İl Genel Meclisi'ne Geriş ve Apaş Tepesinde Çalışma Önerisi

İl Genel Meclisi'ne Geriş ve Apaş Tepesinde Çalışma Önerisi
banner3

İnebolu İl Genel Meclis Üyeleri Özdal Taşçı ve Mehmet Kösem, İl Genel Meclisi’ne  Geriş ve Apaş Tepesi’nde turizme dayalı çalışma yapılması talebinde bulundu.

4. Ekim 2017 günü İl Genel Meclisi’nde yapılan toplantıya Özdal Taşcı ve Mehmet Kösem imzalı Turizm Komisyonuna havale edilmek üzere verilen dilekçede, ilçemizin liman kenti olmakla birlikte tarihler boyunca birçok insanın gelip geçtiği, gün yüzüne çıkartılmayı bekleyen çok önemli tarihe ve eserlere sahip olduğu, şehre hakim panoramik görüntü alınabilen 465 rakımlı Geriş Tepesi ile 60 rakımlı panoramik görüntülü bayrak diktiğimiz Apaştepe de, İnebolu’ya ilk yerleşenlerin mesken tuttuğu ve önemli tarihi eserlerin bulunduğu bir yer olduğu belirtilerek, konunun İnebolu’nun ve Kastamonu’nun tarihine ve turizmine katkı sağlayacağı için turizm komisyonuna havale edilmesi talep edildi. Bunun üzerine ilçeye gelen Turizm Komisyonu üyeleri Mehmet Çıvgın ve Osman İnce dilekçede belirtilen yerleri inceledi.

İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu üyeleri tarafından Geriş Tepesi, Apaş Tepesi ve Kel Seymen Tepesi’nde inceleme başlatıldı. İnceleme sırasında konunun tarihsel bilgilerine hakim olan Araştırmacı Diş Hekimi Mustafa Fakazlı’nın arşivi ve anlatımları belge olarak alındı. 

Fakazlı ; Apaş ve Geriş Tepesine Çıkmayan İnebolu’ya Geldim Sayamaz

İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu üyeleri ile birlikte tarihe ve turizme ışık tutacak yerleri gezen Fakazlı, "Apaş ve Geriş Tepesine çıkmayan İnebolu’ya geldim sayamaz. Burası hem tarihe ışık tutuyor hemde yeşil ile mavinin tam olarak hissedildiği alanlardır" dedi.

Komisyon üyelerine tarihsel bilgilerin ve fotoğrafların sunulduğu incelemeye gazetemiz ile İl Genel Meclis Üyeleri Özdal Taşcı ve Mehmet Kösem katıldı.

Turizm Komisyonu Başkanı Osman İnce gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Valimiz il ve ilçe turizmine çok önem veriyor. İnebolu’da turizme katkı sağlayacak Apaş Tepesi, Geriş tepesi, Kel Seymen Tepesi, Boyran Kalesi, Doktor Suyu gibi değerlendirilmesi ve yatırım yapılması gereken çok konu var. Yaptığımız incelemeyi rapor haline getirip komisyona ve ilgili kurumlara sunacağız."