Eski Dev-genç Lideri İnebolulu Bülent Uluer Yaşamını Kaybetti

İnebolulu Eski Dev-genç Lideri Bülent Uluer Yaşamını Kaybetti

Eski Dev-genç Lideri İnebolulu Bülent Uluer Yaşamını Kaybetti
banner3

78 kuşağının öncü isimlerinden Bülent Uluer akciğer embolisi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti

Bülent Uluer önceki hafta akciğer embolisi sebebiyle Kozyatağı Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Uluer'in sağlık durumunu takip eden Dr. Şahin Özdemir, Facebook hesabından 10 Ağustos'ta hastaneye kaldırılan Uluer’in yaşamını yitirdiğini açıkladı. Özdemir şunları yazdı:

“Size güzel şeyler yazmayı ne çok isterdim DEV-GENÇ Başkanı Bülent Uluer’e dair…Ne çok isterdim Ortadoğu ve dünya halkları için bize yol göstermesini. Ancak Gitti, Che’nin, Mahir’in, Ulaş’ın yanına..."

Bülent Uluer'in Cenazesi perşembe günü Karacaahmet Şehitlik Camiindeki ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından toprağa  verilecek.


BÜLENT ULUER KİMDİR?

Bülent Uluer, 1952 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenci olan Uluer, kısa bir süre sonra okulun Öğrenci Derneği Başkanı oldu.

Bülent Uluer 1974 yılında içlerinde Oğuzhan Müftüoğlu, Nasuh Mitap, Paşa Güven ve Dursun Karataş gibi isimlerle birlikte Devrimci Gençlik dergisini çıkarmaya başladı ve Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşunu gerçekleştirdi. Bülent Uluer, Dursun Karataş ve Paşa Güven ile birlikte Devrimci Sol’da yer aldı, 1978 yılına kadar Dev-Genç Genel Sekreterliği yaptı.

Uluer, 12 Eylül Darbesi gerçekleştiğinde ilk arananlar listesinde yer aldı, bu sebeple yurtdışına çıkıp Filistin kamplarında gerilla eğitimi aldı. Ardından uzun süre Avrupa’da kaldı.

Aldığı cezaların zaman aşımına uğramasının ardından sebebiyle Türkiye’ye dönen Uluer 1995 seçimlerinde Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) milletvekili adayı oldu.

Ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşuna katıldı ve bu partinin Parti Meclisi Üyeliği’ni yaptı. Ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Danışma Kurulu üyesi seçilen Uluer, Haziran 2015 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul 1. bölge milletvekili adayı oldu.

DOSTLARI VE YOLDAŞLARI ÜZGÜN

Acı kaybımız... Yoldaşım, arkadaşım, dostum, abim, başkanımız Bülent Uluer'i kaybettik.. çok üzgünüm.. yıldızlar yoldaşı olsun..
Taner Güven Ressam

ARKADAŞ YOLDAŞ KARDEŞ BÜLENT'İ KAYBETTIK
"arkadaş ne çok şeye benziyor çoğu zaman devrime hayat ne çok şeye benziyor çoğu zaman ölüme"
Sezai Sarıoğlu Şair

Yine kötü bir haber, yine bir önemli eksiklik. Bülent ULUER dostumuzu yitirmişiz. Yolun açık olsun yoldaş, selam ilet tüm arkadaşlarımıza.!
Suavi Sanatçı

Devrim mücadelesinin birçok ağır yükünü birlikte omuzladığımız, tatlıyı acıyı, başarıyı başarısızlığı paylaştığımız değerli mücadele arkadaşımız Bülent Uluer'i fiziken kaybettik. kalbimizdeki yerinde duracak ve anısı mücadelemizde yaşamaya devam edecektir. Onu özleyeceğim. 
Mahir Sayın

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER