Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi açıldı

Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi açıldı
banner3

İnebolu ilçesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi açılışı yapıldı.

Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerinin Türkiye'de ilk kez Ahmet Nazif Çelebi ile oğlu Selahaddin Çelebi tarafından teksir makinesiyle çoğaltıldığı tarihi binanın 1 yıldır süren restorasyonu tamamlanmasının ardından açılışı yapıldı.

İnebolu Hükümet Konağının karşısında, Mehmet Sabri Caddesi üzerinde bulunan 4 katlı bina, Barla Platformu tarafından satın alındıktan Antalya Büyükşehir Belediyesi 1.167.762.00 TL ye tarihi binanın restorasyonunu yaptırarak hizmete açtı. Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi açılışına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Barla Platformu Başkanı AK Parti Isparta Milletvekili Said Yüce, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve İnebolu Belediye Başkan Vekili Ayşe Baysal'ın yanı sıra vatandaşlar katıldı.

İnebolu Belediye Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen açılış töreni Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Süleyman Demirel Üniversitesi Tefsir Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İshak Özgel tarafından konferans verildi. Törende konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Böylesine mübarek bir günde bu açılışı yapıyorken maalesef İslam dünyasında yaşanan zulümler gönül tellerimizi titretiyor, vicdanımızı sızlatıyor. İşte bu açılışında böyle bir döneme denk gelmesi yine bir tevafuk. Eğer bugün dünya insanları Üstad'ın Risalilerini okuyarak bunları idrak edebilseydi ve bunları yaşayıp yaşatabilseydi bu sıkıntıların belki de hiçbirisini yaşamıyor olacaktık." diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından metruk bir haldeyken restore edilen tarihi binanın açılışı gerçekleştirildi. Yapılan duanın ardından kurdelesi kesilen  Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi ziyarete açıldı. İçerisinde Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerinin çoğaltıldığı teksir makinesinin yer aldığı müzenin de bulunduğu bina misafirhane ve dershane olarak hizmet verecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER