BAŞKAN UZUNER YENİ YAPILACAK KÖPRÜNÜN YERİNİ ESNAFA SORDU

BAŞKAN UZUNER YENİ YAPILACAK KÖPRÜNÜN YERİNİ ESNAFA SORDU
banner3

İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, İnebolu Deresi üzerine yapılacak yeni köprü ile ilgili toplantı düzenledi. Belediye Sinema Salonunda düzenlenen Toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Şoförler ve Nakliyeciler Odası, SS. Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Aksakal Seyahat, Karadeniz Tur Koop ve taksi durakları temsilcileri katıldı. Toplantıda Engin Uzuner, dere üzerine yapılması istenen köprünün yerinin neresi olması gerektiğini katılımcılara sordu.

Yılan hikâyesine dönen otogar mevkiine yapılması istenen köprülerin yerini, hazırlanan projeleri slayt gösterimi ile anlatan Uzuner, “Bakanlıklar ödeneklerde tasarruf tedbirleri uyguladığından dolayı buraya köprü yapamayacağını söyleyince, biz de belediye olarak bunu yapmaya talip olduk. Karayolları Genel Müdürlüğüne gönderilen yazımıza uygun cevap verildi, şimdi köprüyü nereye yapalım, neresi daha uygun olur, konunun muhatapları sizlersiniz, size sormak için toplandık” dedi. 

Belediye Sinema Salonunda slayt gösterimi sunumu ile birlikte anlatan Belediye Başkanı Engin Uzuner, “Ana konumuz köprü; İnebolu’nun aciliyeti ve olmazsa olmazlarından biri. Hem belediye hizmetlerinde kurumumuzun hem siz taksicilerin, kamyoncuların, otobüsçülerin zorluk çektiği, ilçe giriş ve çıkışların da zorlukların çekildiği, ters yönden gidip gelmeler olduğu, trafik komisyonunda sürekli gündeme gelmektedir. Karayollarından ellerinde ki hazır projelerden istedik, ancak köprü projesi olmadığı yazısı geldi. Karayollarında ödenek olmadığından dolayı biz bu köprüye talip olduk, buradan da Karayolları Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Karayolları projemize uygundur yazısı gönderdi. Şimdi dere üzerine 3 tane köprü projemiz var. Şoför esnaflar olarak, bize burada yol göstermenizi, projenin yapılacağı yerle ilgili yardımcı olmanızı istiyorum.  Yapıldıktan sonra 10 metre aşağıya veya yukarıya yapılsaydı daha iyi olur denmesin veya bu proje uygulamasında başka önerileriniz var mı, bunu öğrenmek size danışmak için bir araya geldik.” dedi

Uzuner, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Terminal köprüsü daha büyük bir proje ve maliyet bizi aşıyor, bu yıl ödenek sıkıntısından dolayı bizi aşıyor. 2018 bütçesindeki fazlamızla 10 metre genişliğinde 40 metre boyunda alttan ayak olmaması şartı ile köprüyü yapabiliyoruz. Yunus parkının oradaki yolu tek köprü ile geçiyoruz. Ayrıca Jandarma Karakolu karşısına yapacağımız yan yol ile Yukarı Hatıpbağı Mahallesine gidilebilinecek.  Bu projenin maliyeti terminale yapılacak olandan çok daha uygun, neredeyse yarı yarıya. Yer konusunda başka fikriniz yoksa Pazartesi günü proje teklif çağrısına çıkılacak ve çok kısa sürede ilçemize köprüyü kazandıracağız” dedi.

Katılımcıların terminal köprüsünün de çok önemli olduğunu söylemesi üzerine Uzuner, “Oraya yapalım derseniz devletimiz 2019’dan 2021’e kadar tasarruf tedbirlerine gidiyor ve belediye olarak bizim bütçemizi aşıyor. Ama buraya yaparsak çok kısa sürede köprüyü İnebolu’ya kazandırabiliyoruz” dedi.

Toplantıya katılanların gösterilen projenin uygun olabileceği, hiç yoktan iyi olduğu düşüncesinin ağır basmasının üzerine Engin Uzuner, “Ayrıca köprüler Türk ve İngiliz tipi olarak ikiye ayrılıyor. Bize uygun olan Türk Tipi Köprü modeli. Köprü projemizde geliş ve gidiş olarak, çift yönlü bir köprümüz olacak, köprü projemizde hastane yönünden gelen de terminal tarafından gelen de faydalanabilecek, onun içinde kavşağın oraya hastaneye gitmek için tahliye yolu yapılacak, ayrıca kavşağa refüj ve trafik ışığı da konulacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER