Deniz suyumuzda bakteri tespit edildi

Deniz suyumuzda bakteri tespit edildi
banner13
banner3

İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilçemiz deniz suyundan alınan numunelerde Intestinal enterokok bakterisi yüksek çıktı.

İlçemize bağlı Boyranaltı, Özlüce ve Gemiciler liman arkasından Toplum Sağlığı Merkezi tarafından28.08.2023 tarihinde alınan deniz suyu numuneleri analiz yaptırılmak üzere Halk Sağlığı Laboratuvarına gönderildi

Laboratuvar tarafından yapılan mikrobiyolojik analiz sonucuna göre 25/09/2019 tarihli ve 30899 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 'Yüzme Suyu Kalitesine Dair Yönetmelik"te  belirtilen sezon süresince yüzme suyu kalitesi değerlendirme kriterlerine göre Intestinal enterokok olduğu tespit edildi.

Konu ile ilgili muhtarlara bilgilendirme mesajı gönderen İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar,

“Bahsi geçen yüzme alanındaki deniz suyu yönetmeliğindeki kriterlere uygun çıkıncaya kadar numune alınarak Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İnebolu Toplum Sağlığı Merkezimizce takip edilecek olup yönetmeliğin 12. maddesi doğrultusunda kirliliğe neden olan deşarjın kaynağının tespitinin yapılarak denize akışının önlenmesi ve tekrarının yaşanmaması için gerekli çalışmaların yapılması yönetmeliğin 18. Maddesi gereğince halkın bilgilendirilmesi, yüzme alanının kullanımının kirlilik nedeni ortadan kaldırılıncaya kadar geçici olarak engellenmesi için her türlü tedbirin alınması ve yapılan işlemler hakkında Toplum Sağlığı Merkezimize bilgi verilmesi hususunda; gereğini rica ederim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2023, 17:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurhan gökalp
Nurhan gökalp - 8 ay Önce

Numune alınan güne kadar denize girenler için (özellikle çocuklar )ne gibi sağlık sorunları bekliyor

SIRADAKİ HABER