İnebolu Kızılay Şubesi Kapatıldı

Uzun yıllar çalışmalarından ve başarılarından dolayı Altın Gümüş ve Bronz madalya verilmiş 30 yıllık İnebolu Şubesi Kızılay Genel Merkezi tarafından kapatılma kararı verildi.

İnebolu Kızılay Şubesi Kapatıldı
banner3

Kızılay Şube Başkanı Çeçen;

En Mutlu Olduğum Görevdi. Ancak...

Kira masrafı yok. Elektrik ve su masrafı yok. Şube yöneticileri herhangi bir maaş ve karşılık beklemeden, kan toplama ve kan bulma, kurban bağışı ve kavurma dağıtımı, evi yananlara, ihtiyacı olanlara, engellilere, denetimli serbestlikten ceza alanların ailelerine, okuyan çocuklara varıncaya kadar, bir çok ihtiyacı olan insanlara gıda, eşya, elbise, nakdi vb. bir çok yardım faaliyeti yürütüyordu.

Kızılay Genel Merkezi, Genel Sekreter Hüseyin Can imzasıyla 12.05.2017 tarih ve 9 sayılı karar ile ülke genelinde 319, İstanbul 42, Kastamonu'da ise İnebolu, Tosya, Bozkurt, Çatalzeytin ve Hanönü ilçelerinde faaliyet yürüten şubelere, etkin ve aktif olarak faaliyet gösteremediği iddiası ile kapatma tebligatı gönderildi. Abana , Seydiler, Taşköprü, Kastamonu merkez şubeleri ise faaliyetine devam edecek.

Kurulduğu günden bu yana bir çok kişinin gıda, yiyecek, eşya, elbise, nakdi vb. ihtiyaçlarını karşılayan, faaliyet anlamında sürekli gündemde olan, yardımları organize eden, İnebolu Kızılay Şubesi'nin kapatılma kararına bir çok kişi tepki gösterdi.

İlçemizde yaklaşık 5 yıldır İnebolu Kızılay Şube Başkanlığını 30 yıl yöneticiliğini yapan Ahmet Çeçen Genel merkezin kararını şöyle karşılıyor; "Her şeyden önce biz çalışan ve aktif bir şubeyiz. Her yıl düzenlediğimiz Kızılaycılık faaliyetleri ile üstün  performans sağladık. Faaliyetler olarak bakıldığında, çevremizdeki kapatılmayan şubelerin çok üstünde faaliyetlerimiz oldu. Organizasyonlarımız oldu.  İlçemizde evi yananlara bir çok yardım ettik. Kastamonu şubenin deposundaki yatak, yorgan, çarşaf, battaniye, tencere, tava, ocak, elbise,  gibi ihtiyaçları mağdurlara ulaştırdık. Kan ihtiyacı olanlara başka şubelerle irtibata girerek ihtiyacı karşıladık. Kan bağışlarında üstün performans sağladık. 2 gün davet ettiğimiz kan toplama aracını birinci gün halktan 2. gün ise girişimlerimiz veya organizasyonlarımız ile din görevlileri veya cezaevi yada başka kurumlarda nokta atışı yaparak çok yüksek sayıda kanlar topladık.  15 Temmuz Demokrasi nöbetlerinde simit ayran dağıttık. Her yıl topladığımız makbuz karşılığı kurban bağışları ile ihtiyacı olanlara ramazan aylarında kavurma dağıttık. Her yıl olduğu gibi, bu yıl 864 tane kıyma ve kuşbaşı kavurma konserve dağıttık. Denetimli serbestlik mağdurlarının ve ailelerinin, İstanbul Kas-der ve başka dernekler ile kontak kurarak ayakkabı, elbise gibi bir çok ihtiyacını karşıladık. Kaymakamlığın bildirdiği bazı evleri tamir olacaklara yardımlarımız oldu. Sakat ve engelli vatandaşlara akülü sandalye gibi ürünlerin ulaştırılmasını sağladık. Kızılay olarak ihtiyacı olan bazı öğrencilerimize nakdi yardımlarımız oldu. İnebolu Devlet Hastanesi ile protokol yaparak hastanenin kan ihtiyacını karşıladık. Festivallerde Kastamonu'da ki kan merkezi ile irtibata girerek, hem kan toplanmasını hem de Kızılay'ın faaliyetlerinin adının duyurulmasını sağladık. Kızılay olarak ilçedeki STK ların içinde yer alarak kurumun varsıllığını ispatladık. Yaptığımız çalışmalar ile bağışlarımızı yoğunlaştırdık."

Çeçen,Altın Gümüş ve Bronz Madalya İle Ödüllendirilmişti

İnebolu Kızılay Şube Başkanı Ahmet Çeçen yaptıkları etkin ve aktif çalışmalar sonucunda altın gümüş ve bronz madalyalar ve beratları ile ödüllendirildiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;  "İnebolu'daki şubeye tepeden veya kağıt üzerinden bakıyorlar, Buradaki şubenin ne işler yaptığını bilmiyorlar. Çünkü biz faaliyetlerimizi reklam olsun diye veya birilerine duyurmak için yapmıyoruz. Reklamını yapmadığımız ve genel merkeze bildirmediğimiz bir çok etkinliğimiz var. Genel merkeze de bildirmiyoruz. Ancak yapılan denetimler sonunda, yaptığımız çalışmalar gün yüzüne çıkıyor. Çalışma süremiz ve başarımızdan dolayı altın gümüş bronz madalya ve beratları ile ödüllendirildik. Kızılay Genel Merkezi bir ağacın dallarını yok ediyor.  Yani kendi bindiği dalı kesiyor."

Çeçen; Kızılay Binası ve Öğrenci Yurdu Kazandırmak İstiyorum

Kızılay Başkanı Çeçen; Bundan sonraki süreçte İnebolu'ya bir tane Kızılay binası kazandırmak istiyordum. Çünkü ilçemiz halkına ve ihtiyacı olanlara daha iyi hizmet verebilmek için Kızılay binasına ihtiyaç var. Büro olarak kira vermeden kendi binamın üst katını Kızılay bürosu olarak kullanıyorum.  Kızılay'dan gelen yardımlar başka yerde bulunuyor. Şu an için kendime ait binada faaliyet yürütüyorum, ama benden sonra ne olacak.  İnebolu'ya bir tane öğrenci yurdu yaptırmayı hedefliyordum. İlçemizin ve dar gelirli öğrencilerin faydalanacağı bir öğrenci  yurdunu ilçemize kazandırmak en büyük hedeflerimden bir tanesiydi.

En Mutlu Olduğum Görevdi

5 yılı aşkın süredir ilçemizde Kızılay Şube Başkanlığını 31 yıldır da yöneticilik yapan İnşaat Mühendisi ve Müteahhit Ahmet Çeçen, Kızılay Şube Başkanlığını yaparken huzur bulduğunu belirterek şunları söyledi;  Gençlik Spor Kulübü başkanlığı, Demokrat Parti İlçe Başkanlığı, Ticaret Odası Meclis Başkanlığı'nın yanında Kızılay Şube Başkanlığını da yürütüyorum. Üstelik 2006 yılında kalbime stend takıldı. Ancak en çok keyf aldığım,  zevkle yaptığım ve mutlu olduğum yıllardır yöneticiliğini yaptığım, Kızılay şube başkanlığıdır.  İhtiyacı olan biri gelip de, ona şuradan bir şeyler verip yüzünün gülerek çıkması benim için bütün işlere bedel. Diğer işlerin hepsi boş. İnsanları sevindirip göndermek çok ayrı bir mutluluk. Kızılay bunu yapıyor dedirtmek.  Genel merkezdeki yöneticiler bunu bilmiyor ve şubelerdekiler bir şey yapmıyor sanıyorlar. Bir fakirin sevindiğini görmüyor. İnsanların neye sevindiğini hangi duygularla buraya gelip buradan gittiğini bilmiyor. İnebolu'daki yöneticiler aylık maaş pirim almadan, işlerinden zamanlarından fedakârlık edip ihtiyacı olanları sevindiriyor. Bunları bilmiyorlar. Bizim, yeri geliyor, işimizin arasında ihtiyacı olanlar geliyor ve bütün işimi bırakıp önce onun ihtiyacını karşılıyorum. Çünkü gelenin ihtiyacı var, birçok umut ile yanımıza geliyor. Onun umudunu kıramazsınız. Onun yüzünün gülerek yanımızdan ayrılması benim için birçok şeye bedel. Adamın kana ihtiyacı var, bulmak ve araştırmak zorundasınız, bunu ancak siz bulabilirsiniz, çünkü alt yapınız buna uygun.  Ama işinizi biraz öteleyebilirsiniz.  Bunu Kızılaycılığın tabanından gelenler bilir.

İhtiyacı olanın ihtiyacını karşılayıp yüzünü mutlu bir şekilde gönderebiliyorsanız, bu size yetiyor. 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER