Ilgaz, Ayıp Ettiler,Tahterevalli mi Kaldırıyorsunuz Siz !!!

Aydın Ilgaz, Rıfat Ilgaz isminin Cide Meslek Yüksek Okulundan kaldırılmasına tepki göstererek, Ayıp Ettiler,Tahterevalli mi Kaldırıyorsunuz Siz !!!, dedi.

 Ilgaz, Ayıp Ettiler,Tahterevalli mi Kaldırıyorsunuz Siz !!!
banner3

Haydarpaşa Kitap Fuarından uzun kuyruklarda bekleyen Rıfat Ilgaz okurlarının kitaplarını imzalarken diğer taraftan Rıfat Ilgaz isminin memleketi Cide'de ki Meslek Yüksek Okulu'ndan 8 yıl aradan sonra kaldırılmasına tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

Tahterevalli mi kaldırıyorsunuz siz ?

Aydın Ilgaz, Rıfat Ilgaz’ın İsimini kaldırmak istiyenlerin Kastamonulu olmadığını düşünüyorum.

Dünyaca ünlü bir öğretmenin ismini yok etmek için elinden geleni yapmaya çalışmak acı bir şey.

Yani senin öğretmenin var, ama adı senin hoşuna gitmiyor diye, hakimiyetindeki okuldan ismini siliyorsun.

    Bir eğitim görevlisinin başka bir öğretmenin adını sana bağlı olan bir okulunun adı diye kaldırması bana göre hiç hoş bir şey değil.

  Fatih Sultan Mehmet  bile hocasının adını her zaman saygıyla anmıştır.

  Belki de Kastamonu’daki kitap fuarında bazılarının kitapları ve standları vardı ama  kimse onlara gitmedi, ilgi alaka görtermedi, bak insanlar Rıfat Ilgaz’ın kitaplarına ilgi gösterdi, bize göstermedi,  diye kızdılar ve ben sana gösteririm mi oldu acaba, anlayamadım.

   Başka gerekçe de göremiyorum. Nasıl olurda durup dururken Rıfat Ilgaz’ın memleketi Cide’de ki Meslek Yüksek Okulu’ndan ismi 8 yıl sonra kaldırılmak istensin.

   1927 yılında Kastamonu’da Nazikter Dergisi’ne, daha 16 yaşında ki babam bir şiir yazıyor. O tarihte Şair Faruz Nafiz Çamlıbel bir Bakan ile Kastamonu’ya geliyor. Dergideki şiiri okuyor ve hoşuna gidiyor, ardından kimdir bu meşhur adam diyor. Öğretmen babamı okuldan top oynarken buluyor ve çağırıyor ve sen misin bu şiiri yazan, diye soruyor.

      Şiirin ismi “sevgilimin mezarı başında”.

   Yahu diyorlar ki sen çok erken yaşta sevmişsin ve sevgilin ölmüş.

Yok efendim diyor, ben büyük şairler sevgililerine şiir yazarmış onları okuyorum,ben de özendim, yazdım diyor.

Babam 16 yaşında Kastamonu’da Nazikter Dergisi ile başlıyor yazmaya. Rıfat Ilgaz ismini silmek isteyenler bile dünyada yoktu o yazmaya başladığında.

  Nasıl olur da sen o adamın adını ben kaldıracam dersin. Senin boyun posun buna yetmez, Tahtırevalli mi kaldırıyorlar. Bizim o kadar çok hemşerimiz var ki sadece Kastamonu değil, tüm Türkiye. Sadece İstanbul’da iki milyona yakın Kastamonulu var.  Acaba o yazıyı kaldırmak isteyenlerin hangisi Rıfat Ilgaz kadar tanınmış ve hangisini kim tanıyor.

  Ayıp söylemesi ama çok ayıp ettiler.

Aydın Ilgaz'ın Tepki dolu sözlerini görmek için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER