DOĞAYA ASFALT ZEHRİ!

Makinalar çalışırken Sıcak asfalt plent tesisinin yanından geçmek mümkün değil.

DOĞAYA ASFALT ZEHRİ!
banner3

Karayolları 152. Şube Şefliği'ne ait İkiçay Mevkii'nde ki tesiste sıcak asfalt malzemesi üretmek için 20 yıllık makineler bulunuyor. Üretim başladığında asfalt plentinden çıkan toz ve koku görüntü kirliliğine yol açtığı gibi alandan geçenleri ve çevrede bulunan yeşil doğayı rahatsız ediyor.

Asfalt ve yenileme çalışmalarını başladığı bu sezonda plentin çalışmasıyla birlikte İkiçay Mevkisi yoğun toz bulutuyla kaplanıyor. Plentin yaydığı toz bulutu ve kötü koku çevre köylere kadar ulaşıyor. İnsanı ve doğayı olumsuz etkileyen toz ve koku nedeniyle bölgede başta arıcılık faaliyetinde bulunan vatandaşlar duruma tepki gösteriyor. Arıların polen topladığı bahar mevsiminde daha da zarar gördüklerini belirten vatandaşlar yetkililerden konuya çözüm bulunmasını istiyor.

Asfalt plenti, sıcak bitüm ile taşlı çakıllı tozlu kumlu malzemenin mikserde karıştırılarak serime hazır hale getirildiği tesistir.

Karayolları 152. Şube Şefliği şantiyesine bağlı İkiçay Mevkiinde bulunan plent tesisinde daha önce 86 model asfalt plenti bulunuyordu. Ancak yetmediği için kapasitesi daha fazla olan ve 98 model olduğu belirtilen 2. bir plent daha getirildi. İnebolu ya kurulduğu günden bu yana çok az çalıştırılan ve filtresinin de günlük temizlendiği belirtilen sıcak asfalt plentinin yenisine İnebolu'nun ne zaman kavuşacağı merak konusu oldu.