İnebolu Platformu'ndan Kızılay'ın kapatılmasına tepki

İnebolu Platformu'ndan Kızılay'ın kapatılmasına tepki
banner3

İnebolu Platformu, geçtiğimiz günlerde şok bir kararla genel merkez tarafından kapatılma kararı verilen Kızılay İnebolu Şubesi için hazırladığı raporu Cumhurbaşkanlığı Makamı, Başbakanlık Makamı, Kızılay Genel Başkanlığı, BİMER ve CİMER'e gönderdi.

Kızılay İnebolu Şubesi'nin kapatılmasını eleştiren ve bu hatadan bir an evvel dönülmesi gerektiğine vurgu yapan İnebolu Platformu raporu şöyle:

"Bizler İnebolu da faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütlerinin oluşturduğu İnebolu Platformu olarak, ilçemizde 1986 yılından bu yana faaliyet gösteren Kızılay Şubemizin; Kızılay Genel Merkezi kararıyla kapatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Kapatma kararının;

a-İnebolu Kızılay Şubesinin Ulusal ve Uluslar arası yardım kampanyalarına destek vermediği,

b-Kızılaycılık hizmetlerini topluma aktarmadığı,

c-Kızılay Genel Merkezine yük olduğu gibi gerekçelere dayandırılmasını ise, gerçeği yansıtmayan klişe beyanlar olarak görüyoruz.

İnebolu'muz, 10.000 ni ilçe merkezinde olmak üzere yaklaşık 22.000 nüfuslu ve Türkiye'nin İstiklal Madalyalı tek ilçesidir. Şubemizin kapatılması demek, yardıma muhtaç insanımızın yok sayılması demektir.

Bizler, Kızılay Şubemizin etkin olduğunu-insanımızın yanında olduğunu görüyoruz. Faaliyetlerini yakinen izliyor ve ilçemiz insanın yarasına merhem olduğuna yürekten inanıyoruz.

Şöyle ki;

1- İnebolu Kızılay Şubesinin kira, elektrik, su ve personel gideri yoktur. Hizmetler yürütülmesinde gönüllülük esastır.

2- Her yıl toplanan kurban bağışları oranında, Kzılay Genel Merkezince gönderilen kuşbaşı ve kıyma konserveleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır.

3- Denetimli Serbestlik kapsamındaki mağdur ailelerine, İnebolu dışındaki (Kas.Der. vb.)derneklerle kurduğu iletişim sayesinde yardımcı olur.

4- İnebolu Kızılay Şubesinin Genel Merkeze maddi hiçbir yükü olmadığı gibi banka hesabında nakit parası mevcuttur.

5- İhtiyaç sahibi öğrencilere ve evsiz ihtiyaç sahiplerine İnebolu Kaymakamlığının bilgisi dâhilinde, ayni ve nakdi yardımlar yapar.

6- Kızılay Şubemiz aktif olarak kan bağışı kampanyaları düzenler,

7- İncelendiğinde görüleceği üzere Şubemiz, yıllar itibarıyla artış gösteren bağış kampanyaları düzenlemiştir. Şube yönetiminin ihtiyaç sahiplerine ulaştığı belgelerle sabittir.

8- Felakete uğrayanlara yatağından yorganına, çeşitli ev eşyalarından gıdaya kadar her türlü yardımı Kızılay Şubemizin yaptığı bilinen bir gerçektir.

9- Şubemizin,15.Temmuz sonrası ilçe meydanında gerçekleştirilen Demokrasi Nöbetlerinde zaman zaman yiyecek ve içecek ikramında bulunmasını halkımız takdirle karşılamıştır.

10- Şubemizin Kan ve Organ Bağışı ile ilgili seminerler düzenlediği bilmektedir.

11- Bizler Kızılay Yöneticilerimizi İnebolu'daki her etkinliğin içinde görüyor ve onlar sayesinde
Kızılayın kara gün dostu olduğunu yaşayarak görüyoruz.

Özetle izaha çalıştığımız bu ve benzeri faaliyetleri yürüten Kızılay Şubemizin kapatılmasını, Ülkemizin İstiklal Madalyası ile ödüllü tek ilçesi olarak tarihe geçen İnebolu'muza yapılan bir haksızlık olarak görüyoruz.

Şube yöneticilerimizin eli kolu bağlanarak ve suç isnat edilerek Kızılay Şubemizin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Bu yanlıştan dönülmesini gerek duyulması halinde yeni bir yönetimle Şubemizin faaliyetlerini sürdürmesini istiyoruz. 15.06.2017"

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 19:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER