Bilet Emektarlığında 31 Yıl

Bilet Emektarlığında 31 Yıl
banner3

68 Yaşındaki Milli Piyango emekçisi İsmail Ispartalı 31. yılını kutluyor.

İsmail Ispartalı, Feshane fabrikasında dokumacılık yaparken 1986 yılında fabrika kapanınca Milli Piyango satışına başlayıp bayilik aldı.

1986 yılından bu yana şans dağıtan Ispartalı 1989 yılında emekli oldu. O günden bu yana İstanbul, İnebolu, Abana ve Bozkurt’ta bilet satarak yaşamını sürdürüyor.

2004 yılında eşinin memleketi olan İnebolu’ya yerleşerek, İstanbul’un suyundan trafiğinden stresinden kurtulduğunu dile getiren Ispartalı, artık doğduğu büyüdüğü yaşamını kurduğu memleketinin çekilmez olduğunu, belediye otobüsleri ile bir yerden bir yere gitmenin zorluğunu şöyle anlatıyor; "28 tane durağı 2 saatte ancak gidebiliyorsun. Otobüsün içi hava almadığı için her türlü rahatsızlık çok kolay bulaşabiliyor. Gitmek istenilen yere zamanında gitmek mümkün değil."

Asıl olarak İstanbul Eyüp Sultanlı olan İsmail Ispartalı İnebolu’nun insanlarını doğasını tarihini tertemiz havasını çok sevdiğini söylerken bu ilçede yaşamaktan mutlu olduğunu belirtiyor.

Bu yıl satışların havaların iyi gitmesinden ve insanların sokağa çıkmasından kaynaklı çok iyi olduğunu söyleyen Ispartalı, geçen yıla göre daha kısa sürede biletlerini tükettiğini belirterek, tekrar bilet alıp bir hafta İstanbul’da ki müşterilerine hizmet vereceğini dile getiriyor.  Ispartalı; "Bazı insanlar Nimet Ablayı kafaya koydukları için saatlerce orada kuyrukta bekliyorlar. Şansın nereden ve nasıl geleceği belli olmaz.  Sonuçta tek bilete ve tek numaraya ikramiye çıkıyor. Büyük ikramiyenin binde biri olan teselli ikramiyesinden şimdiye kadar 90 tane verdim, hatta 29 Temmuz 1991 çekilişinde kendime ayırdığım bilete de teselli ikramiyesi çıktı. Teselli ikramiyesi verdiğim bir müşterim ikramiyenin %10 unu çek olarak bana ikram etti" dedi.

68 yaşına rağmen birçok yeri yaya olarak gezerek şans dağıtan 31 yıllık piyango emektarı, 29 Ocak 1988 yılında amorti biletini iade olarak geri alıyor. Ancak yaptığı incelemede o bilete aslında o gün ki para ile 5 milyon TL ikramiye isabet ediyor. Dürüst kişiliğe sahip milli piyango emekçisi, biletin sahibini bulmak için Hürriyet Gazetesine giderek ilan veriyor. Biletin sahibi çıkabilir diye, çıkan 5 milyonluk ikramiye ile 32 tane cumhuriyet altını alıp bekliyor.   

İsmail Ispartalı müziği çok seviyor. 2000 civarında Türk Sanat Müziğini makamında söyleyebiliyor ve çok güzel şiirleri bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2017, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER