Başkan Vidinlioğlu, Bakan Kasapoğlu’ndan tren yolu istedi

banner3

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüşü’ne katılmak üzere Kastamonu’ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan tren yolu istedi.

İnebolu’da gerçekleştirilen 9 Haziran İnebolu’nun Kurtuluşu, Şeref ve Kahramanlık Günü 100. yıl dönümü kutlaması, Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü programına katılan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İnebolu, istiklalin kıvılcımının ateşlendiği yerdir. 100 yıl önce bu topraklarda Şerife Bacı’lar, Halime Çavuş’lar, Rahime Kaptanlar ve daha nice kahramanlarımız, o gün istiklalimizin kıvılcımını ateşlediler. Dile kolay, Küre Dağları’nı, Ilgaz’ları aşarak ciddi bir lojistik anlamı ve önemi olan İnebolu’dan cephaneyi cephelere taşıdılar. Büyük Gazi’nin ‘kulağım İnebolu’da’ dediği yerdeyiz. Bu toprakların vatan olmasında İnebolu’nun ve Kastamonu’nun çok ayrı bir yeri var. Hiç işgale uğramadığı halde şehitler diyarı olarak anılan Kastamonu… Cenab-ı Allah’ın bahşettiği bütün güzellikleriyle, ihtişamıyla ve o günkü dik duruşuyla istiklalin kıvılcımını ateşledi. 100 yıl önce kız mektebi önünde 3 bin Türk kadınının işgali protesto etmesi istiklalimizin kıvılcımını ateşleyen en önemli etkenlerden birisidir. Bugün buradan Şerife Bacı dediğimde, Halime Çavuş dediğimde; binlerce Kastamonu kadını ayağa kalkıp ‘burada’ diyecektir. İstiklalimizin o ruhu dimdik ayaktadır; İnebolu’dadır, Kastamonu’dadır, bütün Türkiye’dedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında çok kısa bir süre kala cumhuriyetin temellerinin atıldığı, istiklalin fitilini ateşlenen bu toprakların ve bünyesinden 8 tane il çıkarmış bu toprakların gölgesinde konuşuyoruz. Sayın Bakanım sizden en büyük, arzu ve isteğim; komşu ilimizin Çankırı’da tren yolu var, istiklalimizin fitilinin ateşlendiği bu topraklara bir tren yolu çok yakışır diye düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2021, 17:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem Helvacıoğlu
Adem Helvacıoğlu - 2 yıl Önce

Biz ineboluyuz İnegöl deyil TRT Haberi neden bu kanal iniboluyu İnebolu olarak yansıtmıyor sayğılar

Rasim eseroglu
Rasim eseroglu - 2 yıl Önce

DUSUNMENIZE GEREK YOK SAYIN BASKANIMIZ..ISTEYELIM..Tren yolu yillarca ihmal edilmis kastamonu ilimiz icin sart en fazla kurtulus savasinda canakkale harbinde ve diger vatan savunmasinda can siperane vatamizi savunmus ugrunda sehit vermis bir neslin torunlarinjn yasamis oldugu Kastamonu vilayetimize TREN YOLU ELZEMDIR ILK FIRSATTA GUNDEME ALINMALI HIZLI TREN HATTI ILIMIZE KAZANDIRILMALIDIR...

SIRADAKİ HABER