Çakılcı: 'Köylerde elektrik sayaçları 6 aydır okunmuyor'

Çakılcı: 'Köylerde elektrik sayaçları 6 aydır okunmuyor'
banner3

Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Çakılcı, köylerde elektrik sayaçlarının 6 aydır okunmamasına tepki gösterdi.

Çakılcı: 'Köylerde elektrik sayaçları 6 aydır okunmuyor'

İnebolu Muhtarları Birleşme ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Çakılcı, köylerde elektrik sayaçlarının 6 aydır okunmamasına tepki gösterdi.

Başkan Çakılcı, yaptığı basın açıklamasında köylerde 6 aydır okunmayan elektrik sayaçları nedeniyle EnerjiSa'nın bu uygulama ile haksız kazanç elde ettiğini belirerek şu ifadelere yer verdi: "Köylümüzü yüklü fatura ile mağdur ediyor. Merkezlerde aylık okunan elektrik saatleri merkezdeki vatandaşlar aylık ödeme yapabiliyor ancak köylerde elektrik saatleri 6 ayda okunduğundan aylık 100 TL üzerinden hesaplansa 6 ayda 600 TL gibi yüklü bir fatura ile karşılaşmak zorunda, köylümüz bu durumdan rahatsız olmaktadır. Ödenmeyen faturayı hemen kesmeye gelen şirket Elektrik saati okumaya 6 ayda bir geliyor. Aylık geliri belirli bir durumda olan geçimini zar zor sağlayan köylümüz 6 aylık elektrik ücretini ödemekte zorlanmaktadır. Köylülerimizin çoğu ya 65 aylığı almakta yada emekli olarak geçimini sağlamakta bir çoğu da pazarda sattığı  yada damda beslediği ineğin sütünü satarak geçinmektedir. Kış şartları ilçemizde ne kadar ağır geçse de 2 ay sürüyor. Yolarımız Özel İdare'nin yoğun çalışması sonucu taş çatlasa 1 veya 2 gün içinde açılıyor Enerji Sa Bedaş bu süre zarfında hadi 2 ay okunmasın ama gene de 6 aydır elektrik saatleri okunmuyor. Okunmaya sürede elektriğe gelebilecek olan zamda haksız kazanç olarak şirket tarafından tahsil ediliyor."

Köylülerin kullandığı elektriği okunmanın gecikmesinden dolayı zamlı ödemek zorunda kaldığının altını çizen Başkan Çakılcı, açıklamasında yetkililerden konu ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmasını istediklerini dile getirdi: "2016 yılı temmuz ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)tarafından alınan karar doğrultusunda elektrik dağıtım şirketlerinin sayaçları periyodik olarak 25 ila 35 günü kapsayacak süreçte okutup işlem yapmasına karar verildi. Böylece elektrik faturalarının 25 günden az 35 günden daha uzun dönemi kapsamayacak şekilde düzenlenmesi esas alındı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun aldığı kararın uygulanmasını ve yetkililerin gerekli uyarı ve çalışmayı yaparak köylülerimizin mağdur olmamaları yönünde düzenleme yapmalarını talep ediyoruz."

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2017, 02:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER