İnebolu Yolu Tünel İnşaatında Çalışma Durdu

İnebolu Yolu Tünel İnşaatında Çalışma Durdu
banner3

İnebolu-Kastamonu yolu projesi kapsamında yapılması planlanan 28 km'lik tünel çalışmalarının ilk etabında çalışmalar durdu.

İnebolu-Kastamonu arasına yapılacak olan tüneller için ilk kazma Küre mevkisinde T2 tünelinde başlamıştı. Ancak geçtiğimiz gün Küre karşısına gelen T2 tünelinin girişinde faaliyet tamamen durduruldu.

12 Temmuz 2017 tarihinde ihaleye çıkılan İnebolu-Kastamonu arasındaki tünel inşaatları yapım ihalesini Cengiz İnşaat-Özaltın İnşaat ortaklığı 1 Milyar 389 Milyon 728 TL bedelle almıştı.

 İnebolu-Kastamonu arasını 72 Km ye düşürecek olan tünel açma çalışmalarında T2 olarak bilinen Küre Uzunöz Köyü’nden giren ve Küre karşısındaki Etibakır’ın dolgu alanı olarak kullandığı alana çıkılan alana ilk kazma vurulduğu, çalışmaların son hızla devam ettiği belirtilmişti. Ödemiş Mevkii İstiklal Yolu yürüyüş güzergahı üzerinde bulunan T1  tüneli inşaatı yer belirleme çalışmaları başlasa da  T3,T4,T5  daha başlamamış durumda.

Edinilen bilgiye göre Küre karşısında çalışmaların tamamen durduğu, Uzunöz girişinde ise işçilerin büyük çoğunluğunun gittiği ve çalışmaların durma noktasına geldiği belirtildi. İnebolu Küre’de ikamet eden işçilerin bir kısmına çıkış verildiği, önemli branşı olanlara ise şirketin İzmit’teki ve başka bölgelerde ki işyerlerinde  istihdam edebileceklerini belirttikleri dile getirildi.

AKP Küre İlçe Başkanı Kemal Bakır ise tünellerdeki çalışmaların devam edeceğini, ancak şirketin başka bölgelerden iş aldığı için işçilerin bir kısmını oraya aktardığını, bundan dolayı tünel çalışmalarının 2-3 ay gibi bir süre yavaşlatıldığını söyledi.

Cengiz İnşaatın yapımını üstlendiği Zigana Tüneli İnşaatı da durdu.

Zigana Tüneli inşaatı durdu

Dünyanın ikinci Avrupa’nın en uzun tünelinde çalışmalar durduruldu

Tarihî İpek Yolu’nu Ortadoğu ve İran’a bağlayan, 14.5 kilometre uzunlukla dünyanını ikinci Avrupa’nın ise en uzun tüneli unvanıına kavuşan Zigana Tüneli’nin inşaatı durduruldu. Yapımına Gümüşhane yönünden 2016 yılı nisan,  Trabzon yönünden ise ağustos ayında başlanan tünel inşaatının Gümüşhane yönünde çalışmaya ara verildi. 

Zigana Tüneli İçin Uzun Süredir Ödenek Yok

2019 YILI nisan ayında açılması planlanan ve yapımı Cengiz İnşaat tarafından üstlenilen 500 milyon liraya mal olacak tünel inşaatının ödenek yetersizliğinden durdurulması büyük şaşkınlık yarattı. Gümüşhane güzergâhında 4 bin 500 metreye ulaşılırken 10 bin metrelik güzergâh daha kaldığı kaydedildi.  

Gümüşhane Tarafı Durdu

Cengiz İnşaatın uzun süredir ödenek alamadığı iddia edilirken işçilerin bir bölümüne geçtiğimiz hafta çıkış verildiği öğrenildi. Diğer bir bölümü ise firmanın farklı şantiyelerine yönlendirildi. Tünelin Trabzon ayağında ise çalışmaya benzer şekilde ara verileceği ve inşaatın tamamen durdurulacağı öğrenildi.

Dünyanın ikinci en uzun, Avrupa ve Türkiye’nin ise en uzun, aynı zamanda Gümüşhane ve Trabzon için en önemli projelerden biri olan Zigana tünel inşaatı, ödenek yokluğu nedeniyle durduruldu. Bugüne kadar ödenek olmasa bile devletten alacaklı olarak inşaatlarını durdurmayan Cengiz İnşaatın tüneli durdurması şaşırttı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER