlı’ya İhtisas Organize Sanayi Kurulmasını İstiyoruz

Ağlı ilçemizde mermer ocakları gelişiyor. Oraya ihtisas Organize Sanayi kurmalıyız. Hem o

civardaki Devrekani Seydiler Azdavay’da ki ürünler üretim bazında toplanmış olur hem de Kastamonu’da bir organize sanayi daha olur, ihtisas organize sanayisine ihtiyacımız var.

(Cemal İLYASOĞLU)

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER